Ny udviklingsdirektør til PensionDanmark Ejendomme
PensionDanmark Ejendomme har ansat Claus Skytte som ny udviklingsdirektør. Claus skal stå i spidsen for udviklingsenheden og får ansvaret for at videreudvikle samarbejdet med andre aktører i branchen.

PensionDanmark Ejendomme sætter øget fokus på en helhedsorienteret tilgang til udvikling af ejendomsprojekter, hvor samarbejde, kvalitet og fremdrift går hånd i hånd. Som led i indsatsen samles udviklingsfunktionen under Claus Skytte, der får en central rolle i at videreudvikle samarbejdet med eksterne partnere.
Claus kommer fra en stilling som direktør for udvikling i Nordstern, hvor han har haft ansvar for større by- og ejendomsudviklingsprojekter.
“Claus har stor erfaring med at drive komplekse udviklingsprojekter og skabe værdi gennem samarbejder. Med hans tilgang og forståelse for både proces og partnerskaber styrker vi vores udviklingsarbejde og skaber bedre sammenhæng på tværs af projekterne,” siger direktør i PensionDanmark Ejendomme, Torben Modvig.
Udover at stå i spidsen for en samlet udviklingsfunktion, skal Claus også være med til at udvikle og styrke PensionDanmark Ejendommes joint venture-samarbejder med øvrige aktører i branchen.
“PensionDanmark er allerede en stærk og anerkendt samarbejdspartner i branchen, som ikke bare investerer i projekter men i løsninger, der bidrager til et grønnere og mere ansvarligt samfund. Det giver et solidt fundament at bygge videre på. Jeg ser frem til at udvikle denne position yderligere og samtidigt skabe varig værdi for både medlemmer og samfund,” siger Claus Skytte.
Claus Skytte tiltræder den 1. februar 2026.
Kontakter
Cecilie Idun AndersenKommunikationskonsulentPensionDanmark
Tlf:31930573cia@pension.dkPensionDanmark
PensionDanmark A/S administrerer overenskomst- og virksomhedsaftalte arbejdsmarkedspensioner, sundhedsordninger og uddannelsesfonde for 841.000 medlemmer og 21.800 private og offentlige virksomheder. PensionDanmark er et kundeejet selskab, hvor hele overskuddet går til medlemmerne. De samlede indbetalinger udgjorde 16,8 mia. kr. i 2024. Balancen er 369 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra PensionDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PensionDanmark
Styrket porteføljestyring i PensionDanmark Ejendomme6.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
PensionDanmark Ejendomme har ansat Johan Glavind Tofte som ny porteføljedirektør. Han får ansvaret for at sætte retning for og videreudvikle den eksisterende ejendomsportefølje.
Stor milepæl for unikt byggeri27.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
PensionDanmark, MT Højgaard og DEAS har holdt rejsegilde for det nye hovedkvarter til Forsvarets Efterretningstjeneste.
PensionDanmark hjælper markant flere mænd med psykologbehandling10.6.2025 08:54:16 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse viser, at næsten en fjerdedel af unge mænd sjældent eller aldrig har nogen at tale fortroligt med. Ender det i psykiske problemer, så kan videokonsultationer med en psykolog gøre en forskel, viser erfaringerne fra PensionDanmarks sundhedsordning.
PensionDanmark og CIP vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen30.5.2025 06:51:34 CEST | Pressemeddelelse
Selskabet Plexar Energy skal udvikle mikronet, der kan anvendes til elektrificering af blandt andet vej- og skibstransport.
Nu kommer de første 230 boliger til Kildedal By14.5.2025 09:18:56 CEST | Pressemeddelelse
PensionDanmark bliver den første investor til at bygge boliger i Kildedal By. Sideløbende står Ballerup Kommune klar med planerne for et nyt børnehus til den nye by.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum