Limfjordens undergrund bliver undersøgt ved den kommende tunnel og lavbro til den 3. Limfjordsforbindelse
7.11.2025 09:58:50 CET | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
I denne uge er arbejdet med at undersøge jordbundsforholdene i Limfjorden nord og syd for Egholm gået i gang. Undersøgelserne bliver foretaget fra en større pram, som vil være i området til udgangen af april 2026.

Vejdirektoratet skal have helt styr på, hvad det er for en undergrund den kommende tunnel skal bygges i. For at opnå den viden, bliver der nu foretaget geotekniske boringer i Limfjorden, som skal kortlægge undergrundens geologiske opbygning og geotekniske egenskaber. Det arbejde går nu i gang på begge sider af Egholm.
De geotekniske boringer går langt ned i undergrunden. Boringerne skal mellem 10 og 60 meter ned under havbunden, og der skal foretages et sted mellem 25 og 30 boringer tæt på Egholm.
”I de kommende seks måneder kan man se en større pram i nærheden af Egholm, som skal være med til at sikre os den rette information om jordbundsforholdene ved den kommende tunnel og lavbro. Det er en vigtig information til vores design af tunnel- og broelementerne,” siger Inge Birkegaard Damsgaard, projektchef i Vejdirektoratet og ansvarlig for tunnelkonstruktionen på projekt 3. Limfjordforbindelse.
Borearbejdet foregår fra en pram, som er udstyret med en masse avanceret boreudstyr, og på steder i Limfjorden, hvor vanddybden er over 1,5 meter. Prammen vil flytte rundt, men kan sagtens ligge i samme position flere dage i streg. Prammens position bliver fastholdt under borearbejdet ved at nedsænke et par støtteben i havbunden.
Arbejdet vil foregå inden for normal arbejdstid, og forventes ikke at medføre støjgener.
”Vi har allerede undersøgt Limfjorden for gammel ammunition og foretaget flere miljøundersøgelser. Og nu er turen så kommet til, at vi skal have undersøgt undergrunden, så vi præcist ved, hvad tunnelen og lavbroen skal bygges på,” siger Inge Birkegaard Damsgaard.
Af hensyn til mandskabets sikkerhed vil prammen være oplyst med arbejdsbelysning mens der arbejdes. Prammen vil også være oplyst med navigationslys selvom der ikke bliver arbejdet, og det er af hensyn til sejladssikkerhed.
Det er Per Aarsleff, som forestår de geotekniske undersøgelser.
Det ikke er første gang Vejdirektoratet laver undersøgelser fra flåde blandt andet blev lignende undersøgelser udført i april/maj 2024 efter samme princip. Dengang handlede det om at få et mere generelt indtryk af jordbundsforholdene, og nu handler det om konkrete projektundersøgelser.
Læs mere om de geotekniske undersøgelser både på land og til vands.
Kontakter
Inge Birkegaard DamsgaardProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 21 03inbd@vd.dkAnne-Mette NyhuusKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:72 44 30 78Tlf:22 98 30 78an6@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Kom til informationsmøde om ny omfartsvej ved Nørreballe10.3.2026 10:22:51 CET | Pressemeddelelse
Onsdag den 18. marts afholder Vejdirektoratet et informationsmøde om udbygningen af rute 9 ved Nørreballe i Lolland Kommune.
Vejdirektoratet tager hul på arbejdet med at sætte støjskærme op ved Pedersborg i Sorø6.3.2026 11:40:25 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet sætter nye støjskærme op langs Vestmotorvejen ved Pedersborg i Sorø. Arbejdet betyder, at tilkørslen til motorvejen mod København spærres fra mandag den 16. marts til udgangen af maj.
Første spadestik: Nu udvides E45/E20 ved Kolding5.3.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet sætter nu gang i arbejdet med at udvide Sønderjyske Motorvej (E45/E20) nordvest om Kolding med et ekstra spor i hver retning. Målet er at få lettet trafikken og de lange køer i myldretiden. Frem mod 2028 må trafikanterne dog væbne sig med tålmodighed.
Danmarks nye bro navngives Dronning Margrethe II’s Bro4.3.2026 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den nye Storstrømsbro, der krydser Storstrømmen og forbinder Sjælland og Falster via Masnedø, skal bære navnet Dronning Margrethe II’s Bro.
Tilkørsel fra Peder Oxes Allé mod København lukkes i weekenden3.3.2026 09:36:09 CET | Pressemeddelelse
Tilkørslen fra Peder Oxes Allé/Egespurs Allé til Hillerødmotorvejens forlængelse i retning mod København spærres fra fredag den 6. marts 2026 klokken 18:00 til mandag den 9. marts 2026 klokken 05:00. Spærringen sker i forbindelse med et broarbejde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum