EU-formandskabet lukker foreløbig aftale om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester
Det danske formandskab leverer resultater. Onsdag aften lykkedes det formandskabet at lukke en foreløbig aftale med Europa-Parlamentet om forslaget om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester.

Formålet med aftalen er, at det skal være troværdigt, når virksomheder i EU oplyser om, hvor meget CO2-udledning der er forbundet med deres transportaktiviteter. Det skal opnås ved, at EU fastlægger en harmoniseret metode i form af den globale EN ISO 14083:2023-standard. Såfremt en transportvirksomhed ikke ønsker at kommunikere om sin CO2-udledning, vil den som udgangspunkt ikke blive omfattet af forordningen.
Europaminister Marie Bjerre udtaler:
- Med aftalen får vi én fælles europæisk opgørelsesmetode til at beregne drivhusgasudledninger fra transport. Det skaber gennemsigtighed og forenkler reglerne for virksomheder på tværs af landegrænser – til gavn for både klimaet og et stærkere, mere velfungerende indre marked.
Transportminister Thomas Danielsen udtaler:
- Aftalen fastlægger en fælles metode til at opgøre drivhusgasudledning fra transporttjenester. Der er tale om en metode, som bygger på en global standard, og som den danske transportbranche støtter op omkring. Med aftalen kan virksomhederne slippe for at gennemføre forskellige opgørelser af drivhusgasudledning til forskellige kunder og markeder. Jeg lægger samtidig vægt på, at reguleringen ikke pålægger virksomheder i transportbranchen krav om at opgøre deres CO2-udledning.
Aftalen skal nu endelig godkendes, før den kan træde i kraft.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Det danske EU-formandskab lander aftale om yderligere EU-investeringer i forsvar6.11.2025 12:22:09 CET | Nyhed
Det danske EU-formandskab, Europa-Parlamentet og Europa-Kommissionen har landet en aftale om, at yderligere midler i det nuværende EU-budget skal anvendes på forsvar. I praksis betyder det, at en række eksisterende EU-programmer er blevet tilpasset, så de over de kommende to år i større grad kan anvendes til at finansiere forsvarsrelaterede projekter og således understøtte Europas oprustning.
Kommissionens årlige udvidelsesrapport viser positive fremskridt blandt en række kandidatlande5.11.2025 16:06:47 CET | Pressemeddelelse
Kommissionen har tirsdag den 4. november fremlagt sin årlige udvidelsesrapport.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn4.11.2025 12:33:28 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 5. november 2025 kl. 14.00.
Danmark giver 100 mio. kr. til klimatilpasning i udsatte storbyer i Afrika og Asien3.11.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Byerne er en del af C40-samarbejdet, hvor borgmestrene har forpligtet sig til at mindske udslippet af drivhusgasser samt gøre byerne mere modstandsdygtige over for klimaforandringer.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser til Egypten1.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Udenrigsministeren aflægger besøg i Kairo den 1.-3. november, hvor han bl.a. skal ledsage H.M. Dronningen til åbningen af Grand Egyptian Museum.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum