Det danske EU-formandskab lander aftale om yderligere EU-investeringer i forsvar
Det danske EU-formandskab, Europa-Parlamentet og Europa-Kommissionen har landet en aftale om, at yderligere midler i det nuværende EU-budget skal anvendes på forsvar. I praksis betyder det, at en række eksisterende EU-programmer er blevet tilpasset, så de over de kommende to år i større grad kan anvendes til at finansiere forsvarsrelaterede projekter og således understøtte Europas oprustning.
Det danske formandskab, Europa-Parlamentet og Kommissionen har landet en aftale om at tilskynde forsvarsrelaterede investeringer i det nuværende EU-budget. Som en del af ReArm Europe-planen, sikres det med aftalen, at eksisterende programmer i EU’s budget i højere grad kan anvendes til at finansiere forsvarsrelaterede projekter og dermed bidrage til EU’s ambitioner om, at Europa skal kunne forsvare sig selv i 2030.
”Jeg er glad for, at det danske formandskab igen lykkes med at lande en aftale, der bidrager til, at EU’s forsvarsparathed styrkes. Det er afgørende i lyset af den nuværende sikkerhedspolitiske situation. Aftalen er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi også i EU kan bringe konkrete greb i spil, der kan understøtte oprustningen af Europa. Den er derfor også endnu en milepæl i arbejdet for at sikre EU’s forsvarsparathed frem mod 2030,” siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen.
Aftalen indeholder justeringer til en række EU-programmer, der skal sikre flere investeringer i forsvarsteknologier, dual-use teknologier og innovation.
Dertil lykkedes det som en del af aftalen at opnå enighed om at associere Ukraine til den Europæiske Forsvarsfond for første gang, hvilket er et markant skridt i retning af Ukraines integration i den europæiske forsvarsindustri.
Aftalen er en del af EU’s ReArm Europe-plan, som Europa-Kommissionen præsenterede i marts 2025. Aftalen lander i forlængelse af den nyligt indgåede aftale om det europæiske forsvarsindustriprogram (EDIP), der bl.a. indeholder finansiel støtte på omkring 11 mia. kroner til europæisk forsvarsindustri. Denne aftale blev også indgået under det danske formandskab.
”Det danske formandskab har forsvar og sikkerhed som topprioritet – og igen leverer vi resultater i et stærkt samarbejde med de andre medlemslande og EU-institutionerne. Med dagens aftale sender vi et klart signal om, at Europa arbejder målrettet på at sikre et styrket forsvar frem mod 2030. Aftalen skal muliggøre flere investeringer i forsvarsteknologi og -forskning. Det er positivt – for det har vi brug for,” siger europaminister Marie Bjerre.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
EU-formandskabet lukker foreløbig aftale om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester6.11.2025 12:26:09 CET | Nyhed
Det danske formandskab leverer resultater. Onsdag aften lykkedes det formandskabet at lukke en foreløbig aftale med Europa-Parlamentet om forslaget om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester.
Kommissionens årlige udvidelsesrapport viser positive fremskridt blandt en række kandidatlande5.11.2025 16:06:47 CET | Pressemeddelelse
Kommissionen har tirsdag den 4. november fremlagt sin årlige udvidelsesrapport.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn4.11.2025 12:33:28 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 5. november 2025 kl. 14.00.
Danmark giver 100 mio. kr. til klimatilpasning i udsatte storbyer i Afrika og Asien3.11.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Byerne er en del af C40-samarbejdet, hvor borgmestrene har forpligtet sig til at mindske udslippet af drivhusgasser samt gøre byerne mere modstandsdygtige over for klimaforandringer.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser til Egypten1.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Udenrigsministeren aflægger besøg i Kairo den 1.-3. november, hvor han bl.a. skal ledsage H.M. Dronningen til åbningen af Grand Egyptian Museum.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum