Ny forskningsaftale tager vigtigt skridt mod mere praksisnær forskning
Midler til praksisnær forskning på bl.a. professionshøjskoler er et vigtigt skridt mod ny viden og løsninger til velfærdssamfundet. Men kapacitetsopbygning af stærke praksisnære forskningsmiljøer kræver politisk vilje til at fastholde ambitiøse investeringer de kommende år.

For kort tid siden præsenterede uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund sammen med forskningsordførerne på Christiansborg en ny aftale om ’Forskning og Innovation 2026-2029’. Det er et bredt flertal af partier, som står bag aftalen, der fordeler i alt over 19 mia. kr. til forskning.
Med aftalen tager regeringen sammen med Danmarksdemokraterne, Socialistisk Folkeparti, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Enhedslisten, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre og Alternativet et vigtigt skridt mod mere praksisnær forskning ved at prioritere midler til den praksisnære forskning på bl.a. landets professionshøjskoler. For 2026 gælder det bl.a.:
- 100 mio. kr. i frie forskningsmidler til professionshøjskoler, erhvervsakademier og maritime uddannelsesinstitutioner m.fl.
- 20 mio. kr. til Nationalt center for forskning i udsathed blandt børn og unge (NUBU)
- 20 mio. kr. til Nationalt Center for anvendt forskning blandt ældre borgere i livet med multisygdom (NAMU)
- 5 mio. kr. til Videnscenter for Digital Teknologiforståelse.
Camilla Wang, forperson for Danske Professionshøjskoler, glæder sig over investeringerne i mere praksisnær forskning, der vil komme borgerne til gavn:
”Investeringerne i den praksisnære forskning på landets professionshøjskoler sender et positivt signal om politisk vilje til at investere i at få ny viden og løsninger derud, hvor det skal løfte velfærden for bl.a. børn og unge i landets skoler og dagtilbud og behandlingen af ældre borgere i det nære sundhedsvæsen”.
Behov for at fastholde ambitiøs investering
Selvom aftalen styrker den praksisnære forskning, er der stadig et stykke vej til målstregen, lyder det fra Camilla Wang. Hun peger på, at det er positivt, at aftalepartierne er blevet enige om at afsætte flerårige frie forskningsmidler til bl.a. professionshøjskolerne. Men at der er behov for at fastholde den ambitiøse investering på 100 mio. kr. om året i hele perioden, hvis landets professionshøjskoler for alvor skal kunne styrke indsatsen med at bygge stærke, praksisnære forskningsmiljøer.
”Det er rigtig ærgerligt, at den ambitiøse investering til den praksisnære forskning i 2026 ikke videreføres gennem hele perioden for aftalen. Hvis vi for alvor skal udvikle ny viden og løsninger, der styrker velfærden for børn, unge, ældre og udsatte, kræver det ambitiøse, langsigtede investeringer, der muliggør stabile rammer og kapacitetsopbygning af den praksisnære forskning”, siger hun.
Camilla Wang henviser til, at regeringen og aftalepartierne har afsat 100 mio. kr. i frie forskningsmidler til professionshøjskoler, erhvervsakademier, maritime uddannelser mv. i 2026, men at investeringen derefter falder til 20 mio. kr. årligt fra 2027-2029.
Opfølgning til næste år giver håb
Selvom Camilla Wang ærgrer sig over, at den årlige investering på 100 mio. kr. til den praksisnære forskning ikke fastholdes gennem hele aftaleperioden, er hun optimistisk omkring, at det i aftalen er skrevet ind, at indsatsen vil blive fulgt op til næste års forhandlinger med henblik på en drøftelse af det fremadrettede niveau for frie forskningsmidler til bl.a. landets professionshøjskoler.
”Den politiske vilje til at holde fokus på den praksisnære forskning giver os et godt udgangspunkt for at fortsætte dialogen om, hvordan vi kan sikre ambitiøse og langsigtede rammer for forskning, der gør en reel forskel – fx for børn, der har svært ved at finde plads i folkeskolens fællesskab og for ældre borgere med multisygdom” siger Camilla Wang.
Nøgleord
Kontakter
Andrea Therp, kommunikationskonsulent i Danske Professionshøjskoler
Tlf.: 61340417
Billeder
Links
Danske Professionshøjskoler er interesseorganisation for landets seks professionshøjskoler.
Følg pressemeddelelser fra Danske Professionshøjskoler
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Professionshøjskoler
Lille fald i optaget på de velfærdsrettede professionsuddannelser, men ny reform vækker optimisme27.7.2025 18:18:13 CEST | Pressemeddelelse
Årets optagetal viser, at der er et lille fald i optaget på de velfærdsrettede professionsuddannelser, mens det samlede optag på professionshøjskolernes uddannelser stort set er på niveau med sidste år. Med forårets reform, der investerer massivt i uddannelsernes kvalitet og efter- og videreuddannelse, ser Danske Professionshøjskoler med optimisme på det fremtidige optag, men det vil tage tid at vende udviklingen.
Stilstand i søgningen til professionshøjskolerne – reform skaber håb for fremtiden5.7.2025 14:45:28 CEST | Pressemeddelelse
Dagens søgetal til de videregående uddannelser viser stilstand i antallet af ansøgere til professionshøjskolernes uddannelser - og til store velfærdsrettede professionsuddannelser som pædagog- og socialrådgiveruddannelsen. Danske Professionshøjskoler er optimistiske ift. fremtiden, hvor bl.a. forårets politiske aftale, der investerer stort i både uddannelserne og de fagprofessionelles muligheder for videreuddannelse, skal være med til at vende den negative udvikling i ansøgningstallene.
Danske Professionshøjskoler: Ambitiøs reformaftale sikrer mere attraktive professions- og erhvervsrettede videregående uddannelser med bedre praktik, mere virkelighedsnær undervisning og flere videreuddannelses- og karriereveje for de studerende26.3.2025 13:07:28 CET | Pressemeddelelse
Med den politiske aftale ’Reform af professionsbachelor- og erhvervsakademiuddannelserne i Danmark’ investerer regeringen og aftalepartierne knap 2 mia. kr. i mere undervisning, vejledning, feedback og bedre praktikforløb på vigtige uddannelser som sygeplejerske-, socialrådgiver- og pædagoguddannelsen. Samtidig får studerende helt nye muligheder for at videreuddanne sig i løbet af arbejdslivet – eller at skifte spor til andre fagområder. Initiativerne i aftalen vil styrke de professions- og erhvervsrettede videregående uddannelser og har et stort potentiale til at gøre dem mere attraktive, lyder det fra Danske Professionshøjskoler, der ser aftalen som et vigtigt vendepunkt.
Kvote 2: Status quo i søgningen mod de velfærdsrettede professionsbacheloruddannelser – men en kommende reform kan være med til at vende udviklingen15.3.2025 14:52:40 CET | Pressemeddelelse
Dagens søgetal for kvote 2 viser, at søgningen mod de vigtige velfærdsrettede professionsbacheloruddannelser til pædagog, socialrådgiver, sygeplejerske og lærer samlet er status quo ift. sidste år, men over en 10-årig periode er søgningen til uddannelserne faldet med 46 pct. Danske Professionshøjskoler er imidlertid forhåbningsfulde omkring, at en kommende reform af de professions- og erhvervsrettede videregående uddannelser vil gøre uddannelserne mere attraktive – og dermed bidrage til at vende den negative udvikling i ansøgningstallene på sigt.
Danske Professionshøjskoler: Ambitiøs epx-aftale kan få flere unge til at vælge uddannelser som socialrådgiver, sygeplejerske og bygningskonstruktør19.2.2025 08:53:50 CET | Pressemeddelelse
Den nye epx-aftale varsler et forandret ungdomsuddannelseslandskab med både en ny erhvervs- og professionsrettet gymnasieuddannelse og nytænkning af stx og hhx. Aftalen kan blive en vigtig brik i at få flere unge til at vælge de professions- og erhvervsrettede videregående uddannelser til, lyder det fra Danske Professionshøjskoler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
