Esben Agerbo får Nordentoft Prisen for sin forskning i selvmordsforebyggelse
6.11.2025 09:52:19 CET | Aarhus Universitet: Health | Pressemeddelelse
Professor og forskningsleder Esben Agerbo fra Aarhus Universitets Institut for Folkesundhed og Center for Registerforskning modtager Nordentoft Prisen. Prisen gives til personer, som har ydet en særlig indsats for at forebygge selvmord i Danmark.

Esben Agerbo blev hædret ved den Nationale Netværksdag for Selvmordsforebyggelse den 4. november 2025 på Aarhus Universitetshospital, hvor han modtog prisen og 10.000 kroner for sin forskning i de epidemiologiske, genetiske og miljømæssige årsager til psykisk sygdom og selvmordsadfærd.
Med en medicinsk doktorgrad i epidemiologi og baggrund i matematisk statistik og økonomi har Agerbo bidraget væsentligt til forståelsen af, hvordan genetiske og sociale faktorer påvirker psykisk helbred og risikoen for selvmord. Hans arbejde kombinerer avancerede statistiske metoder med registerbaseret forskning og har haft betydning for både forskningen og for samfundets indsats på området.
”Jeg er meget glad og stolt over at modtage Nordentoft Prisen. Det er en anerkendelse af mange års arbejde med at forstå og forebygge selvmord – et komplekst og dybt menneskeligt problem, der kræver både forskningsmæssig og samfundsmæssig opmærksomhed,” siger Esben Agerbo, der siden 2015 har været forskningsleder ved Center for Registerforskning.
Nordentoft Prisen er opkaldt efter professor Merete Nordentoft fra Københavns Universitet og uddeles årligt af Foreningen til Undervisning og Forskning i Selvmordsforebyggelse (FUFS).
Kontakt
Professor og forskningsleder Esben Agerbo
Aarhus Universitet, Institut for Folkesundhed - Center for Registerforskning
Telefon: 51 77 93 59
Mail: agerbo@ph.au.dk
Health er det sundhedsvidenskabelige fakultet på Aarhus Universitet, hvis hovedopgaver er forskning og uddannelse. Fakultetet udbyder en lang række sundhedsuddannelser, bl.a. læge, tandlæge, idræt og folkesundhedsvidenskab. Health består af fem institutter, ca. 4.400 studerende, 1.500 ansatte og 600 ph.d.-studerende.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Ny doktor sætter fokus på senfølger af medfødt hjertefejl11.3.2026 10:16:53 CET | Pressemeddelelse
Marie Ørum Maagaard er læge, ph.d. og nu også doktor på Aarhus Universitets institut for klinisk medicin. Hun har studeret langtidskonsekvenserne ved en af de hyppigste medfødte hjertefejl.
Et kaskelothjerte? Vi starter bilen med det samme6.3.2026 14:45:45 CET | Pressemeddelelse
Forskere fra Aarhus Universitet kører gerne til en strand i Nordjylland og skærer hjertet ud af en død, strandet hval.
Forskere finder ny vej til at bremse arvævsdannelse ved sjælden sygdom6.3.2026 10:21:26 CET | Pressemeddelelse
Et molekyle, der normalt bruges til at bekæmpe kræft, kan vise sig at være nøglen til at standse en sygdom, der langsomt forvandler kroppens indre organer til stift arvæv.
Blodprøve kan måske forudsige epilepsi efter hovedtraume6.3.2026 09:49:33 CET | Pressemeddelelse
Forskere på Aarhus Universitet har fundet ud af, at proteinet S100B, som allerede måles rutinemæssigt på skadestuer, potentielt kan bruges til at identificere patienter med øget risiko for at udvikle epilepsi efter en hovedskade.
Frysebehandling kan være en gamechanger for patienter med tidlig nyrekræft5.3.2026 10:13:09 CET | Pressemeddelelse
I dag behandler vi oftest små nyrekræftknuder med en mindre operation, hvor hele eller dele af nyren bliver fjernet. Men de små tumorer kan i mange tilfælde behandles med målrettet frysebehandling, som destruerer kræftcellerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum