GRÆSKARSMADRING I ZOO
Traditionen tro fik elefanterne i Zoologisk Have København serveret store græskar fra Tivoli
Videomateriale her: (credit: Zoologisk Have København) https://we.tl/t-EMdlxLIPCe

Onsdag eftermiddag fik elefanterne i ZOO serveret kæmpegræskar.
Det er efterhånden en årelang tradition, at medarbejder Peter Jensen fra ZOOs foderkøkken efter Halloween tager på mission til Tivoli for at hente de over hundrede kilo tunge græskar, der har været udstillet til DM i Kæmpegræskar.
De flotte orange frugter bliver placeret i elefanternes udeanlæg i ZOO ved Frederiksberg Have.
- Det er en rigtig fin tradition, som vi er meget glade for. Det er jo mange hundrede kilo græskar, der ellers går til spilde, så det er jo fantastisk, at vores dyr kan få glæde af dem, siger adm. dir. i ZOO, Pernille Mehl.
De mange gæster, der var mødt op kunne således se elefanterne trampe de store græskar i stykker, og her træner de blandt andet forskellige teknikker, når de leger med og derefter kvaser græskarrene med snabel og fødder. Oveni får de en god snack ud af det.
Det er således ikke kun for sjov, når elefanterne en gang om året får serveret græskar fra Tivoli.
- Berigelse for dyrene er noget af det vigtigste i vores arbejde her i Haven, og vi forsøger altid at skabe særlige og anderledes oplevelser i hverdagen, lyder det fra Pernille Mehl.
Kontakter
Camilla Cornelius SørensenPresse- og kommunikationschefZOO
Tlf:+4530167373cams@zoo.dkBilleder
ZOO er sat i verden for at fremme naturbevarelse. Det gør vi gennem inspiration og opdagelser for vores gæster i Zoologisk Have København. Vi bidrager aktivt i det internationale arbejde med at bevare dyrearter og naturområder. Vi øger interessen og forståelsen af naturen og dens mangfoldighed og bidrager med vigtig forskning. Alt, hvad vi gør, er natuligvis baseret på et videnskabeligt grundlag.
Følg pressemeddelelser fra Zoologisk Have i København
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Zoologisk Have i København
Formentlig uddød i naturen - men lever i ZOO22.10.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Zoologisk Have København er med til at redde en af verdens mest sjældne kakerlakker fra at uddø Download videomateriale her: https://we.tl/t-X1uTKaTVz5 Kredit: ZOO
TIGERUNGERNE ENDELIG UDE (med video)9.10.2025 14:49:19 CEST | Pressemeddelelse
Zoologisk Have København kan med glæde fortælle, at de to tigerunger, som blev født i sommeren, nu er klar til at møde Havens gæster Videomateriale her: https://we.tl/t-bHIHWUvTHk Credit: Zoologisk Have København
Elefantunge død i ZOO30.9.2025 11:09:51 CEST | Pressemeddelelse
Elefantungen er død tirsdag morgen af virussen elefantherpes
ZOO TESTER VACCINE MOD DØDELIG VIRUS11.9.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Zoologisk Have København er i øjeblikket i gang med et vigtigt og omfangsrigt vaccinationsprogram for Havens unge elefanter Se levende billeder her: https://we.tl/t-CsPZwYwBII credit: ZOO København
Zoologisk Have København med til rørende genudsætning af truede aber i Brasilien12.8.2025 05:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Fire gyldne løvetamariner – også kaldet gyldne løveaber - overlevede smuglingsforsøg og blev genudsat i hemmeligt område i Brasilien. ZOO var med hele vejen Se video fra genudsætning her: https://we.tl/t-1bF1FR9BYh
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

