Region Sjælland er klar med økonomisk gulerod til praktiserende læger
Nye praktiserende læger tilbydes fremover op til over en million kroner i ryggen for at åbne ny klinik i regionen. Også nuværende læger får en økonomisk gulerod.

De nære sundhedstilbud skal styrkes, og der skal flere praktiserende læger til Region Sjælland. Derfor gør regionen det nu endnu mere attraktivt at blive praktiserende læge i de dele af regionen, hvor behovet er størst.
Helt konkret har speciallæger i almen medicin nu mulighed for at få økonomisk støtte, hvis de vælger at åbne en ny lægepraksis i ni af regionens 17 kommuner, på helt op til 1.250.000 kroner per ny praktiserende læge.
- Vi vil gøre alt, hvad vi kan, for at få flere praktiserende læger. Jeg håber, at denne økonomiske gulerod er med til at overbevise dem, der overvejer at blive praktiserende læge i Region Sjælland. Målet er flere praktiserende læger, som står klar, når behovet er der. Det handler i sidste ende om borgernes liv og sundhed, siger regionsrådsformand Trine Birk Andersen.
De eksisterende klinikker i de ni kommuner, som udvider med en eller flere læger, kan også få del i tilskuddet.
Tilskuddene gives til dels til at dække udgifter til etablering eller udvidelse af en klinik, og til dels til at hjælpe nye læger med under 1.100 patienter for manglende indtægter.
Ambitiøst mål om flere læger
De nye tilskud kommer i forlængelse af, at politikerne i Region Sjælland i budgetaftalen for 2026 har sat en ambition om yderligere 56 praktiserende læger i regionen inden udgangen af 2026.
Muligheden for økonomisk støtte er det seneste af flere rekrutteringsinitiativer for at indfri den politiske målsætning. For eksempel har regionen også for nylig etableret nye transportordninger til regionens lægedækningstruede områder. I sidste uge rullede den første bus fra København til Lolland, og senere følger ruter fra hovedstadsområdet til blandt andet Kalundborg og Odsherred.
I år har regionen også igangsat et nyt ultralydsprojekt, som sikrer nye faglige udfordringer for læger i almen praksis, og så har regionen desuden hjulpet flere læger, som har overtaget en eksisterende klinik, med at komme godt i gang.
- Vi kommer til at gå langt for at få de praktiserende læger, der er, derhen hvor behovet er størst. Samtidig er det vigtigt, at de kommende læger ved, at det gode lægeliv også er muligt at få i Region Sjælland, siger Trine Birk Andersen.
Bonus til seniorlæger
Der er også økonomisk støtte på vej til læger i de ni kommuner, der vælger at fastholde deres lukketal – det vil sige hvor mange patienter, de maksimalt kan have tilknyttet deres praksis. Tilskuddet skal bidrage til at holde hånden under lægedækningen, indtil nye læger får etableret sig i Region Sjælland.
Samtidig vil alle praksis, der har læger på 63 år og derover, modtage et fastholdelsestilskud fra regionen. Tilskuddet gives for at holde lægerne på arbejdsmarkedet og kan for eksempel bruges til tiltag, der kan aflaste lægerne i deres hverdag.
- Vi har rigtig mange gode praktiserende læger, som hver dag gør en forskel for deres patienter. Det er vores allesammens ambition, at de praktiserende læger i regionen i gennemsnit skal have færre patienter per læge, men vi ved også, at det ikke er noget, som sker hen over natten. Derfor er de nuværende praktiserende læger enormt afgørende. Den økonomiske støtte betyder, at det i endnu højere grad kan betale sig fortsat at tage et stort ansvar for patienterne, siger Susanne Lundvald, der er udvalgsformand for Det Nære Sundhedsudvalg i Region Sjælland.
Pengene til de forskellige tilskud kommer fra forårsaftalen mellem regeringen og Danske Regioner om implementeringen af sundhedsreformen.
FAKTA - Overblik over tilskud til nye og eksisterende læger
- Minimumsbasishonorar – lægernes indtjening afhænger særligt af, at de har patienter i klinikken, og derfor er det en større risiko ved at åbne en ny klinik eller udvide sin praksis med en yderligere såkaldt 0-kapacitet (uden patienter), end det er at overtage en eksisterende klinik med patienter. Region Sjælland vil derfor i 2026 støtte nye læger, så de er sikret et månedligt basishonorar svarende til 1.100 patienter.
- Tilskud til etableringsudgifter – bygger man for eksempel nyt, eller bygger man ud for at få plads til en eller flere læger i en ny eller eksisterende praksis, kan det være dyrt. Region Sjælland vil give kompensation efter regning til lægernes udgifter.
- Tilskud til nuværende læger – læger vil modtage et kontant tilskud for at fastholde, hvor mange patienter, de har plads til i deres klinik, selvom de med nye minimumspatienttal har mulighed for at gå ned i patienttal.
- Tilskud til ældre læger – for at fastholde seniorlæger, vil Region Sjælland give tilskud til lægeklinikker med læger over 63 år: 24.000 kr. i fjerde kvartal 2025 og 56.000 kr. i fjerde kvartal 2026.
- Alle tilskud gives i ni af regionens 17 kommuner, da det er her, lægedækningen er mest udfordret. De ni kommuner er:
- Kalundborg
- Næstved
- Guldborgsund
- Odsherred
- Slagelse
- Vordingborg
- Lolland
- Greve
- Stevns
Nøgleord
Kontakter
Trine Birk Andersen (A), regionsrådsformand, Region Sjælland, tlf. 93577726.
Susanne Lundvald (A), formand for Det Nære Sundhedsudvalg, Region Sjælland, tlf. 29797112.
Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
Region Sjælland udbygger den regionale bus- og banebetjening4.11.2025 17:48:22 CET | Pressemeddelelse
Flere afgange, kortere rejsetid og bedre forbindelser til uddannelse og arbejde bliver virkelighed for borgerne i Region Sjælland. Regionsrådet har netop vedtaget trafikplanen for 2026, som fastholder den nuværende bus- og togtrafik og samtidig tilføjer en række forbedringer – på trods af stigende udgifter. Det er den sidste plan fra Region Sjælland, inden regionen bliver til Region Østdanmark i 2027.
Første spadestik til Region Østdanmark4.11.2025 15:06:21 CET | Pressemeddelelse
Formanden for Regionsrådet i Region Sjælland har taget første spadestik til udvidelsen af Regionsrådssalen i Sorø for at gøre plads til alle medlemmerne af Regionsrådet i Region Østdanmark.
Ny vicedirektør til Holbæk Sygehus3.11.2025 13:15:00 CET | Pressemeddelelse
Louise Isager Rabøl bliver ny vicedirektør med lægefaglig baggrund på Holbæk Sygehus
Lægemangel: Region Sjælland sætter turbo på29.10.2025 11:15:00 CET | Pressemeddelelse
Jobopslagene bliver flere og flere, og aldrig har der været så mange læger ansat i Region Sjælland. Men virkeligheden er samtidig, at der fortsat er færre læger end i andre dele af landet. Ny kampagne skal hjælpe med at få flere læger til regionens sygehuse og gøre det nemmere at søge en stilling.
Region Sjælland tilbyder nu bustransport til praktiserende læger29.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Region Sjælland åbner som noget nyt faste busruter til praktiserende læger. Det skal være med til at gøre det mere attraktivt at arbejde i de lægedækningstruede områder. Den første af de nye busser kører i dag – 29. oktober – sin første tur mellem Hovedstaden og Maribo.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum