Danmarks Lærerforening

Danmarks Lærerforening tager godt imod klarere regler for fysisk indgriben

Del

Nyt lovforslag lægger op til klarere regler for fysisk indgriben i folkeskolen – det tager DLF’s formand meget positivt imod, men han savner en decideret pligt til forebyggelse, som man har indført i Norge.

Børne- og Undervisningsministeriet har sendt et lovudkast i høring, der skal skabe klarere regler for fysisk indgriben for lærerne. Dette har længe været et stort ønske fra Danmarks Lærerforening, og ministeriet har bl.a. set mod Norge, hvor man for nylig har indført nye regler på området. Formand i Danmarks Lærerforening, Gordon Ørskov Madsen tager godt imod lovforslaget:

”Vi ved, at hver tredje lærer det seneste år har undladt at bruge fysisk berøring for at skabe ro i klassen af frygt for, at det kan få negative konsekvenser. Sådan skal det simpelthen ikke være, så der er i høj grad brug for lovændringen,” siger han og fortsætter:

”Det er meget positivt, at alle elevers ret til et godt undervisningsmiljø er omdrejningspunktet for det nye lovforslag, og at man vil skabe klarere og mere anvendelige regler om lærernes mulighed for at gribe tidligt ind i tilspidsede situationer i folkeskolen. Det har vi kæmpet for længe – og som det også har fyldt i medierne på det sidste, så står vi med et problem med for meget uro og forstyrrelse af undervisningen i dag, som vi skal have løst til alles bedste,” siger han.

I Norge har man en særskilt lovbestemmelse om, at skolerne har en pligt til at forebygge situationer, hvor det er nødvendigt for lærerne at gribe fysisk ind – det lægger man dog ikke op til at gøre i Danmark, og det mener Gordon Ørskov Madsen er en fejl.

”Vi bør helt klart gå samme vej som Norge. Så det kommer vi til at have fokus på i høringsperioden og det videre arbejde med loven – for det forebyggende og pædagogiske arbejde skal selvfølgelig altid gå forrest. Jeg vil gå så langt som at sige, at det skal fylde 99 % af arbejdet i forhold til den her problemstilling,” siger han.

Lærerformanden hæfter sig desuden ved, at ny lovgivning kun er en start i forhold til at skabe de nødvendige forandringer på skolerne.

”Selve forståelsen om de her nye regler skal komme gennem gode vejledninger med eksempler, der er skrevet i øjenhøjde med en ganske almindelig skolehverdag,” siger Gordon Ørskov Madsen og fortsætter:

”Vi ser også gerne, at der i loven bliver sikret et større handlerum i forhold til lærernes skøn og dømmekraft i den konkrete situation, hvor der ofte skal handles hurtigt. Og vi skal have fokus på alt det, som udgør fundamentet for dette skøn: En uddannet lærers fagprofessionelle kompetencer og erfaring. Et stærkt lærerkollegium. Godt kendskab og god relation til eleverne. Mere overskud i undervisningen. Et godt og tillidsfuldt forældresamarbejde. Det kræver, at vi på skolerne har nogle rammer, der understøtter alt dette - og at vi som samfund investerer i det.”

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Lærerforening

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Danmarks Lærerforening

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye