Ny vicedirektør til Holbæk Sygehus
Louise Isager Rabøl bliver ny vicedirektør med lægefaglig baggrund på Holbæk Sygehus

Holbæk Sygehus får en erfaren, vellidt og faglig dygtig leder, når Louise Isager Rabøl den 1. december 2025 træder ind ad døren på Holbæk Sygehus.
Louise Isager Rabøl er speciallæge i samfundsmedicin, ph.d, uddannet indenfor forbedringsmetoder i Institute for Healthcare Improvement og har en bred erfaring med udvikling af sundhed og sygehusdrift i både i Region Sjælland og Region Hovedstaden.
Hun kommer fra en stilling som centerchef for Psykiatrisk Center Amager og har tidligere været ansat på Sjællands Universitetshospital, på Næstved, Slagelse og Ringsted sygehuse og i Dansk Selskab for Patientsikkerhed.
I 2020 modtog Louise Isager Rabøl prisen som Årets Leder på Sjællands Universitetshospital.
Louise Isager Rabøl er derfor en stærk profil til netop det kommende arbejde med den nye Sundhedsreform og sammenlægningen til Region Østdanmark.
- Jeg ser frem til at arbejde med en spændende og kompleks ledelsesopgave, der kræver helhedstænkning og godt samarbejde – ikke kun lokalt på sygehuset, men også tværsektorielt. Jeg har indgående kendskab til meget i Region Østdanmark – både hvad angår borgernes sundhedsudfordringer, organisering, sygehuse og primærsektor. For mig er inddragelse rigtig vigtigt – på alle niveauer. Det glæder jeg mig rigtig meget til at bringe i spil, siger Louise Isager Rabøl.
Der er mange indsatser i gang på Holbæk Sygehus, og det bliver godt at blive fuldtallige i sygehusledelsen. Det mener sygehusdirektør Niels Reichstein Larsen.
- Vi får med Louise en vicedirektør, der har stor erfaring med kvalitetsarbejde, patientinddragelse og en bred ledelseserfaring fra flere sider af sundhedssektoren. Hun tænker helhedsorienteret og inddrager både medarbejdere og ledere, hvilket passer godt til den måde, vi leder Holbæk Sygehus på.
- Jeg er sikker på, at Louise kan være med til at skabe endnu bedre forløb for vores patienter - både internt på Holbæk Sygehus og sammen med kommuner og praktiserende læger, siger sygehusdirektør Niels Reichstein Larsen.
Kontakter
Kommunikationskonsulent Sabrina Ejstrup Vig. Holbæk Sygehus, 51 21 15 40
Billeder
Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
Lægemangel: Region Sjælland sætter turbo på29.10.2025 11:15:00 CET | Pressemeddelelse
Jobopslagene bliver flere og flere, og aldrig har der været så mange læger ansat i Region Sjælland. Men virkeligheden er samtidig, at der fortsat er færre læger end i andre dele af landet. Ny kampagne skal hjælpe med at få flere læger til regionens sygehuse og gøre det nemmere at søge en stilling.
Region Sjælland tilbyder nu bustransport til praktiserende læger29.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Region Sjælland åbner som noget nyt faste busruter til praktiserende læger. Det skal være med til at gøre det mere attraktivt at arbejde i de lægedækningstruede områder. Den første af de nye busser kører i dag – 29. oktober – sin første tur mellem Hovedstaden og Maribo.
Genbrug og lokale materialer sparer CO2 og knappe råstoffer på Femern-baneprojekt28.10.2025 14:06:03 CET | Pressemeddelelse
Ved at erstatte grus og sten med moræneler og genanvende skærver har renoveringen af Ringsted-Femern banen reduceret klimaaftryk og sikret bæredygtig råstofforsyning. Region Sjælland arbejder for at mindske brugen af primære råstoffer med 20 % inden 2032 – og projektet er et godt eksempel på, hvordan målet kan nås.
Unges topprioritet bliver til virkelighed - natbetjening ved Østbanen og Odsherredbanen24.10.2025 14:36:07 CEST | Pressemeddelelse
Da de unge fik spørgsmålet om ønsker til forbedring af den kollektive trafik, var svaret klart ”Mulighed for at tage tog og bus om natten”. Fra sommeren 2026 bliver ønsket opfyldt med natbetjening langs Østbanen og Odsherredbanen natten til lørdag og søndag.
Region Sjælland åbner første af 12 faste screeningsteder for brystkræft23.10.2025 16:00:16 CEST | Pressemeddelelse
Region Sjælland tager et vigtigt skridt i forebyggelsen af brystkræft. Det første nye af i alt 12 faste screeningssteder for brystkræft er åbnet på Slagelse Sygehus.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
