Fra spildvarme til strøm: TEGnology har fundet opskriften på skalerbar og profitabel løsning
3.11.2025 06:32:00 CET | Energy Cluster Denmark | Pressemeddelelse
Termoelektrik går kort fortalt ud på at udnytte en temperaturforskel til at lave strøm. Teknologien har dog længe været bundet til dyre og sjældne råmaterialer som tellurium.

Den danske deeptech-virksomhed TEGnology har fundet “opskriften”, der kan erstatte dem og gør dermed varme-til-strøm-løsningen skalerbar.
“Branchen har været låst af sjældne materialer. Vi har udviklet en materialekombination og proces, der fjerner den flaskehals. Det lyder måske simpelt, men det har krævet mange år med materialeforskning, test og udvikling,” siger Hao Yin, CEO i TEGnology.
Historien starter længe før det kommercielle gennembrud
Hao Yin kom til Danmark i 2008 for at tage en ph.d. på Aarhus Universitet og indgik siden - i 2012 - i virksomheden TEGnology, som var baseret på globale patenter på materialer til termoelektrisk energi.
På det tidspunkt var det transportsektoren, der var det store sats. Her ville de omdanne overskudsvarmen fra udstødningen til elektricitet. Men efterhånden som el-køretøjerne vandt frem, forsvandt markedet, og projektet blev lagt på is.
“Der var hverken et klart marked eller investorer, men jeg havde fortsat en stærk tro på teknologiens potentiale. Derfor valgte jeg at fortsætte arbejdet, og efter nogle år med begrænset udvikling og ressourcer var jeg klar til at rette fokus mod nye markeder,” fortæller Hao Yin.
Innovationsprojekter er et vigtig skridt i udviklingen
I dag udvikler og sælger TEGnology termoelektriske, batterifri generatorer, der optimerer udnyttelsen af varmekilder gennem termoelektriske generatorer (TEG’er). Elektriciteten genereres ved at udnytte temperaturforskelle mellem en varm overflade og omgivelserne, og leveres til sensorer og små enheder – helt uden behov for batterier eller kabler.
Innovationsprojektet DIMAS, der blev gennemført i samarbejde med og faciliteret af Energy Cluster Denmark, blev senere en del af fundamentet for TEGnologys’s videre forretningsudvikling. Projektet udviklede en mere kraftfuld prototype, samtidig med at fokus flyttede sig mod samarbejde med førende danske industrivirksomheder og målrettet test af løsninger knyttet til bl.a procesindustrien, fjernvarmesektoren og andre produktudviklingsprojekter.
“Innovationsprojektet DIMAS banede vejen for den prototype, der i dag danner grundlag for vores produkt. Vi udviklede en mere effektiv generator og viste, hvordan spildvarme fra rør og tanke kan udnyttes til at drive sensorer – helt uden behov for batterier eller kabler. Resultatet er en løsning, der gør digital overvågning både mere bæredygtig, omkostningseffektiv og driftssikker,” siger Hao Yin.
TEGnology har integreret løsningen i pharmaindustrien – bl.a. via SensEver®HSI, en selvforsynende, batterifri “hot surface”-indikator med trådløs overvågning og beskrives af Hao Yin som en døråbner for digitalisering i branchen. Han fremhæver skalerbarheden i industrien, fordi generatorerne kan holde i årevis uden service.
Løsningen er også justeres til SensEver®-Alfa produkter, som monteres på fjernvarmerør for at leverer strøm til trådløse sensorer for underjord rør-netværk. Det betyder færre batteriskift, lavere miljøbelastning og enklere drift. Særligt der, hvor tusindvis af underjordiske brønde og farlige arbejdsmiljøer gør vedligehold dyrt.
Funding og tid har været afgørende
Siden 2018 har TEGnology været med i mere end 10 projekter, der til sammen har fået dem til der, hvor de er i dag.
”Hvert enkelt projekt har været en byggesten på den lange rejse,” siger Hao Yin og peger konkret på en lang række fundingprogrammer og partnere, der har hjulpet dem på rejsen:
”Det er både Horizon 2020, Eurostars, EUDP, Innovationsfonden, EIT, CLEAN og Energy Cluster Denmark, samt støttebevillinger fra andre danske myndigheder. Hard-tech tager tid. De vigtigste innovationer kræver årelang udvikling og tålmodige midler”, siger Hao Yin, og peger samtidig på, at man som start-up godt kunne bruge nogle mere langsigtede fundingprogrammer.
Udvikling, produktion, supply chain og kommercialisering af en ny generation af termoelektriske generatorer (TEG’er) står over for en lovende fremtid. Den stigende mangel på råstoffer skaber nye udfordringer for innovative virksomheder som TEGnology. Gennem egen forskning og en række forsknings- og udviklingsprojekter har virksomheden opnået en førende position på området, og Hao Yin bliver i dag ofte inviteret til at holde oplæg indenfor området af både virksomheder, GTS-institutioner og universiteter.
Næste skridt: flere markeder
Når Hao Yin bevæger sig ind i næste udviklingsfase, skal TEGnology’s teknologi udvides fra fjernvarme- og procesindustrien til nye anvendelser, hvor stabil og effektiv strømforsyning kan skabe markant værdi.
Det gælder blandt andet optimering af solceller med termoelektriske moduler, genvinding af energi fra industrielt varmt vand samt udnyttelse af lavtemperatur-spildvarme i datacentre. På sigt kan teknologien også åbne for løsninger inden for wearables og medicotekniske produkter, der udnytter kropsvarme som energikilde.
“Vores generator fungerer som en mulig ‘enabling technology’ på tværs af sektorer – så længe der findes en temperaturforskel, kan vi producere strøm,” siger Hao.
Fakta om TEGnology:
- Teamet er fra 2018 til 2025 vokset fra en enkelt mand til ca. 10 personer og arbejder nu globalt og på tværs af sektorer.
- Virksomheden er i proces med etablering af produktion for egne TEG-komponenter, hvilket sikrer kontrol over kvalitet, forsyningskæde og skalerbarhed i produktionen.
- SensEver®-Alfa løsninger er i drift i Sverige, hvor den strategiske samarbejdspartner Wioniq leverer sensorsystemer til overvågning af temperatur og lækage i fjernvarmebrønde – nu også drevet af strømforsyning fra TEGnology. Flere tusinde enheder er planlagt, og der ses på udrulning i bl.a. Hamburg og Beijing.
- Omsætningen fra salget forventes omkring €1 mio. næste år, med mål om positivt cash-flow i 2027.
Kontakter
Jonas Nørholm LarsenEnergy Cluster Denmark
Tlf:+4521224304jnl@energycluster.dkBilleder

Links
Om Energy Cluster Denmark:
Energy Cluster Denmark er Danmarks klyngeorganisation og innovationsplatform for den samlede energisektor. Vi hjælper med at facilitere og fundraise
innovationsprojekter, der altid involverer partnerskaber mellem små og mellemstore virksomheder, markedsledende virksomheder og førende forsknings- og videninstitutioner.
Energy Cluster Denmark har ca. 500 medlemmer blandt virksomheder og videninstitutioner. Sammen har vi en samlet portefølje af spændende innovationsprojekter på over 3 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra Energy Cluster Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energy Cluster Denmark
Fra havvind til komplette vedvarende energisystemer18.2.2026 08:45:00 CET | Pressemeddelelse
Aegir Insights udvider sin investeringssoftware og går hybrid. Nyudviklet software inkluderer flere vedvarende energikilder i porteføljen samt lagring og hybride energisystemer.
Gridturn får europæisk tech-grant for banebrydende løsning til genbrug af elbilbatterier12.2.2026 08:45:00 CET | Pressemeddelelse
1.107 kvindelige tech-iværksættere har søgt om at modtage det prestigefyldte Women TechEU-grant. Kun 40 startups nåede gennem nåleøjet – Louise Witt Sengeløv fra den danske deep tech-virksomhed Gridturn er en af dem.
PowerCell joins European GAMMA project to accelerate the green transition in shipping16.1.2026 08:34:09 CET | Pressemeddelelse
PowerCell Group has joined the European GAMMA project, a €17 million Horizon Europe funded initiative aimed at accelerating the decarbonization of deep-sea shipping through climate-neutral fuels and fuel-cell-based power generation.
Danish Drone Breakthrough: First Autonomous Inspection of Operational Offshore Wind Turbines Demonstrated15.1.2026 10:00:00 CET | Press release
The Danish startup Quali Drone has in collaboration with the offshore wind developer and operator RWE and several other partners successfully inspected offshore wind turbine blade damages using autonomous drone technology, while the blades rotate. The solution significantly increases safety and reduces the cost and CO₂ emissions associated with blade inspections.
Dansk dronegennembrud: Første autonome inspektion af operationelle havvindmøller demonstreret15.1.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den danske startup Quali Drone er sammen med offshore vindudvikler og -operatør RWE og flere andre partnere lykkes med at inspicere skader på vindmøllevinger offshore med autonom droneteknologi, imens vingerne svinger. Løsningen øger sikkerheden og reducerer omkostninger og CO2-emissioner ved vingeinspektion markant.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum