Store misopfattelser om indvandrere i den danske befolkning – uanset politisk holdning
30.10.2025 12:02:55 CET | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse
En undersøgelse fra Aalborg Universitet viser, at den danske befolkning konsekvent undervurderer, hvor godt ikke-vestlige indvandrere og deres efterkommere klarer sig. Det gælder uanset om man stemmer på højre - eller venstreorienterede partier eller har positive eller negative holdninger til indvandring.

Den danske befolkning undervurderer systematisk, hvor godt ikke-vestlige indvandrere og deres efterkommere klarer sig på områder som beskæftigelse, uddannelse og kriminalitet. Tendensen gælder på begge sider af midten i dansk politik – også blandt danskere, som ellers har positive holdninger til indvandring.
Det viser en undersøgelse fra Aalborg Universitet.
Danskerne tror specielt, at mænd fra ikke vestlige lande er mere kriminelle og dårligere uddannede og at indvandrerkvinder er mere arbejdsløse, end de faktisk er.
Misopfattelser på tværs af politiske holdninger
Undersøgelsen, som er baseret på data fra 1.812 etniske danskere, viser, at danskerne fra begge politiske fløje har en antagelse om, at indvandrere klarer sig dårligere, end de gør.
I undersøgelsen er danskerne blevet spurgt til deres opfattelse af ikke-vestlige indvandrere, som stammer fra lande som Bosnien-Herzegovina, Afghanistan, Somalia, Irak, Iran, Libanon, Palæstina og Syrien.
Og undersøgelsen overrasker ved at vise, at også danskere, der befinder sig på venstrefløjen, , tror, at:
- Beskæftigelsesniveauet for indvandrerkvinder ligger på 44 procent - hvor det faktiske tal er 52 procent.
- Unge mænd under uddannelse ligger på 48 procent – hvor det faktiske tal er 56 procent.
- Andel dømte unge mænd med ikke-vestlig baggrund der blev dømt for kriminalitet i 2019, ligger på 17 procent – hvor det faktiske tal er 3,5 procent
"Det er ikke overraskende, at folk, der er kritiske overfor indvandrere, tror de er værre end de er, men det mest interessante her er, at selv folk med meget viden om indvandring og dem, der er positive, også tror, at det går markant dårligere, end det gør," forklarer lektor Karen N. Breidahl fra Institut for Politik og Samfund på Aalborg Universitet, som er en af de tre forskere bag undersøgelsen.
Ny metode giver mere præcise resultater
Undersøgelsen har gjort brug af en ny metode til at måle misopfattelser – hvor forskerne har givet respondenterne såkaldte "ankerpunkter" – altså faktuelle oplysninger om, hvordan etniske danskere klarer sig på samme områder, før de bliver bedt om at vurdere indvandreres situation.
Denne metode giver et mere præcist billede af misopfattelser end tidligere studier.
Dette er et eksempel på, hvordan der er blevet spurgt ind til misopfattelser i undersøgelsen:
I 2012 blev 5,4 % af mandlige ikke-vestlige indvandrere og mandlige efterkommere af ikke-vestlige indvandrere i alderen 15–29 år dømt for at have overtrådt straffeloven. På en skala fra 0 % til 100 %, hvor stor en andel af mandlige ikke-vestlige indvandrere og mandlige efterkommere af ikke-vestlige indvandrere tror du blev dømt for at have overtrådt straffeloven i 2019?
Udfordring for den politiske debat
Undersøgelsen viser tydeligt, at danskerne ikke har bemærket de faktiske forbedringer, som ikke-vestlige indvandrere og deres efterkommere har opnået de seneste år. Kriminalitetsraten er faldet fra 5,4 procent til 3,7 procent mellem 2012 og 2020, mens beskæftigelsesfrekvensen blandt ikke-vestlige indvandrerkvinder er steget markant.
Det er en udfordring for den demokratiske debat, mener forskerne bag undersøgelsen.
”Den gode demokratiske debat beror på fakta fremfor misinformation. Og når selv venstrefløjen og dem, der gerne vil have flere indvandrere til landet tror, det står dårligere til, end det gør det gør, så må der være noget viden, som ikke kommer ud til befolkningen”, forklarer Karen N. Breidahl.
Misopfattelserne kan også få indflydelse på politikdannelsen og være skyld i, at vi som samfund bruger en masse penge på tiltag for at løse problemer, som ikke nødvendigvis er så omfattende, som man går rundt og tror.
Fakta om undersøgelsen:
- 2.015 respondenter adspurgt gennem YouGov i efteråret 2021
- 1.812 etniske danskere indgår i det endelige datasæt
- Undersøgelse af misopfattelser inden for beskæftigelse, uddannelse, kriminalitet, demokratiske værdier og sociale forhold
- Publiceret i det internationalt anerkendte tidsskrift Scandinavian Political Studies i 2025
Kontakter
Helene GottschalkPresse
Tlf:40351100helene@gottschalkmedia.dkKaren N. BreidahlLektor
Lektor, Institut for Politik og Samfund, Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Forskere vil bruge data fra ambulancer til at undgå unødige indlæggelser29.7.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Ambulancepersonalet skal have bedre redskaber til at vurdere, hvilke patienter der er kritisk syge, og hvilke der ikke har behov for indlæggelse. Derfor udvikler forskere fra Aalborg Universitet sammen med Region Nordjylland og Treat Systems ApS et system, der løbende vurderer patientens tilstand i ambulancen.
Droner og AI hjælper forskere med at forstå vores rovdyr28.7.2026 14:09:14 CEST | Pressemeddelelse
Ved hjælp af avancerede droner, termiske kameraer og kunstig intelligens har en gruppe forskere fra Aalborg Universitet studeret vores hjemlige rovdyrs aktiviteter om natten. Billederne og metoden kan ses i den nye naturserie på Danmarks Radio, Dyrenes Danmark. Metoden giver ekstraordinær ny viden om vores vilde dyreliv om natten.
Flere unge tilbydes teknologi og naturvidenskab på Aalborg Universitet28.7.2026 00:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Ingeniør- og Naturvidenskabelige Fakultet vokser markant, når nye studerende starter på Aalborg Universitet efter sommerferien. Det viser en frisk opgørelse af tilbudte studiepladser på bachelor- og professionsbacheloruddannelser.
Ny robot skal hjælpe børn med autisme10.7.2026 11:08:54 CEST | Pressemeddelelse
I et forskningsprojekt fra Aalborg Universitet har pædagoger i specialbørnehaven Birken være med til at udvikle en robot, der kan støtte børn med autisme i hverdagen.
Godt nyt for erhvervslivet: Faldet i søgning til ingeniørstudierne er stoppet5.7.2026 17:47:25 CEST | Pressemeddelelse
Efter flere års fald ligger antallet af ansøgere til ingeniøruddannelserne i Aalborg på et stabilt niveau med pil op. Det er gode nyheder for erhvervslivet, siger prorektor Anne Marie Kanstrup.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum