ENESTE I 2026: EMMA SEHESTED HØEG ANNONCERER KONCERT I ROYAL ARENA
Lørdag den 7. november 2026 træder multitalentet Emma Sehested Høeg op på sin hidtil største indendørsscene, når hun giver en storslået koncert i Royal Arena.

Emma Sehested Høeg er kendt for liveoplevelser, hvor både det dramatiske udtryk og musikaliteten er på et særligt højt niveau. Fra udsolgte koncerthuse til fyldte spillesteder og festivalpladser har hun de seneste år cementeret sin position som en markant artist på den danske musikscene.
Koncerten i Royal Arena bliver hendes eneste optræden i 2026 – en unik mulighed for at opleve Emmas alsidighed udfolde sig foran sit hidtil største indendørspublikum. Publikum kan se frem til en uforglemmelig aften med sange fra hendes musikalske bagkatalog, der vil blive suppleret af helt nye tilføjelser, samt indslag fra tidligere How To Kill A Dog-produktioner og den aktuelle Nørrebro Teater-forestilling Bambi er tilbage. Emma Sehested Høeg omtaler selv koncerten som en kæmpe mulighed og kulminationen på alt det, hun elsker ved sin kunst:
”Det bliver en aften, hvor drømmen om at blande alt det, jeg kan, kan blive maxet ud. En gigantisk premiere, der kun sker én gang. Jeg håber, at alle kommer, og at vi sammen skal hylde hinanden, kærligheden, kunsten og overraskelserne. Wuhu jeg glæder mig! Endnu engang har jeg pakket scenen med det vildeste band, mit kunstneriske hold How to Kill a Dog og helt sikkert en masse uventede overraskelser. Med andre ord: Jeg tror altså ikke, man vil gå glip af det”.
Over sommeren har Emma Sehested Høeg spillet på udvalgte festivaler, hvor hver koncert blev indledt med ordene: ”Hvis I føler det hele, så lover jeg at føle det hele sammen med jer.” – og det gjorde hun i den grad. Ingen stod alene! En fornemmelse, der også afspejles i anmeldelserne af hendes storslåede og roste Arena-koncert på Roskilde Festival:
” I det hele taget var koncerten orkestreret perfekt, og der var aldrig et kedeligt minut. (…) Der ér virkelig kun én Emma Sehested Høeg. Og hun kan det hele og mere til”.
★ ★ ★ ★ ★ ★ – B.T.
”Ja, der var styr på virkemidlerne, alle på scenen gjorde sig umage, men der var samtidig en grad af uforudsigelighed i udstyrsstykket, og deri lå magien. Det var et kontrolleret kaos”. ★ ★ ★ ★ ★ – Jyllands-Posten
”Emma leverede en koncert, der føltes som en musikalsk legeplads, hvor publikum fik lov at lege med. Hun samlede folk - høj som lav, ung som gammel - og forvandlede Arena til én stor privatfest”. ★ ★ ★ ★ ★ – GAFFA
De seneste år har budt på en lang række højdepunkter i Emma Sehested Høegs musikalske karriere: fire udsolgte koncerter med Copenhagen Phil, medvirken ved Kronprinseparrets Priser, fyldte koncerter i landets største byer – herunder fem udsolgte shows i DR Koncerthusets Koncertsal – samt udgivelsen af hendes længe ventede og anmelderroste debutalbum I Know All The Words But I Can’t Say Goodbye. Inden Emma Sehested Høeg igen vender tilbage til livescenen, venter en sæson med teaterkollektivet How To Kill A Dog og opsætningen af Bambi Er Tilbage på Nørrebro Teater.
BILLETINFORMATION
Priser
- Ståplads (PL1U): 595 kr. + 45 kr. billetgebyr
- Siddeplads PL1: 595 kr. + 45 kr. billetgebyr
- Siddeplads PL2: 440 kr. + 45 kr. billetgebyr
- Siddeplads PL3: 326 kr. + 45 kr. billetgebyr
- Ordregebyr: 10 kr. pr. transaktion
BILLETSALG
- Officielt billetsalg starter:
Fredag 7. november kl. 10.00 via livenation.dk og ticketmaster.dk - Live Nation Presale:
Torsdag 6. november kl. 10.00 – kun for nyhedsbrevsmodtagere via livenation.dk - Mastercard Presale:
Onsdag 5. november kl. 10.00 til fredag 7. november kl. 09.00
Mastercard-kunder har adgang til udvalgte billetter også efter presale via priceless.com/music - Mobile-only billetter: Billetter kan kun vises og bruges via mobilen. Ingen printede billetter.
BEGRÆNSNINGER
- Max. 8 billetter pr. køb
Nøgleord
Kontakter
Heidi DegnSenior Communications & PR ManagerLive Nation
heidi@livenation.dkBilleder
Links
Følg pressemeddelelser fra Live Nation Denmark ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Live Nation Denmark ApS
INTERPOL & BLOC PARTY ANNONCERER CO-HEADLINE-TOUR OG STARTER TOUREN I ROYAL ARENA, KBH. 10.11.2631.10.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
INTERPOL & BLOC PARTY ANNONCERER CO-HEADLINE-TOUR I STORBRITANNIEN OG EUROPA I 2026
Oplev kultur, musik og kunst i én og samme person med Poppy i Store VEGA 5. april 2026!27.10.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Oven på en omfattende efterårsturné i USA, rammer Poppy Store VEGA i april 2026. Turnéen kommer som et led i udgivelsen af sangerens nyeste album ’Negative Spaces’, som udkom i november 2024, som blandt andet så singlen ’the cost of giving up’, der blev performet på Jimmy Kimmel Live i marts 2025. Denne optræden var Poppys anden gang på showet, da hun året før spillede sangen ’Suffocate’ sammen med Knocked Loose. En sang, der fik hende en Grammy-nominering for Best Metal Performance.
WITCHZ RAMMER PUMPEHUSET 13. SEPTEMBER 202627.10.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den amerikanske artist WITCHZ står klar til at forvandle Pumpehuset i København til et univers af dybe baslinjer, luftige vokaler og sin dragende, elektroniske lyd søndag d. 13. september 2026.
5 Seconds Of Summer indtager Royal Arena i 2026!23.10.2025 14:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Det australske poprock-fænomen 5 Seconds Of Summer vender tilbage i 2026, og tager deres energiske liveshow med til Royal Arena den 19. april!
Metalbandet Hellripper kommer til Pumpehuset 9. april 202622.10.2025 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Oplev det skotske one-man, metal band Hellripper i Pumpehuset 9. april 2026
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
