Presseinvitation til HK Danmarks kongres
28.10.2025 06:00:00 CET | HK Danmark | Pressemeddelelse
HK Danmark inviterer pressen til kongres 3.-5. november. Her skal de 364 delegerede vælge ny formand og næstformand.
Mandag den 3. til onsdag den 5. november 2025 holder HK Danmark sin 34. ordinære kongres i Aalborg Kongres & Kultur Center.
Her skal 364 delegerede vælge ny formand og næstformand for Danmarks næststørste fagforbund. De delegerede består af medlemsvalgte politikere i HK og delegerede, som er valgt af og blandt HK’s medlemmer.
På kongressen sætter de delegerede også retningen for de næste fire år under temaet ”Et stærkt fundament for fremtiden”, og der vil bl.a. være gæstetaler og oplæg fra:
-
Finansminister Nicolai Wammen
-
Pia Olsen Dyhr, formand for SF
-
Morten Skov Christiansen, formand for Fagbevægelsens Hovedorganisation
-
Lykke Friis, direktør for Tænketanken Europa
-
Svend Brinkmann, professor i psykologi og forfatter
Konstitueret forbundsformand Mads Samsing holder mundtlig beretning mandag den 3. november.
Kongressen stemmer om, hvem der bliver HK Danmarks nye formand og næstformand onsdag den 5. november
Mads Samsing er kandidat til posten som forbundsformand, og Sofie Berg Axelsen, nuværende formand for HK Handel Hovedstaden, er kandidat til posten som forbundsnæstformand.
Yderligere information om kongressen kan findes på: www.hk.dk/kongres
Tilmelding:
Pressen kan tilmelde sig til og med torsdag den 30. oktober 2025 på presse@hk.dk
Kontakter
Anja BinderupKommunikations- og pressechefHK Danmark
Tlf:+45 3330 4177Tlf:+45 2566 6307Anja.Binderup@hk.dkFølg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
Sundhed og trivsel: HK og Falck indgår nyt partnerskab16.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag har alle HK-medlemmer mulighed for at få adgang til en online læge og mulighed for at tilkøbe en HK-sundhedsordning. Det er resultater af et nyt partnerskab mellem Falck og HK.
HK hædrer arbejdet med udsatte børn og familier11.6.2026 18:41:03 CEST | Pressemeddelelse
Mistrivsel blandt piger og unge kvinder. Unge uden uddannelse eller job. Og børn fra familier, der ikke kan få hverdagen til at hænge sammen. Fem år i træk har HK's HandleKraft-pris sat spot på dem, der ofte glemmes. I år går prisen til Børnesagens Fællesråd.
HK roser ny regering for fokus på stress, leveomkostninger og AI-samarbejde2.6.2026 16:10:17 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens ambitioner om at mindske stress, lette presset fra høje leveomkostninger og inddrage arbejdsmarkedets parter i et nationalt digitalt partnerskab om AI møder ros fra HK.
HK går frem med 3.000 medlemmer19.5.2026 08:02:02 CEST | Pressemeddelelse
Flere vælger HK til. HK har fået 3.000 flere arbejdsmarkedsaktive medlemmer. Det oplyser fagforeningen på baggrund af de medlemstal, der netop er offentliggjort af Danmarks Statistik.
HK styrker sin politisk-strategiske ledelse26.3.2026 11:00:49 CET | Pressemeddelelse
Søren Andersen Kinnerup bliver ny stabschef for Center for Politik, Organisation og Kommunikation i HK Danmark. Han kommer fra en stilling som særlig rådgiver i Erhvervsministeriet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum