Cyklistforbundets mand i Halsnæs bliver Årets Cykeldynamo
28.10.2025 09:07:46 CET | Cyklistforbundet | Pressemeddelelse
En nordsjællandsk ildsjæl får Cyklistforbundets årlige hæderspris, Årets Cykeldynamo.

Hvert år uddeler Cyklistforbundet en pris til et medlem, der har gjort en særlig indsats for cyklingen i Danmark. I år går prisen til forbundets formand i Halsnæs Kommune, Frank Køngerskov, der fik prisen på Cyklistforbundets årlige landsmøde i weekenden. Han blev indstillet til prisen af et medlem af Cyklistforbundet, der blandt andet fremhæver, at Frank Køngerskov er lykkes med at få ’hul igennem’ til både politikere og lokalsamfund.
Prisen blev uddelt af Cyklistforbundets landsformand, der fremhæver, hvor vigtigt det er, at Cyklistforbundet har aktive medlemmer rundt i landet.
"Vi har 57 afdelinger eller repræsentanter i Danmark, hvor lokale ildsjæle kæmper for bedre forhold for cyklister i deres område. Det giver forbundet en stor styrke, at vi findes lokalt. Frank Køngerskov er en af de ægte ildsjæle, der virkelig formår at sætte cyklen på dagsordenen i hans område, der er Halsnæs Kommune, så det er helt fortjent, at han bliver Årets Cykeldynamo," siger Jens Peter Hansen.
I Indstillingen lyder det:
- Frank Køngerskov har fået hul igennem til det politiske lag, som foreningen inviteres indenfor hos, når der fx skal etableres cykelstier - eller disse skal gøres mere brugervenlige
- Han har taget initiativ til månedlige cykelture med enten et historisk eller kunstnerisk islæt.
- Han har taget initiativ til - meget velbesøgte - foredrag/suppearrangementer hvert kvartal
- Han er særdeles aktiv ifm. Alle Børn Cykler-kampagnen og har fået 99 % af skolerne med
- Han har været aktiv i etableringen af Cykelfixen på den lokale genbrugsplads, hvor frivillige fikser de brugbare cykler, som folk donerer til projektet, og som videregives til fx skolerne, kommunens ukrainere og andre mindrebemidlede i kommunen - især unge.
- Så er han en venlig og inkluderende formand ift. de ildsjæle, der lige nu kommer til de faste mandagsmøder.
Nøgleord
Kontakter
Jørgen SchlosserPressechef
Tlf:27 52 43 25jsc@cyklistforbundet.dkFølg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Fælles-Tour skal få unge op på cyklen igen9.3.2026 13:00:39 CET | Pressemeddelelse
Der er både billetter til Grøn Koncert, Tinderbox og cykeludstyr på spil for at få flere unge op på cyklen. Antallet af cykelture blandt alle unge mellem 15 og 20 år er faldet med 34 % siden 2010.
Cyklistforbundets skolecykelvenner skal give landets lærere en hjælpende hånd2.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvad gør man som lærer, hvis man gerne vil på cykeltur med en hel skoleklasse? Man kontakter Cyklistforbundets lokale korps af frivillige skolecykelvenner, der cykler med og hjælper med, at alle kører sikkert. Det har Cyklistforbundets frivillige i Viborg med stor succes tilbudt kommunens skoler i flere år. Nu er Cyklistforbundet og VELUX FONDEN gået sammen om at udbrede ideen til en række andre byer.
Kampagnen, hvor du får gode stænger, billet til fællesskabet og gratis sikkerhedstjek af din cykel25.2.2026 10:47:28 CET | Pressemeddelelse
Der er nu åbnet for tilmeldingen til Vi Cykler til Arbejde, Danmarks største motions-kampagne på arbejdspladsen. Der er masser af præmier til de deltagende hold, og hovedpræmien er elcykler til hele holdet fra cykelmærket Merida.
Cyklistforbundets forperson fortryder sexisme-udtalelse17.2.2026 16:14:20 CET | Pressemeddelelse
Cyklistforbundets forperson, Jens Peter Hansen, ærgrer sig over sexisme-udtalelse om snerydning af cykelstier, der affødte stor debat.
Ni ud af ti pædagoger elsker cykelkampagne til de mindste2.2.2026 14:16:24 CET | Pressemeddelelse
Cykelleg i børnehaver og vuggestuer er et hit, viser evaluering fra Cyklistforbundet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum