Det Kongelige Operakor på turné til Italien
Det Kongelige Operakor har i denne sæson et særligt fokus på at synge på italiensk. Den 2. november kan koret opleves i sæsonens anden korkoncert med italiensk opera på programmet, og senere i november tager Det Kongelige Operakor på turné til Italien.

Det Kongelige Operakor består af 40 professionelle operasangere fra hele verden, og de synger hver sæson på mange forskellige sprog - for eksempel tysk, fransk, engelsk, tjekkisk, russisk, dansk og italiensk.
Denne sæson bugner af italienske operaer, som operakoret skal medvirke i – Tosca, Cavalleria rusticana og Pagliacci, Rigoletto, Don Pasquale, Idomeneo og Macbeth. Derfor har Det Kongelige Operakor i sæsonen valgt at sætte særligt fokus på at synge på italiensk ved at dedikere to korkoncerter til italiensk opera – og med en turné til Puccinis fødeby Lucca.
Turnéen er muliggjort gennem en arv fra Anne Mette Jensen, der har testamenteret sin arv til Det Kongelige Operakor og Det Kongelige Kapel, fordi hendes far, Svend Aage Jensen, havde været violinist i Det Kongelige Kapel. Gennem sin fars virke i orkestret havde Anne Mette Jensen fået mange store musikalske oplevelser i Det Kongelige Teater og ønskede derfor, i forbindelse med sin død, at give tilbage til teatret.
Turné til Puccinis fødeby
Det Kongelige Operakor tager i november til Puccinis fødeby Lucca, hvor de blandet andet giver koncert på Teatro del Giglio Giacomo Puccini. Koncerten hedder Vejen hjem - musik fra Skandinavien til Italien. Det er en rejse gennem både kendte og sjældne værker af komponister som Puccini, Verdi, Lange-Müller og Rautavaara.
Italienske eftermiddagskoncerter
Det Kongelige Operakor har i denne sæson dedikeret to korkoncerter til italiensk opera. Ved koncerterne med titlen Italiensk eftermiddag med Det Kongelige Operakor er de enkelte sangere fra koret helt fremme i rampelyset som solister, når de synger duetter og ensembler fra italienske operaer. Eftermiddagskoncerterne med operakorets sangere sætter fokus på operaens hovedsprog italiensk og kommer vidt omkring det store og rigt varierede, italienske repertoire.
Koncerten den 2. november er helt udsolgt, ligesom den første koncert den 24. august også var det.
Se mere om koncerten i Teatro del Giglio Giacomo Puccini, Lucca HER
Se mere om Italiensk eftermiddag med Det Kongelige Operakor HER
Se mere om Det Kongelige Operakor HER
Nøgleord
Kontakter
Louise PedersenPR- og presseansvarlig. opera og koncerter
Tlf:+45 40 53 00 35lope@kglteater.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Anmelderroste og stjernebesatte 'Indenfor murene' vender tilbage til Det Kongelige Teater11.12.2025 06:35:00 CET | Pressemeddelelse
Skuespilchef Morten Kirkskovs iscenesættelse af Henri Nathansens eviggyldige klassiker, Indenfor murene, kan fra den 14. januar igen opleves på Gamle Scene med bl.a. Jens Albinus, Bodil Jørgensen, Lars Brygmann, Stine Stengade og Emilie Kroyer Koppel.
Rigoletto – Verdis mørke mesterværk10.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ondskab, privilegier, magtmisbrug og ansvar står i centrum i Sofia Jupithers iscenesættelse af Verdis populære opera.
Kunstnere og medarbejdere på Det Kongelige Teater hædret med kongelige dekorationer3.12.2025 12:26:44 CET | Pressemeddelelse
Traditionen tro overrakte teaterchef Kasper Holten i dag kongelige ridderordener og medaljer til kunstnere og medarbejdere på Det Kongelige Teater.
Iben Hjejle spiller en af Katrine Marie Guldagers vrede kvinder3.12.2025 06:50:00 CET | Pressemeddelelse
Oplev Iben Hjejle og Alexander Bryld Obaze i Katrine Marie Guldagers samfundsspiddende roman Endnu en dag i Guds skaberværk, som for første gang bliver iscenesat som teater. Forestillingen har premiere i Skuespilhuset den 11. december og tager til februar på Danmarksturné.
Klassisk juleglæde for hele familien: Nøddeknækkeren vender tilbage18.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hele Den Kongelige Ballet og Det Kongelige Kapel samles om julens store eventyr på Gamle Scene.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

