Igen i år kører SPARs julebusser danskerne gratis hjem til jul
27.10.2025 07:00:00 CET | Dagrofa ApS | Pressemeddelelse
SPAR gentager den populære tradition, hvor danskerne kan få et gratis lift hjem til jul. Siden 2016 har SPAR kørt danskerne gennem hele landet for at sikre, at alle når hjem til jul.

Julen er traditionernes tid, og traditionen tro sørger supermarkedskæden SPAR for, at danskerne kan køre på tværs af landet og hjem til deres familier.
For 9. år i træk kører SPARs julebusser danskerne gratis hjem til jul. I år sker det den 22. december. Tilmeldingen til "Et lift hjem til jul" åbner på SPARs hjemmeside den 30. oktober, hvor passagerer kan booke deres plads efter først-til-mølle-princippet. Sidste chance er den 4. december, hvor tilmeldingen lukker.
Der forventes at være stor interesse igen i år. Sidste år benyttede næsten 900 juleglade danskere sig af muligheden for et gratis lift hjem til jul.
“Det er vores mærkesag at være danskernes lokale supermarked. Derfor ønsker vi også gøre en forskel lokalt for vores kunder. Mange bor og arbejder andre steder end i deres fødeby, og så skal de hjem til jul. Vi kan se fra de tidligere år, at vores lift hjem til jul særligt er populært blandt unge og familier, der gerne vil spare lidt på transport. Det vil vi gerne hjælpe dem med, og samtidig hygger vi lidt om dem på turen,” siger Esben Keller, kædedirektør i SPAR.
SPARs julebusser kommer rundt i hele landet og med 140 stop i byer med en SPAR-købmand, er der en rute for langt de fleste. Rutenettet udvides i år 43 ruter, to mere end sidste år. Særligt ruterne fra København til Aarhus, Odense og Esbjerg plejer at blive hurtigt booket.
Passagererne kan glæde sig til en hyggelig julerejse, da busserne vil være pyntet op, og der er en goodiebag med godter til alle ombord.
Fakta
Julebusserne kører følgende ruter:
Rute 1: Sjælør til Odense
Rute 2: Sjælør til Langeland
Rute 3: Sjælør til Børkop
Rute 4: Sjælør til Aarhus
Rute 5: Sjælør til Esbjerg
Rute 6: Sjælør til Ørnhøj
Rute 7: Esbjerg til Sjælør
Rute 8: Sjælør til Viborg
Rute 9: Sjælør til Aalborg
Rute 10: Aalborg til Kastrup
Rute 11: Viborg til Sjælør
Rute 12: Jyderup til Borup
Rute 13: Nykøbing F. til Borup
Rute 14: Borup til Nykøbing F.
Rute 15: Nyborg til Rørvig
Rute 16: Borup til Borrevejle
Rute 17: Sjælør til Helsingør
Rute 18: Borup til Græsted
Rute 19: Nyborg til Vissenbjerg
Rute 20: Nyborg til Odense
Rute 21: Nyborg til Vissenbjerg
Rute 22: Nyborg til Langeland
Rute 23: Aalborg til Asaa
Rute 24: Aalborg til Hjørring
Rute 25: Aalborg til Skagen
Rute 26: Aarhus til Djursland
Rute 27: Aarhus til Djursland
Rute 28: Aarhus til Esbjerg
Rute 29: Aarhus til Hvide Sande
Rute 30: Børkop til Kjellerup
Rute 31: Børkop til Bjerringbro
Rute 32: Kolding til Sønderjylland
Rute 33: Kolding til Tønder
Rute 34: Viborg til Nibe
Rute 35: Aalborg til Viborg
Rute 36: Viborg til Thisted
Rute 37: Viborg til Thyborøn
Rute 38: Viborg til Hanstholm
Rute 39: Esbjerg til Aarhus
Rute 40: Herning til Børkop
Rute 41: Rønne til Hasle
Rute 50: Århus til Aalborg
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkOm Dagrofa
Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik, Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner, samt Aarstiderne, pioner indenfor økologisk frugt og grønt og måltidskasser til danskerne.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Dagrofa ansætter ny koncernøkonomidirektør1.6.2026 13:00:15 CEST | Pressemeddelelse
Dagrofa, som er en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked, indsætter den brancheerfarne CFO Jesper Sabroe som ny koncernøkonomidirektør til august. Koncernen står bag omtrent 550 dagligvarebutikker i MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik, Dagrofa Foodservice samt Aarstiderne.
Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier15.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Omtrent 180 aktiviteter foregår på scenerne og omkring Nykøbing Falster, når Madens Folkemøde afvikles i næste uge. Samtidig vil tre mindre danske fødevareproducenter gå hjem med hver en check på 100.000 kroner uddelt af folkemødets hovedpartner MENY.
Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne13.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dagrofa indgår partnerskab med Lokale Fødevarer Danmark for at styrke dansk fødevareproduktion og gøre det markant nemmere for forbrugerne at vælge dansk.
Samarbejde med købmand ophørt øjeblikkeligt1.5.2026 11:24:02 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med en dom i Retten i Lyngby i mandags, stoppede vi øjeblikkeligt samarbejdet med den involverede købmand.
380.000 stykker skrald samlet op: SPAR vil gøre den lokale natur ren igen i år1.5.2026 07:02:57 CEST | Pressemeddelelse
For ottende år i træk går SPAR og KFI Erhvervsdrivende Fond forrest i kampen for et renere lokalmiljø. Sammen med non-profit-projektet Ren Natur inviterer de igen i år lokale foreninger og frivillige over hele landet til at samle affald i naturen omkring deres byer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum