Red Barnet holder et minuts stilhed for Gazas børn: Nu skal vi skabe en fremtid for dem, der er tilbage

24.10.2025 14:30:28 CEST | Red Barnet | Pressemeddelelse

Del

Pausen i kamphandlingerne i Gaza giver anledning til håb, men der skal mere til. Der er brug for en massiv indsats for at bremse katastrofen i Gaza, hvor behovet for hjælp er enormt.

Mandag den 27. oktober vil Red Barnet mindes de over 20.000 børn, der er blevet dræbt i Gaza. Billedet er fra optagelserne af den kommende kampagnefilm.
Mandag den 27. oktober vil Red Barnet mindes de over 20.000 børn, der er blevet dræbt i Gaza. Billedet er fra optagelserne af den kommende kampagnefilm. Blame Studios

Krigen i Gaza har kostet over 20.000 børn livet. Mange flere står tilbage med voldsomme ar på krop og sjæl.

De seneste to år har det væltet ind med gruopvækkende nyheder, rædselsfulde billeder og hjerteskærende beretninger om død, sult og knusende tragedier fra Gaza. Mange mennesker har siddet tilbage med en følelse af afmagt, mens denne ubegribelige katastrofe har udspillet sig for øjnene af os alle.

Derfor inviterer Red Barnet på mandag den 27. oktober danskerne til at stoppe op og mindes de 20.000 børn, der er blevet dræbt i Gaza, når børnerettighedsorganisationen viser en særlig kampagnefilm klokken 18:25 på TV2, der opfordrer til at afholde et minuts stilhed i bedste sendetid for at skabe et rum for refleksion.

– Vi håber, at mange danskere vil tage imod opfordringen til at stoppe op og tænke over den enorme pris, Gazas børn har betalt i en krig, de på ingen måde har en andel i, siger Johanne Schmidt-Nielsen, generalsekretær i Red Barnet, og tilføjer:

– Børn må aldrig blive ofre i de voksnes krige. Vi må nu trække en streg i sandet og markere, at vi aldrig igen vil lade sådan en katastrofe udfolde sig for øjnene af os. Børn har krav på beskyttelse, ret til sikkerhed og et trygt og værdigt liv – det skal vi gøre alt for at værne om. Lige nu holder vi alle vejret og klynger os til håbet om, at pausen i kamphandlingerne vil føre til bedre tider for de omkring én million børn, der lever i ruinerne i Gaza, siger Johanne Schmidt-Nielsen.

Til kamp mod sult og sygdom

Situationen i Gaza er fortsat akut, og børnene og deres familier er fortsat i fare. De kæmper stadig med sult, underernæring og sygdom, mens vinteren nærmer sig med hastige skridt. Der er brug for en massiv indsats for at bremse katastrofen og forhindre, at det enorme dødstal i Gaza vokser sig endnu større.

– Det kræver blandt andet, at der omgående bliver åbnet for fri og uhindret tilgang af nødhjælp, så humanitære organisationer som vores kan gøre vores arbejde, siger Johanne Schmidt-Nielsen, som peger på, at utallige børn i Gaza er blevet udsat for enorme fysiske og psykiske skader, der risikerer at få konsekvenser for samfundet langt ud i fremtiden.

– Derfor skal vi nu sikre, at børn selvfølgelig får mad, vand og lægehjælp, men det handler også om, at børnene får psykosocial støtte og specialiseret hjælp inden for mental sundhed, som kan hjælpe dem med at overkomme de fuldkommen ubegribelige lidelser, de har været i gennem, siger Johanne Schmidt-Nielsen.

Red Barnets arbejde i Gaza strækker sig fra blandt andet netop mental sundhedsstøtte og børnevenlige områder til sundhedsklinikker, ernæringshjælp, økonomisk støtte og leverancer af rent drikkevand til Gazas nødlidende befolkning.

I løbet af den kommende tid vil vi opskalere indsatsen og sætte målrettet ind, hvor behovene er størst. Herunder ved at udvide vanduddelingerne fra 65 til 110 forskellige lokaliteter i Gaza og ved at etablere ti nye børnevenlige områder, hvor børn kan lege, få krigens rædsler på afstand og modtage psykosocial støtte.

Vi har en enorm opgave foran os, og der er brug for en kolossal indsats for at bremse katastrofen. Det kræver, at våbenstilstanden bliver en definitiv våbenhvile, og at der bliver skruet massivt op for hjælpen til Gaza. Det skylder vi Gazas børn.

Kontakter

Om Red Barnet

Red Barnet arbejder i Danmark og mere end 110 andre lande. Vi redder børns liv. Vi beskytter og styrker dem. Vi kæmper for deres rettigheder. Vi er Save the Children – verdens førende uafhængige organisation for børn.

Red Barnet yder nødhjælp og forebygger katastrofer. Vi bekæmper vold, overgreb og mobning. Vi sikrer skolegang, opbygger fællesskaber og styrker børns modstandskraft. Vi arbejder politisk for de dårligst stillede børn og skaber debat om børns livsvilkår.

Følg pressemeddelelser fra Red Barnet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Red Barnet

H.M. Kongen, Ursula von der Leyen og Hillary Clinton sætter fokus på AI’s indvirken på børn og unges liv ved stor international konference i København8.5.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Den 12. maj samles globale beslutningstagere, eksperter og erhvervsledere på Christiansborg til Copenhagen Summit – en international konference om kunstig intelligens og børn. Tidligere EU-kommissær Margrethe Vestager, Red Barnet og Common Sense Media står bag konferencen, som skal sætte en ny retning for den digitale børnebeskyttelse i en tid, hvor AI fylder mere og mere i børn og unges liv.

Red Barnet og Aalborg Universitet indgår partnerskab for at styrke beskyttelsen af børn mod seksuelle overgreb30.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Som samfund skal vi blive langt bedre til at forhindre seksuelle overgreb mod børn, og det kræver, at vi markant styrker vores viden om de personer, som er i risiko for at begå overgrebene. Det mener Red Barnet og forskere ved Aalborg Universitet, som nu indgår partnerskabet ”Viden Mod Overgreb”. Børnerettigheds-organisationen og forskerne advarer samtidig om, at det i dag er uvist, om flere eksisterende tiltag reelt forebygger seksuelle overgreb mod børn bedst muligt.

Flere børn og unger søger hjælp efter grov afpresning16.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

SletDet Rådgivningen i Red Barnet har i 10 år hjulpet børn og unge, der bliver udsat for digitale krænkelser. De seneste år er sagerne blevet mere alvorlige og komplekse, og særligt når børn og unge bliver afpresset med intime billeder online, er metoderne til at få dem til at overføre penge blevet grovere og mere organiseret. På to år er antallet af den type sager steget med 50 procent. Det kalder på større ansvar hos techgiganterne, bedre internationalt politisamarbejde og mere oplysning til unge, mener Red Barnet.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye