MYRTHUE kører ud: Børn møder naturen dér, hvor de er
En ny indsats bringer kommunens børn tættere på naturen, når MYRTHUEs naturvejledere rykker ud til daginstitutionerne og viser, hvor meget der er at opdage i det grønne lige uden for døren.

I en stor bunke blade leger en flok vuggestuebørn fra Børnegården Gredstedbro, at pindsvinebamsen er på vej i vinterhi. De hjælper med at gemme den trygt og godt i bladene.
”Godnat”, siger Karl på to år og klapper bunken.
Små øjeblikke som netop det finder for tiden sted rundt i Esbjerg Kommunes daginstitutioner, hvor børn og voksne i en ny indsats udforsker naturen i deres eget nærmiljø. Lige nu deltager 10 daginstitutioner i indsatsen, som alle kommunens 50 daginstitutioner i løbet af de næste par år bliver en del af. Baggrunden er et samarbejde mellem MYRTHUE – Natur, Kultur og Læring og Dagtilbud.
Undervejs opstår små og store spørgsmål som: Hvad spiser fuglene egentlig? Hvordan forvandler et lille æg sig til en smuk sommerfugl? Hvad sker der i komposten? Og hvilke tegn i naturen viser, at årstiderne skifter?
Den nære natur
Normalt besøger kommunens børn og unge MYRTHUE på et af de otte formidlingssteder, men i den nye indsats kommer MYRTHUEs naturvejledere i stedet ud til daginstitutionerne. Målet er nemlig at inspirere børn og voksne til at bruge den nære natur og få øje på alle mulighederne på f.eks. legepladsen, i parken, i skoven eller ved vandet i deres eget lokalområde.
Forløbet fungerer som sidemandsoplæring, hvor naturvejlederen sammen med pædagogisk personale fra daginstitutionen og en gruppe børn dykker ned i naturen på en legende og lærerig måde, der inspirerer til at afprøve nye ideer og aktiviteter i hverdagen.
Økonomisk støtte fra fond
Det hele kan lade sig gøre, fordi Dagtilbud har prioriteret naturen som indsatsområde, og Nordea-fonden gavmildt har doneret støtte til indkøb af en el-varebil, som naturvejlederne fra MYRTHUE kan transportere grej i, når de kører ud til daginstitutionerne.
”Det giver så god mening, at naturvejlederne kører ud til børnene i deres egen hverdag og nærområde, for de behøver ikke tage langt væk for at udforske naturen. Der er masser at opdage lige der, hvor de er, og når børnene selv får lov til at undersøge naturen, er det samtidig et vigtigt skridt til at passe godt på den,” siger Diana Mose Olsen, formand for Børn & Skoleudvalget.
Større forståelse for naturen
Projektet bygger på erfaringerne fra et pilotprojekt i Bramming-området, men er nu udvidet til at dække hele kommunen. Forløbene strækker sig over nogle måneder og undervejs får personalet inspiration, faglig sparring og idéer til at bruge naturen til leg og læring.
”Vi arbejder i forvejen med naturen i hverdagen, men det har været inspirerende at få andre perspektiver og nye lege introduceret af naturvejlederne. For eksempel har vi lånt terrarier til at passe snegle og regnorme. Det har givet børnene en meget større forståelse for, hvordan de lever, og at vi skal huske på at passe godt på dyrene,” fortæller Katrine Brandt, pædagog i Børnegården Gredstedbro.
Kontakter
Diana Mose Olsen, formand for Børn & Skoleudvalget, tlf. 29 43 29 26, diol@esbjerg.dk
Billeder
Om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Unge solstråler skaber glæde på plejehjem og fremtidshåb23.10.2025 10:58:19 CEST | Pressemeddelelse
Unge i Esbjerg skaber livsglæde på plejehjem – og får lyst til en fremtid i velfærdsfagene. Pressen inviteres til at møde unge og plejehjemsbeboere og høre om deres erfaringer med projektet Solstråler på plejehjemmet Solgården torsdag den 30. oktober kl. 15 – 17.
Hvad er Danmarks Største Vælgermøde?22.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Kom og vær med til Danmarks Største Vælgermøde den 27. oktober kl. 19.00-20.15 på Hovedbiblioteket i Esbjerg.
Arkitekturens Dag i Det Internationale Kvarter: Natur, klima og fællesskab15.10.2025 13:06:27 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 21. oktober markeres Arkitekturens Dag med både en indvielse og en forsmag på et innovativt lysdesign i Det Internationale Kvarter. Arrangementet sætter fokus på, hvordan natur, klima og fællesskab kan forme rammerne for fremtidens byudvikling.
Ungeløftet kommer til Esbjerg Kommune: Samarbejde skal åbne døre for de unge10.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Presseinvitation Når Esbjerg Kommune tilslutter sig Ungeløftet, styrkes den fælles indsats for at hjælpe unge videre i livet gennem uddannelse, arbejde og meningsfulde fællesskaber.
Høj brugertilfredshed med Jobcenter Esbjerg9.10.2025 12:39:02 CEST | Pressemeddelelse
En undersøgelse af 43 kommuner fra hele landet viser, at Esbjerg Kommune med en brugertilfredshed på 71 % ligger over gennemsnittet, når man spørger til borgernes tilfredshed med deres forløb i det lokale jobcenter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


