Finansloven sikrer 982 millioner kroner til endnu mere klimasikring
23.10.2025 21:39:16 CEST | Miljøministeriet | Pressemeddelelse
Regeringen og Konservative er enige om næste års finanslov og har blandt andet prioriteret 982 mio. kr. til den nødvendige klimasikring af truede områder og bygninger.
Klimaforandringerne medfører et stigende havniveau og mere ekstremt vejr. Det betyder hyppigere og voldsommere stormfloder i fremtiden. En stormflod, der i dag sker én gang inden for hvert 100. år, forventes at ville indtræffe én gang hvert 3. år i år 2100.
Behovet for klimasikring forventes på den baggrund at blive markant forøget i fremtiden. Regeringen og Det Konservative Folkeparti er derfor enige om at afsætte i alt ca. 1 mia. kr. til initiativer vedr. klimasikring over perioden 2026-2029.
”Vi ved, at vejret i fremtiden bliver mere ekstremt, og det derfor er nødvendigt at klimasikre Danmark. Derfor er det helt afgørende, at vi nu kan sætte endnu flere midler af til formålet. De 982 millioner i finansloven kommer til at gøre en vigtig forskel helt lokalt, hvor klimasikringsprojekter kan beskytte lokalsamfund, ejendomme og bevaringsværdige bygninger,” siger miljøminister Magnus Heunicke.
Midler i Finansloven kommer oven i accelerationspakke
Regeringen forhandler med Folketingets partier om en accelerationspakke til 900 mio. kr. for hurtigere og bedre kystbeskyttelse i hele landet, hvori der indgår en forlængelse af kystpuljen på 82 mio. kr. årligt i 2026-2028.
Med aftalen om finansloven for 2026 er regeringen og Det Konservative Folkeparti enige om at fordoble kystpuljen med yderligere 82 mio. kr. i 2026. Derudover forhøjes og forlænges kystpuljen med 150 mio. kr. årligt i 2027-2029.
Regeringen og Det Konservative Folkeparti er yderligere enige om at afsætte 150 mio. kr. årligt i 2027-2029 til klimasikring af ejendomme og bevaringsværdige bygninger.
Dermed kommer 982 mio. kr. i Finansloven til klimasikring oven i regeringens udspil om en accelerationspakke til 900 mio. kr.
Fakta:
Læs Finanslovsaftalen for 2026 her: https://fm.dk/nyheder/nyhedsarkiv/2025/oktober/aftale-om-finansloven-for-2026-velfaerden-loeftes-danskernes-hverdag-bliver-billigere-og-den-groenne-omstilling-fortsaetter/
Følg pressemeddelelser fra Miljøministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljøministeriet
Nu åbner Naturnationalpark Gribskov13.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag indvier miljøminister Maria Reumert Gjerding Danmarks anden naturnationalpark: Naturnationalpark Gribskov.
Miljøministeren er klar med lovforslag om sprøjteforbud9.9.2026 13:08:38 CEST | Pressemeddelelse
Et lovforslag om at forbyde brug af pesticider på sårbare grundvandsdannende områder sendes nu i høring. Lovforslaget skal sætte rammerne for sprøjteforbuddet, mens forhandlingerne fortsætter.
Miljøministeren reagerer på Rigsrevisionens kritik: Ny pesticidstrategi skal styrke kontrollen7.9.2026 12:58:09 CEST | Pressemeddelelse
Statsrevisorerne udtaler skarp kritik af kontrollen med pesticider. Miljøministeren tager kritikken alvorligt og arbejder på en ny, ambitiøs pesticidstrategi, der skal styrke kontrollen med pesticider og følge konkret op på Rigsrevisionens og Statsrevisorernes kritik.
Miljøminister: Vi skal stramme reglerne for havbrug7.9.2026 12:50:03 CEST | Pressemeddelelse
Rigsrevisionen kritiserer i en ny beretning Miljøministeriet for forvaltning af tilladelser og tilsyn af havbrug i danske farvande. Miljøminister Maria Reumert Gjerding tager kritikken meget alvorligt og arbejder på et udspil om tættere regulering.
Nu åbner puljer på samlet 130 mio. kr. til beskyttelse af drikkevand4.9.2026 11:08:49 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag kan interesserede ansøge om midler til projekter, der gavner drikkevandet, fx arealer til skov, omlægning til økologi og beskyttelse mod PFAS.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum