Finanslovsaftale løfter økonomien på dagtilbudsområdet, men efterlader en ubetalt regning i kommunerne
23.10.2025 16:20:10 CEST | KL | Pressemeddelelse
Finanslovsaftalen for 2026 efterlader en ubetalt regning til kommunerne på dagtilbudsområdet, når der ikke følger nok penge med til at leve op til kravet om minimumsnormeringer, lyder det fra KL’s formand Martin Damm. Det haster med at finde en løsning, hvis ikke det skal gå ud over andre velfærdsområder.
Regnestykket går simpelthen ikke op.
Så klar lyder meldingen fra KL’s formand Martin Damm, efter at regeringen og Det Konservative Folkeparti torsdag har landet en finanslovsaftale for 2026.
Aftalen betyder nemlig, at man fjerner cirka 2.900 ledere fra at tælle med i normeringsopgørelsen. Samtidig kompenseres kommunerne kun med midler, der giver mulighed for at ansætte 1.400 ekstra personer. Derfor vil normeringstallene for hver kommune forringes med finanslovsaftalen.
”Det betyder jo i al sin enkelthed, at der mangler penge til at ansætte 1.500 personer. Og derfor vil kommunerne få problemer med at leve op til kravene i loven om minimumsnormeringer,” siger Martin Damm og fortsætter:
”Det betyder, at kommunerne vil skulle spare på andre områder for at kunne leve op til loven."
KL-formanden frygter især, at det vil få den konsekvens, at mange kommuner – for at kunne ansætte personale til at leve op til minimumsnormeringerne – må spare på ledere i dagtilbud, som ikke længere tæller med i statistikken.
”Vi har lige fået en kvalitetsundersøgelse, der viser, at der er et stort arbejde i vores dagtilbud med at løfte kvaliteten. Alt peger på, at ledelse er en helt afgørende faktor her. Men når lederne ikke tæller med i statistikken, og når pengene ikke rækker til at leve op til lovkravet, så vil det mange steder være hér, man sparer. Og dermed forsvinder de ledere, der skal sørge for at arbejde med kvalitetsudviklingen lokalt og sikre, at børnene får endnu bedre dagtilbud. Med andre ord risikerer finanslovsaftalen at få den stik modsatte effekt af, hvad regeringen ellers har lovet danskerne,” siger Martin Damm.
Vigtigt, at der bliver fundet en løsning
KL har, siden finanslovsforslaget blev fremlagt, været i tæt dialog med regeringen om de store konsekvenser, som forslaget indebar på dagtilbudsområdet. En dialog, der dog ikke har ført til en løsning på problemet.
”Vi kunne forstå på finansministeren på dagens pressemøde, at der fortsat skal være dialog mellem KL og ministeriet om at finde en løsning. Det ser vi meget frem til, for vi ved alle sammen, at de år, et barn går i dagtilbud, er nogle af de vigtigste år i et barns liv. Der skal findes en løsning, så der bliver tale om et reelt løft af kvalitet og ledelse i vores dagtilbud, som i sidste ende skal komme vores børn til gode,” siger Martin Damm.
Kontakter
KL's pressevagt
Tlf:33703333Om KL
KL er interesseorganisation for de 98 kommunalbestyrelser og arbejder for, at kommunerne har de bedst mulige rammer til at prioritere velfærd og økonomi og til at udvikle kommunen lokalt. KL bidrager til – sammen med kommunerne – at videreudvikle det danske kommunestyre og lokaldemokrati. KL er samtidig arbejdsgiverorganisation og forhandler overenskomster for kommunernes ca. 500.000 ledere og medarbejdere.
Læs mere: www.kl.dk
Følg pressemeddelelser fra KL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra KL
Ekspertanbefalinger kalder på klarere rammer for de kommunale beredskaber4.2.2026 11:10:27 CET | Pressemeddelelse
Ekspertpanelet på beredskabsområdet peger på et behov for en mere tydelig retning for, hvilken opgave de lokale redningsberedskaber skal kunne løfte. KL’s formand ser positivt på anbefalingerne og ser frem til at drøfte med regeringen, hvordan anbefalingerne omsættes til den lokale virkelighed.
Vigtig aftale om beskyttelse af folkevalgte2.2.2026 15:21:03 CET | Pressemeddelelse
KL’s formand roser et bredt flertal i Folketinget for at komme med en række initiativer, der skal styrke beskyttelsen af bl.a. folkevalgte, offentligt ansatte og deres pårørende. Det skal være trygt at tage en tørn for fællesskabet, lyder det fra Martin Damm.
KL: Mange gode takter i værdighedsreform - men økonomien giver bekymringer29.1.2026 09:41:29 CET | Pressemeddelelse
Det er godt og vigtigt med tiltag, der giver de mest udsatte borgere et mere værdigt liv. Sådan lyder det fra KL’s socialudvalgsformand Ulrik Wilbek i en reaktion på den nye aftale om en værdighedsreform. Økonomien bag centrale initiativer skaber dog panderynker.
KL: Forebyggende indsatser tæt på børnene er den rigtige vej at gå15.1.2026 12:04:44 CET | Pressemeddelelse
En ny politisk aftale skal give kommunerne bedre mulighed for at sætte tidligt ind overfor skolefravær og øge hjælpen til børn og unge, der mistrives, tæt på hverdagen og kammeraterne.
KL: Ny aftale er et godt skridt i kampen mod økonomisk kriminalitet på socialområdet9.1.2026 11:15:06 CET | Pressemeddelelse
En ny politisk aftale skal nu gøre det lettere at opdage og bremse økonomisk kriminalitet på sociale tilbud. I KL roser Ulrik Wilbek aftalen, men kalder samtidig på yderligere tiltag i kampen mod kriminelles svindel på socialområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum