Torsdag den 6. november åbner Tobias ny Lidl-butik i Ringsted: Vi vil være de billigste
24.10.2025 06:30:00 CEST | Lidl Danmark | Pressemeddelelse
Lidl slår torsdag den 6. november dørene op til en ny, topmoderne butik på Klosterparks Allé i Ringsted. Her lover butikschef, Tobias Viktor Torp Lubrin, lave priser, høj kvalitet og et engageret medarbejderteam, der står klar til at møde kunderne med smil og god energi.

Ringsted får nu en helt ny, topmoderne Lidl, der skal tage kampen op om at blive byens foretrukne indkøbssted med fokus på skarpe priser og høj kvalitet. Åbningen finder sted på Klosterparks Allé, hvor den erfarne butikschef Tobias Viktor Torp Lubrin – der har en fortid i Lidl på Odinsvej, står klar til at byde kunderne velkommen med åbningstilbud og lave priser på alt fra julegodter til hverdagsvarer.
Den nye butik er bygget efter Lidls nyeste koncept med bredere gange, lysere indretning og stort fokus på friske varer. Men vigtigst af alt: priserne er, som altid, i bund.
“Vi ved, at mange danskere har fokus på økonomien, især op til jul. Derfor er vores vigtigste opgave at give kunderne mest muligt for pengene. I Lidl skal du kunne købe alt til julemiddagen og hverdagen billigst muligt, uden at gå på kompromis med kvaliteten,” siger butikschef Tobias Viktor Torp Lubrin.
Glade medarbejdere giver glade kunder
Lidl har netop sænket priserne på over 100 af de mest solgte hverdagsvarer, herunder kød, kaffe, rugbrød og smør. Prisnedsættelserne gælder naturligvis også i den nye Ringsted-butik, hvor ambitionen er at kunne tilbyde borgerne byens skarpeste priser:
“Jeg glæder mig helt vildt til at åbne i Ringsted og til at give kunderne et sted, hvor det kan mærkes, at hver krone rækker længere. Vi står klar med både julens klassikere, friskbagt brød fra morgenstunden og en stor og indbydende frugt og grønt-afdeling,” fortæller Tobias Viktor Torp Lubrin.
Butikschefen vender dermed hjem til byen, hvor han tidligere arbejdede tre år i Lidl på Odinsvej.
“Jeg har et superskarpt team klar, der brænder for at skabe en god indkøbsoplevelse for vores kunder. Glade medarbejdere giver glade kunder, og vi er klar til at vise Ringsted, hvad Lidl står for,” siger Tobias Viktor Torp Lubrin.
Fakta om butikken:
-
Adresse: Klosterparks Allé, 4100 Ringsted
-
Åbningsdag: Torsdag d. 6. november kl. 8.00
-
Åbningstider: Mandag–søndag kl. 7.00–21.30
-
Medarbejdere: Ca. 20
Kontakter
Thomas SejersenPressechef - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkFølg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Stedtillæg i hovedstadsområdet: Lidl skruer op for konkurrencen om de bedste talenter21.8.2026 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I kampen om de dygtigste medarbejdere giver Lidl et stedtillæg på 2.500 kroner til souschefer i hovedstadsområdet. Erfaringerne med stedtillæg til butikschefer viser, at det medfører flere ansøgere og nye fagligheder. Det tiltrækker kandidater med solid erfaring fra branchen og skaber samtidig et stærkt grundlag for at beholde dygtige ledere.
Danskerne ændrer indkøbsvaner: Lidl er Danmarks billigste dagligvarekæde for fjerde gang i træk21.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny uafhængig prisgennemgang fra Madprisluppen viser, at Lidl igen har den billigste indkøbskurv ud af samtlige 12 dagligvarekæder i Danmark. Danskerne har taget godt imod de faste lave priser, og Lidl har oplevet en stor kundefremgang siden maj.
Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål14.8.2026 11:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere af Lidls danske leverandører har fået en hjælpende hånd til at arbejde med reduktion af CO2 i værdikæden. Det giver lokale fødevareproducenter overblik over deres klimaaftryk og besparelser på både udledninger og økonomi.
6,7 millioner croissanter på et år: Lidls 5-kroners croissant hitter hos danskerne3.8.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For et år siden satte Lidl Danmark croissanter til 5 kroner på hylderne. Siden har danskerne købt 6,7 millioner af den franske klassiker, som i dag er blandt de mest populære varer i Lidls bake off-sortiment.
Lidl gør festivalugen billigere på Smukfest31.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Smukfest indtager Bøgeskoven i Skanderborg fra 2. til 9. august 2026, vender Lidl tilbage med pop-up på KærligHeden og frugtboder på festivalpladsen. Med lave festivalpriser vil Lidl og Smukfest gøre det nemmere at få festivalbudgettet til at række hele ugen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum