Finanslov: Roser vilje til at forstå og forebygge skolefravær
23.10.2025 13:33:45 CEST | Psykiatrifonden | Pressemeddelelse
Psykiatrifonden er godt tilfreds med, at der nu bliver afsat 120 mio. kr. over fire år til at forstå og forebygge skolefravær.

Psykiatrifondens direktør Marianne Skjold glæder sig over, at partierne bag dagens finanslovsaftale prioriterer de tusindvis af børn, som har ufrivilligt skolefravær. Det har store omkostninger for børnene selv, deres familier og for samfundsøkonomien.
"Alt for mange børn og unge med psykisk sygdom får ikke hjælp i tide – og det kan føre til ufrivilligt skolefravær. 40% af børn med psykiatriske diagnoser har over 10% fravær, mens det kun gælder 17% af andre børn. Vores undersøgelse viser, at skolevægring i gennemsnit varer 6-7 måneder, og for 30% varer den over et år. Derfor glæder vi os i Psykiatrifonden over, at der nu afsættes 120 mio. kr. til at forstå og forebygge, at børn og unge får det så svært, at de ikke kan komme i skole. Vi er også glade for, at der igen investeres i forskning i psykiatri – for viden er det stærkeste våben mod stigma og nøglen til at ligestille psykisk og fysisk sygdom", siger Psykiatrifondens direktør Marianne Skjold i en kommentar til finanslovsaftalen.
Nøgleord
Kontakter
Sarah BossPressechef
Tlf:23712688scb@psykiatrifonden.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Psykiatrifonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Psykiatrifonden
Ny national sundhedsprofil understreger behov for flere psykiatriplaner5.3.2026 11:50:41 CET | Pressemeddelelse
Danskernes mentale trivsel er under pres. Flere oplever stress, søvnbesvær og mistrivsel. Samtidig er den sociale ulighed i sundhed fortsat tydelig. Det viser Den Nationale Sundhedsprofil, som blev offentliggjort i dag. “Det understreger, hvor central, mental sundhed er på alle politikområder og for hele velfærdssamfundet. Derfor skal vi være indstillet på flere psykiatriplaner og langsigtede investeringer i mange år,” mener Psykiatrifondens direktør Marianne Skjold.
Psykiatrifonden ansætter ny chef for Hjælp og Rådgivning26.2.2026 15:37:13 CET | Pressemeddelelse
Lucca Weis Kalckar er ny chef for Psykiatrifondens Hjælp og Rådgivning. Hun kommer med solid erfaring fra organisationer som Landsforeningen LIVSVÆRK, Dyrenes Beskyttelse og 15. Juni Fonden.
Elefanter indbragte 1,7 mio. kroner til Psykiatrifonden25.2.2026 23:31:45 CET | Pressemeddelelse
1.708.000 kroner blev det overvældende resultat, da Psykiatrifonden i aften fejrede sit 30-års jubilæum med deltagelse af H.M. Dronningen og i den sammenhæng bortauktionerede 30 elefant-kunstværker, dekoreret af en lang række dygtige kunstnere.
H.M. Dronning Mary deltager ved Psykiatrifondens 30-års jubilæum12.2.2026 13:00:00 CET | Presseinvitation
Psykiatrifonden fejrer sit 30-års jubilæum ved en reception i Moltkes Palæ i København den 25. februar. Hendes Majestæt Dronning Mary deltager. Tilmelding for presse senest den 24. februar.
30 elefanter bryder tavsheden om psykisk sygdom: Nu kan du byde på din egen6.2.2026 15:32:02 CET | Pressemeddelelse
Psykisk sygdom har konsekvenser for mange menneskers liv. Alligevel er det fortsat et emne, der kan være svært at tale om; en ”elefant i rummet”. 30 elefanter dekoreret af de dygtigste danske kunstnere sætter forhåbentlig samtalen i gang, når de bliver bortauktioneret i forbindelse med Psykiatrifondens 30-års jubilæum. Bruun Rasmussen står for auktionen den 25. februar, og onlineauktionen åbner allerede i dag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum