Lederne

Lederne: Gaver til alle – men svar på de store spørgsmål efterlyses

Del

I Finanslovsaftalen for 2026 er der gaver til alle samt vigtige tiltag for klimasikring og for seniorerne på arbejdsmarkedet. Men svarene på de store spørgsmål skubber regeringen foran sig.

Manglen på arbejdskraft er stadig en af de største udfordringer i dansk økonomi. Derfor er det et positivt skridt, at der sættes penge af til at udvide beskæftigelsesfradraget for seniorer.

”Det er seniorer og internationale medarbejdere, vi kan takke for væksten i beskæftigelsen i de senere år. Med udvidelsen af beskæftigelsesfradraget til seniorer bliver det endnu mere attraktivt for de mest erfarne på arbejdsmarkedet at blive lidt længere. Det er godt nyt for os alle,” siger Bodil Nordestgaard Ismiris, der er adm. direktør hos Lederne.

Den ekstra milliard kroner til klimasikring er også helt nødvendig for både private og erhvervsdrivende. Men derudover mangler der i finanslovsaftalen svar på de store spørgsmål:

”Regeringens partier har selv åbnet for debatten om fremtidens pensionssystem og virksomhedernes konkurrenceevne. Dermed har de skabt uklarhed og utryghed om fremtidens arbejdskraft, vækst og velfærd. Så vi venter spændt på en langsigtet økonomisk plan med bæredygtige løsninger på de store udfordringer. Vi har ikke brug for, at de store ambitioner blive udskudt på grund af et forestående valg. Danmark har behov for politisk mod til at sætte kursen – nu,” siger Bodil Nordestgaard Ismiris.

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Lederne

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Lederne

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye