Efterspørgslen på håndværkere til simple opgaver eksploderer på Sjælland
23.10.2025 14:34:11 CEST | 3byggetilbud.dk | Pressemeddelelse
Efterspørgslen på håndværkere, der kan tage sig af simple reparationer og vedligeholdelse i hjemmet, er eksploderet på Sjælland. Formidlingsplatformen 3byggetilbud Match melder om rekordmange opgaver – og efterlyser nu flere lokale tømrere og murere til at følge med.

Over 32.000 opgaver – men mangler håndværkere
Siden 3byggetilbud Match blev lanceret i november 2023, er der blevet sendt mere end 32.000 opgaver gennem platformen. Og siden sidste år er antallet af opgaver fordoblet.
“Vi oplever en markant stigning i efterspørgslen på Sjælland – særligt i Syd-, Vest- og Midtsjælland. Her har vi alene de seneste to måneder godkendt omkring 350 opgaver i denne kategori, men lige nu mangler cirka 50 projekter stadig et svar fra håndværkerne,” fortæller Jacob Frederiksen, Head of 3byggetilbud Match.
Han tilføjer:
“Det er et klart tegn på, at boligejerne i området for alvor har taget vores platform til sig. De vil gerne have hurtig hjælp til de mindre opgaver – men vi har simpelthen ikke nok lokale håndværkere til at dække behovet.”
Velgjort frem for selvgjort
Montering af kattelem, lukning af hul fra emhætte i loft og tag og udskiftning af tagsten på kippen er blot nogle af de simple projekter, der fylder hos boligejere, der – i stedet for selv at finde værktøjskassen frem – indsender en opgave til 3byggetilbud Match.
“Flere boligejere vælger professionelle frem for selv at kaste sig ud i gør-det-selv-projekter. Mange har hverken tiden eller lysten og med vores platform kan de nemt få kontakt til en lokal håndværker, der både har tid og de rette kompetencer,” siger Jacob Frederiksen.
Efterlyser flere håndværkere på Sjælland
3byggetilbud Match har i dag mere end 500 aktive håndværkerfirmaer på landsplan, men behovet vokser. Derfor søger platformen nu flere tømrere og murere på Sjælland, der kan tage sig af de mindre reparationer og vedligeholdelsesopgaver i private hjem.
“Det er et positivt problem at have, men vi vil gerne sikre, at boligejerne fortsat får hurtig hjælp. Derfor håber vi, at flere sjællandske håndværkere har lyst til at blive en del af Match,” siger Jacob Frederiksen.
Om 3byggetilbud Match
3byggetilbud Match er udviklet af den anerkendte håndværkerportal 3byggetilbud.dk og forbinder boligejere og håndværkere på en enkel og effektiv måde. Platformen giver håndværkere mulighed for at få flere opgaver – både små og store – og for boligejerne betyder det, at hjælpen aldrig er langt væk.
FAKTA:
- Over 32.000 opgaver sendt gennem 3byggetilbud Match siden november 2023
- Antallet af opgaver er fordoblet siden sidste år
- I Syd-, Vest- og Midtsjælland mangler ca. 50 projekter fra oktober svar.
- 350 opgaver godkendt i Syd-, Vest- og Midtsjælland de seneste to måneder
Nøgleord
Kontakter
Maria Sauer CarlsenKommunikationschef3byggetilbud.dk A/S
Presse- og kommunikationschef hos 3byggetilbud.dk A/S, der også står bag Andelsportal.dk, Energihjem.dk og 3byggetilbud Match.
Michelle NielsenKommunikationskoordinator3byggetilbud.dk
Tlf:2715 1773mln@3byggetilbud.dkLinks
3byggetilbud.dk
3byggetilbud.dk A/S er stiftet i år 2000 og står bag portalerne 3byggetilbud.dk, 3byggetilbud Match, Energihjem.dk og Andelsportal.dk. 3byggetilbud.dk A/S er i dag Danmarks største formidler af byggeopgaver. Via 3byggetilbud.dk formidles mere end 70.000 bygge- og renoveringsopgaver årligt til et landsdækkende netværk af håndværkere.
Følg pressemeddelelser fra 3byggetilbud.dk
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3byggetilbud.dk
Kulde og sne bremsede håndværkere - ekstra travlt forår kan være på vej4.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Den kolde start på 2026 har sat sit præg på renoveringsaktiviteten. Antallet af nye bygge- og renoveringsopgaver er faldet med 13,2 procent sammenlignet med samme periode sidste år. Det viser en opgørelse fra 3byggetilbud.dk.
Elbilboom sender efterspørgslen på ladestandere op med 148 procent11.2.2026 11:21:08 CET | Pressemeddelelse
Flere end 500.000 elbiler på vejene og en kold start på året giver ekstra travlhed hos landets autoriserede el-installatører.
Mere end 70.000 opgaver viser, hvem danskerne efterspørger, når boligen skal renoveres27.1.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Tømrere topper listen over de mest efterspurgte håndværkere, når danskerne renoverer – men el-faget vokser hurtigst.
3byggetilbud.dk får ny ejer: Verdane køber Mittanbud Marketplaces10.12.2025 09:17:03 CET | Pressemeddelelse
Verdane overtager hele Mittanbud Marketplaces-porteføljen, herunder 3byggetilbud.dk.
Danskerne matcher sig til håndværkshjælp som aldrig før: over 33.000 opgaver på to år7.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Siden lanceringen i november 2023 har 3byggetilbud Match gjort det nemt for boligejere at finde lokal hjælp – og aktiviteten vokser fortsat blandt både håndværkere og kunder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum