Bedstemor lovede hele familien luksusferie, hvis hun vandt i Lotto… gæt hvad der så skete
Bordet fanger, når man lover noget – men det er helt ok med sydjysk bedstemor, som vil bruge milliongevinst i Lotto til at genopleve en række dejlige ferieminder med familien.

Hvis noget var en bragende succes i første omgang– så skal man da endelig gentage den.
Sådan tænkte en sydjysk bedstemor, da hun sad i hyggeligt lag med familien og snakkede om gamle dage med sine børnebørn, som i dag alle er voksne.
Samtaleemnet var, som så ofte før, de konfirmationsgaver, som bedstemoderen igennem årene har givet til børnebørnene.
”Jeg har taget alle mine børnebørn med på solferier sydpå som en konfirmationsgave til dem hver især. Nogle enkeltvis, nogle to og to. Og det har været sådan nogle dejlige ferier,” fortæller den sydjyske pensionist, da Danske Spil ringer for at høre nærmere.
”Og så var det, at jeg sagde til dem: ’Hvis jeg vinder i Lotto, så tager vi alle af sted igen!’ Jeg tænkte jo, at jeg ikke ville vinde… men så for nyligt ringede Frederik fra Danske Spil,” fortæller den heldige bedstemor med et grin.
Som man nok kan regne ud, så var bedstemoderen så heldig, at hendes kupon blev trukket ud: Hun vandt simpelthen 1.000.000 kroner i Lottos Millionærchancen. Og så måtte hun jo holde, hvad hun havde lovet.
”Jeg fortalte det til mine børn og børnebørn, for jeg havde jo lovet dem en tur igen. Jeg ringede til dem og sagde ’Nu skal vi sydpå igen!’ og de blev helt vilde i varmen og klappede og sagde ’Neeej’ og ’Jamen altså!’,” fortæller den glade pensionist, som allerede har fået hele selskabet til at sætte krydser i kalenderen.
”Vi har allerede bestilt billetter til os alle sammen, for vi skulle jo være sikker på, at der var plads til os. Mine børn skal også med på turen, og vi er endt på det samme feriecenter, som er rigtigt dejligt. Så kommer der jo nok også en masse minder frem for os alle sammen. Det glæder jeg mig til,” siger hun forventningsfuldt.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Mindst 25 danskere bliver millionærer første juledag19.12.2025 08:29:42 CET | Pressemeddelelse
Sjappet jul: Første juledag regner det med millioner, når Danske Spil uddeler 25 ekstra gevinster á 1 million kroner i Det Store Jule Lotto. Det er – sammen med Påske Lotto – årets største millionærchance i Lotto.
Danske Spil sender over 10 millioner ud til heldige danskere15.12.2025 09:49:15 CET | Pressemeddelelse
Millionerne rullede lystigt af sted i Danske Spils lotterier i sidste uge. Både Lotto og Eurojackpot gjorde danskere til millionærer. Se her, hvor gevinsterne landede.
Svært at finde grimasse, der kan passe: - vinder million i Lotto på vej til skæld ud-møde13.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
’Tab og vind med samme sind,’ siger man: Men det kan godt være svært at være sur, når man lige har vundet en million i Lotto…
Det ser sort ud med hvid jul - men 94% af danskerne tror på at sneen vil falde11.12.2025 09:05:00 CET | Pressemeddelelse
På Oddset kan danskerne som sædvanligt gætte med på, om vi får hvid jul i år – der er nærmest intet, der tyder på det, men Danske Spils kunder er traditionen tro meget optimistiske.
Joan fra Helsinge vandt pludselig 200.000 kroner: "Jeg overvejer at købe den Copenhell billet allerede nu"10.12.2025 08:42:53 CET | Pressemeddelelse
Kvinde fra Helsinge var en af de meget heldige medlemmer af Danske Spils Klub Lotto, som vandt månedspræmien på 200.000 kroner. Det kom meget bag på hende, men nu er hun klar til at bruge nogle af pengene.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum