Danmark støtter ukrainsk forskning i sanktioner mod Rusland
23.10.2025 06:00:00 CEST | Uddannelses- og Forskningsministeriet | Pressemeddelelse
Den danske regering vil støtte det ukrainske forskningsinstitut Kyiv School of Economics (KSE) med oprettelse af et forskningscenter, der skal bidrage med viden og forslag til nye sanktioner mod Rusland og analyse af sanktionsomgåelse.
Med dansk finansiering i ryggen etablerer Kyiv School of Economics (KSE) fra 2026 et Center for Geoeconomics and Resilience og et tilhørende Sanctions Hub of Excellence. Centeret skal tilvejebringe økonomiske analyser af sanktionseffekter, understøtte nye sanktioner mod Rusland samt styrke indsatsen mod skyggeflåden. Desuden skal centrene forske i Ukraines makro-økonomiske stabilitet samt udvikle scenarier for, hvordan Ukraines økonomi kan genoprettes efter krigens afslutning. Forskningen i Ukraines økonomiske resiliens og stabilitet skal bidrage til at bane vejen for Ukraines europæiske integration.
KSE rådgiver den ukrainske regering og har siden krigens start opbygget en ekspertise, som ikke findes andre steder. KSE har derfor en høj grad af international legitimitet og nyder stor troværdighed.
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund siger:
- Kyiv School of Economics giver os vigtig viden om, hvilke sanktioner der virker bedst mod Rusland. Den forskning vil vi styrke, for det giver os viden, som er enormt vigtig for sikkerheden i Europa. Jeg besøgte selv Kyiv School of Economics for nylig, og jeg er imponeret over det arbejde, de udfører under meget svære forhold. Jeg er glad for og stolt af, at vi med den økonomiske støtte viser, hvor stærkt Danmark står bag Ukraine.
Forsvarsminister Troels Lund Poulsen siger:
- Jeg er stolt af, at Danmark kan støtte Kyiv School of Economics i deres arbejde med at indsamle og dele viden om effekten af de vestlige sanktioner mod Rusland. Sanktioner er et vigtigt middel til at øge presset på Rusland, og det er afgørende, at vores sanktioner er så målrettede og effektfulde som muligt.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen siger:
- Med den nye danske støtte giver vi et rygstød til forskning, der kan bidrage med vigtig viden om, hvordan vi gennem flere sanktioner og andre økonomiske tiltag kan lægge maksimalt pres på den russiske krigsøkonomi. Det er vigtigt, at vi hele tiden sikrer, at vores instrumenter i den udenrigs- og sikkerhedspolitiske værktøjskasse bliver brugt på den mest effektive måde, også når det kommer til sanktioner.
Fakta
- KSE arbejder i krydsfeltet mellem økonomiuddannelse, forskning, policy-rådgivning og ledelsesuddannelse. I 2021 optog KSE 182 studerende, tilbød 6 uddannelser og havde 12 undervisere. I 2025 var optaget steget til 974 studerende fordelt på bachelor-, kandidat- og Ph.d.-uddannelser, og KSE tilbyder nu 19 uddannelser og har 230 undervisere.
- KSE instituttet består af over 90 eksperter. De seneste fem år har instituttet implementeret mere end 140 forsknings- og rådgivningsprojekter, herunder ydet teknisk ekspertise fokuseret på sanktioner, genopbygning og Ukraines økonomiske resiliens.
- Det er forventningen, at KSE vil få et satellitkontor hos Dansk Institut for Internationale Studier (DIIS).
- Støtten til KSE finansieres af den danske forskningsreserve og udgør 17,9 mio. kr. årligt i henholdsvis 2026 og 2027. Dertil støttes projektet med 4,5 mio. kr. årligt i udviklingsbistandsmidler fra det danske landeprogram Ukraine Transition Programme.
- Projektet indledes med etablering af en sanktionshub i 2025 med 2 mio. kr. fra Ukraine Transition Programme og 5,2 mio. kr. fra Freds- og Stabiliseringsfonden. Heraf finansierer Forsvarsministeriet 4,7 mio. kr. og Udenrigsministeriet 0,5 mio. kr.
For yderligere oplysninger:
Pressehenvendelser kan rettes til Uddannelses- og Forskningsministeriets pressetelefon:
7231 8181 eller mail: presse@ufm.dk
Følg pressemeddelelser fra Uddannelses- og Forskningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Uddannelses- og Forskningsministeriet
Uddannelses- og forskningsministeren rejser til München for at styrke samarbejdet om innovation og rumforskning3.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund rejser til München for at besøge en af Europas førende regioner, når det kommer til koblingen af viden, industri, startups og kapital. Besøget skal være med til at styrke dansk-tysk samarbejde.
Opdateret kodeks skal styrke troværdigheden af dansk forskning og beskytte mod pres på forskere29.1.2026 06:40:26 CET | Pressemeddelelse
Det danske kodeks for integritet i forskning er blevet opdateret med fokus på blandt andet forskningsfrihed. Det skal være med til at værne om forskningsfriheden mod indre pres fra bl.a. ledelser eller kolleger samt ydre pres fra politikere, fonde, interesseorganisationer eller lignende.
Ny aftale baner vejen for, at mere forskning kan omsættes til innovation og iværksætteri26.1.2026 11:37:12 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og DD, SF, LA, KF, DF, RV og ALT er enige om, at universiteterne skal være en central drivkraft bag innovation og iværksætteri, så langt mere forskning kan omsættes til innovative løsninger og nye højteknologiske vækstvirksomheder.
Uddannelses- og forskningsministeren godkender universitetsreformens første 18 nye uddannelser19.12.2025 09:02:31 CET | Pressemeddelelse
Kommende kandidatstuderende får nye og fleksible muligheder for at blive kandidat i alt fra sundhedsøkonomi til softwareingeniør. Der kommer nye muligheder for at kombinere studie og arbejde, og det bliver muligt at gennemføre en kandidat på 75 ECTS.
Uddannelses- og forskningsministeren er rejst til Bruxelles for at give grønt lys til AI-gigafabrikker9.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund er rejst til Bruxelles for at deltage i møde i Konkurrenceevnerådet. Her skal hun blandt andet behandle et forslag, som baner vejen for at oprette nye AI-gigafabrikker i Europa.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum