Tre ud af fire danskere aner ikke, hvor meget vand de bruger
23.10.2025 09:10:56 CEST | HOFOR A/S | Pressemeddelelse
Selvom over halvdelen af danskere mener, at det er vigtigt at spare på vandet, så kender tre ud af fire ikke deres vandforbrug, viser ny Epinion-undersøgelse. Det giver et kæmpe potentiale for vandbesparelse, der kan mindske risikoen for vandmangel i hovedstadsområdet. Der er også penge at spare, siger ekspert i drikkevand.

Tre ud af fire danskere ved ikke, hvor mange liter vand de bruger om dagen, men over halvdelen af danskerne mener, at det er vigtigt at spare på vandet. Det viser en ny Epinion-undersøgelse foretaget for HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab.
Undersøgelsen kommer i kølvandet på en analyse fra HOFOR, der viser, at hovedstadsområdet kan mangle rigtig meget drikkevand om bare 15 år. Her vil der mangle 12 millioner kubikmeter drikkevand svarende til hele Odenses årlige forbrug, hvis en række parter som staten, kommunerne og forsyningsselskaberne ikke handler nu. Også danskerne selv kan gøre en stor forskel, hvis de sparer på vandet.
Vi har ikke længere rigeligt med vand
Ifølge vandekspert Martin Rygaard fra HOFOR er det ikke overraskende, at så mange danskere ikke ved, hvor meget vand de bruger.
“Vi har jo været vant til, at der altid var rigeligt med vand, så vi har ikke haft brug for at vide det, men den tid er desværre forbi. Derfor er det også godt at høre, at over halvdelen af danskerne mener, det er vigtigt at spare på vandet,” siger vandeksperten.
Og der skal faktisk ikke skal meget til, før vi gør en stor forskel:
“Hvis vi for eksempel bare skærer ét minut af vores daglige brusebad, sparer vi hele ti liter drikkevand - det svarer til fire millioner kubikmeter om året, hvis vores cirka en million kunder i hovedstadsområdet gør det,” siger Martin Rygaard og konstaterer, at det vil være en kæmpe hjælp i kampen mod en fremtid med vandmangel.
Vi bruger i gennemsnit 100 liter om dagen
Vandeksperten fortæller, at den gennemsnitlige dansker bruger cirka 100 liter drikkevand om dagen til alt fra tøjvask til at slukke tørsten. Og selvom danskerne allerede i dag er gode til at spare på vandet, så er der faktisk stort potentiale for at spare mere:
“Hvis man lukker for vandet, mens man børster tænder eller sæber hænderne ind, sparer man fem liter i minuttet. Der er også masser af vand at spare, hvis man fx lader være med at skylle sit service og andre køkkenting af, inden man sætter dem i opvaskemaskinen. Man kan også vælge at bruge spareprogrammet på vaskemaskinen - der er mange lette løsninger,” forklarer vandeksperten og slår fast, at der potentielt også er tusindvis af kroner at spare om året.
100.000 flere indbyggere om ti år
Martin Rygaard fortæller, at den store vandmangel om blot 15 år skyldes flere faktorer. Dels finder HOFOR flere og flere forurenende stoffer i grundvandet, så vi kan bruge mindre til drikkevand, dels bliver tørkeperioderne længere på grund af klimaforandringer.
Derudover har byerne utætte vandrør, der skal repareres og sidst men ikke mindst er det populært at bo i hovedstadsområdet, der med sine mange fordele tiltrækker både borgere og virksomheder.
”Hovedstadsområdet forventes at få knap 100.000 flere indbyggere frem mod 2035 samtidig med, at der sandsynligvis vil være mere erhvervsliv at understøtte,” fortæller Martin Rygaard.
Vandbesparelse er en af flere løsninger på vandkrisen
Hvis vi for alvor skal undgå en stor vandmangel om blot 15 år, og at den potentielt bliver endnu større - skal vi dog gøre mere endspare på vandet. Ifølge vandeksperten er yderligere tre tiltag nødvendige for at komme i mål:
“Vi skal beskytte grundvandet mod forurenende stoffer, vi skal mindske vandtabet fra lækkende vandrør, og så skal vi finde mere vand - det kan være grundvand ved at oprette flere kildepladser, og det kan være ved at bruge andre vandkilder som fx afsaltet havvand” siger han.
Få gode råd til at spare på vandet og læs mere om drikkevand på hofor.dk/drikkevand
FAKTA: Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Epinion for HOFOR. Den er repræsentativ for den danske befolkning med 1017 adspurgte:
-
75 procent af danskerne ved ikke, hvor meget vand de bruger
-
52 procent af danskerne mener, at det i meget høj eller høj grad er vigtigt at spare på vandet, mens 37 procent mener, at det i nogen grad er vigtigt.
-
Den største motivationsfaktor for at spare på vandet er økonomi (41%), bedre muligheder for at følge vandforbrug (35%), tilskud til vandspareordninger (23%) samt fokus på, at det er bedre for klimaet, at vi sparer på vandet (23%)
FAKTA: Gode råd til at spare på vandet
-
Sluk for vandet, når du børster tænder, så kan du spare cirka 5 liter vand for hvert minut
-
Brug det lille skyl i toilettet
-
Afkort dine bade – og sluk for vandet, mens du sæber dig ind. Forkorter du dit bad af med bare ét minut, kan du spare op til 10 liter vand
-
Vælg vaskemaskineprogrammer med lavt vandforbrug
-
Brug en vandkande, når du vander dine blomsterbede og krukker
-
Skrab blot madresterne af tallerkener, bestik mm. og lad opvaskemaskinen klare resten
Læs mere på hofor.dk/drikkevand om, hvor meget vand og hvor mange penge, du kan spare.
Kontakter
Stig SøndersøHOFOR Kommunikation
Tlf:27952077stilin@hofor.dkBilleder
Om HOFOR
HOFOR A/S er Danmarks største lokale forsyner, der sørger for vand, varme, bygas, fjernkøling og afledning af spildevand for flere end 1 million mennesker i hovedstadsområdet. Vi opfører vindmøller og solcelleparker, der leverer energi til et grønnere Danmark. Sammen med vores otte ejerkommuner skaber vi bæredygtige byer med fokus på skybrudsprojekter, energioptimering og udvikling af fremtidens forsyningsløsninger. Vi tager ansvar og arbejder tæt sammen med vores kunder, universiteter, erhvervsliv og myndigheder. Vi har over 150 års erfaring, 1.600 ansatte og en årlig omsætning på over 7 milliarder kroner.
Følg pressemeddelelser fra HOFOR A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HOFOR A/S
Nu kan du stemme til HOFORs forbrugervalg9.3.2026 09:26:07 CET | Pressemeddelelse
Fra i dag mandag 9. marts og en måned frem kan du stemme til forbrugervalget til bestyrelsen for HOFORs vand- og spildevandsselskaber. På hofor.dk/valg kan du læse mere om kandidaterne og være med til at vælge, hvem der skal repræsentere HOFORs en million kunder og bidrage til de vigtige beslutninger om blandt andet drikkevand og klimasikring.
Døbt og klar: Tunnelboremaskine starter udgravningen til sikring mod oversvømmelser5.3.2026 10:10:23 CET | Pressemeddelelse
Mere regn og flere skybrud rammer hovedstaden både nu og i fremtiden. Nu venter næste værn mod fremtidens vandmængder med Valby Skybrudstunnel.
Klargøring til skybrudstunnel i Svanemøllebugten frem til sommer 202620.2.2026 14:06:55 CET | Pressemeddelelse
Et støjende anlægsarbejde ud for spidsen af Fiskerihavnen går i gang i marts 2026, når der skal sættes spunsvægge og laves jordopfyldning. Støjen tjener dog et godt formål, da arbejdet er starten på afgørende klimasikring af det nordlige hovedstadsområde med anlæg af Svanemøllen Skybrudstunnel.
Bidende kulde giver København højeste varmeforbrug i fem år5.2.2026 15:41:10 CET | Pressemeddelelse
Vinterkulden får os til at skrue op for radiatoren, og det giver rekordhøjt varmeforbrug i København. For en gennemsnitslejlighed koster det ca. 95 kroner mere for januar måned end forventet. Det gode er, at HOFOR kan levere varme til alle i kulden.
Vandselskaber vil forvandle affald til en ressource23.1.2026 12:33:06 CET | Pressemeddelelse
HOFOR vil sammen med en række partnere undersøge mulighederne for at genanvende jernoxid i restproduktet okkerslam fra drikkevandsproduktion. Projektet skal blandt andet undersøge, om det kan anvendes i produktionen af biogas i Danmark. Det kan også have fordele for miljøet og økonomien.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


