Regionshospitalet Randers skal lave endnu flere kunstige knæ-, galdestens- og brokoperationer

Del

Fremover skal Regionshospitalet Randers operere endnu flere kunstige knæ og hjælpe endnu flere brok- og galdestenspatienter. Det sker for at imødekomme stigende ventelister.

To personer opererer.
Foto: Helle Brandstrup Larsen

Borgernes behov for at blive opereret for brok eller galdesten eller for at få et nyt knæ går kun en vej. Derfor øger Regionshospitalet Randers nu kapaciteten på området, så hospitalet kan operere endnu flere patienter. 

Regionsrådet besluttede for nyligt at bruge 50 millioner kroner på at nedbringe ventelister i Region Midtjylland. Og det er bl.a. nogle af de midler, der nu sættes i spil omkring to indsatser. 

- Mange borgere oplever lange ventetider på at få den behandling, de har brug for. Derfor er jeg glad for, at vi med en målrettet investering kan give Regionshospitalet Randers mulighed for at behandle flere patienter hurtigere, siger regionsrådsformand Anders Kühnau (S).

Optimerede arbejdsgange skaber muligheder
På området for kunstige knæ har hospitalet siden 2023 løbende arbejdet med at optimere arbejdsgange og teamsamarbejde med formålet at kunne lave flere kunstige knæ, end man har kunnet tidligere. 

Erfaringerne fra det arbejde betyder nu, at hospitalet permanent er klar til at lave 120 flere nye knæ om året, end man hidtil har gjort. Det sker ved, at der på alle fire ugentlige operationsdage for kunstige knæ laves fire knæ i stedet for tre. Der gives desuden en time yderligere til opgaven.

– Det betyder meget for de patienter, der lige nu venter på en operation, at vi kan forkorte ventetiden. Når man går rundt med smerter eller ubehag, har hver uge betydning og symptomerne kan påvirke livskvaliteten. Derfor er det glædeligt, at Regionshospitalet Randers nu får bedre mulighed for at hjælpe flere hurtigere, siger hospitalsudvalgsformand Purnima Erichsen (K).

Hjælp til flere er en fælles opgave
Også på området for galdstens- og brokoperationer investerer hospitalet i at lave 120 ekstra operationer det kommende år. Det sker ved at udvide med to ambulante spor til udredning og en ekstra operationsdag. Kapacitetsøgningen sker her som en prøvehandling i et år, hvorefter ordningen evalueres. Også her arbejdes der målrettet med at tilpasse arbejdsgange m.m. 

Lægefaglig direktør på Regionshospitalet Randers, Lone Winther Jensen, glæder sig over, at hospitalet med en målrettet indsats nu kan hjælpe endnu flere borgere, der har brug for hospitalets hjælp.

- Vi arbejder hele tiden på at fremtidssikre hospitalet, så vi også fremover kan imødekomme den stigende efterspørgsel, der er på bl.a. operationer af kunstige knæ samt behandling af galdestens- og brokpatienter. Det er ikke nogen let opgave, men vi oplever, at alle faggrupper står klar til at give deres bidrag, så øget drift og godt arbejdsmiljø går hånd i hånd, siger hun.

Nøgleord

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Regionshospitalet Randers

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Regionshospitalet Randers

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye