Regionshospitalet Randers skal lave endnu flere kunstige knæ-, galdestens- og brokoperationer
Fremover skal Regionshospitalet Randers operere endnu flere kunstige knæ og hjælpe endnu flere brok- og galdestenspatienter. Det sker for at imødekomme stigende ventelister.

Borgernes behov for at blive opereret for brok eller galdesten eller for at få et nyt knæ går kun en vej. Derfor øger Regionshospitalet Randers nu kapaciteten på området, så hospitalet kan operere endnu flere patienter.
Regionsrådet besluttede for nyligt at bruge 50 millioner kroner på at nedbringe ventelister i Region Midtjylland. Og det er bl.a. nogle af de midler, der nu sættes i spil omkring to indsatser.
- Mange borgere oplever lange ventetider på at få den behandling, de har brug for. Derfor er jeg glad for, at vi med en målrettet investering kan give Regionshospitalet Randers mulighed for at behandle flere patienter hurtigere, siger regionsrådsformand Anders Kühnau (S).
Optimerede arbejdsgange skaber muligheder
På området for kunstige knæ har hospitalet siden 2023 løbende arbejdet med at optimere arbejdsgange og teamsamarbejde med formålet at kunne lave flere kunstige knæ, end man har kunnet tidligere.
Erfaringerne fra det arbejde betyder nu, at hospitalet permanent er klar til at lave 120 flere nye knæ om året, end man hidtil har gjort. Det sker ved, at der på alle fire ugentlige operationsdage for kunstige knæ laves fire knæ i stedet for tre. Der gives desuden en time yderligere til opgaven.
– Det betyder meget for de patienter, der lige nu venter på en operation, at vi kan forkorte ventetiden. Når man går rundt med smerter eller ubehag, har hver uge betydning og symptomerne kan påvirke livskvaliteten. Derfor er det glædeligt, at Regionshospitalet Randers nu får bedre mulighed for at hjælpe flere hurtigere, siger hospitalsudvalgsformand Purnima Erichsen (K).
Hjælp til flere er en fælles opgave
Også på området for galdstens- og brokoperationer investerer hospitalet i at lave 120 ekstra operationer det kommende år. Det sker ved at udvide med to ambulante spor til udredning og en ekstra operationsdag. Kapacitetsøgningen sker her som en prøvehandling i et år, hvorefter ordningen evalueres. Også her arbejdes der målrettet med at tilpasse arbejdsgange m.m.
Lægefaglig direktør på Regionshospitalet Randers, Lone Winther Jensen, glæder sig over, at hospitalet med en målrettet indsats nu kan hjælpe endnu flere borgere, der har brug for hospitalets hjælp.
- Vi arbejder hele tiden på at fremtidssikre hospitalet, så vi også fremover kan imødekomme den stigende efterspørgsel, der er på bl.a. operationer af kunstige knæ samt behandling af galdestens- og brokpatienter. Det er ikke nogen let opgave, men vi oplever, at alle faggrupper står klar til at give deres bidrag, så øget drift og godt arbejdsmiljø går hånd i hånd, siger hun.
Nøgleord
Kontakter
Anne Brik JensenKommunikationsrådgiverRegionshospitalet Randers
Tlf:23 28 37 59abrje1@rm.dkLone Winther JensenLægefaglig direktørRegionshospitalet Randers
Tlf:78 42 01 02lone.w.jensen@randers.rm.dkAnders Kühnau (S)Regionsrådsformand i Region Midtjylland. Kontakt via pressevagten tlf. 7841 0666
kuhnau@rr.rm.dklink.rm.dk/AndersK%C3%BChnauPurnima Erichsen (K)Formand for Hospitalsudvalget i Region Midtjylland
Tlf:40 49 46 72purnima.erichsen@rr.rm.dkFølg pressemeddelelser fra Regionshospitalet Randers
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Regionshospitalet Randers
Hundredvis af bamser, børn og voksne kiggede forbi Åbent Hospital i Randers7.9.2025 14:39:45 CEST | Pressemeddelelse
Traditionen tro slog Regionshospitalet Randers søndag dørene op til Åbent Hospital – og så væltede det ind med syge og tilskadekomne bamser og godt 900 nysgerrige børn og voksne.
Regionshospitalet Randers inviterer til Åbent Hospital 7. september 202521.8.2025 10:28:54 CEST | Pressemeddelelse
Det bliver en dag med viden, indsigt og oplevelser, når Regionshospitalet Randers endnu engang åbner dørene til Åbent Hospital.
Regionshospitalet Randers søger ny lejer til hospitalskiosk15.8.2025 09:20:38 CEST | Pressemeddelelse
Regionshospitalet Randers søger en ny lejer til at drive kiosken på hospitalet. Kiosken skal være klar til drift senest den 15. januar 2026.
Regionshospitalet Randers får ny administrationschef26.6.2025 12:03:07 CEST | Pressemeddelelse
Nuværende chef for Kvalitet og Sundheds-IT, Thomas Stadil Pinstrup, træder ind i en nyoprettet stilling som administrationschef og skal fremover stå i spidsen for hele Staben på Regionshospitalet Randers.
Urinprøver kan bidrage til at få udryddet livmoderhalskræft12.6.2025 12:40:31 CEST | Pressemeddelelse
Først var der celleskrabet hos lægen, så kom HPV-prøvesættet til hjemmebrug, og nu er der udsigt til, at kvinder fremover kan nøjes med at tisse i en kop for at blive screenet for livmoderhalskræft.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum