Ny valgtest skal få flere unge folkevalgte
En ny valgtest med udelukkende unge kandidater skal være med til, at flere unge bliver valgt til kommunal- og regionsrådsvalget. Unge skal nemlig kunne se sig selv repræsenteret blandt folkevalgte, påpeger forkvinde for DUF.

Den hedder ’Danmarks Unge Valgtest’, og den er ét af de kneb, som DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd har igangsat frem til kommunal- og regionsrådsvalget. Formålet er, at flere unge skal vælges ind i landets kommunalbestyrelser, byråd og regionsråd til valget 18. november.
“Vi ved, at alder betyder noget for rigtig mange, når man skal stemme. Det gælder også unge. Derfor har vi udviklet en valgtest med de mange unge og seje kandidater, som er stillet op over hele landet. Unge har masser af idéer, handlekraft og perspektiver – og det fortjener en stemme i vores demokrati. Den stemme vil vi gerne hjælpe frem i lyset. Valgtesten gør det lettere at finde netop dem,” siger Christine Ravn Lund, forkvinde for DUF.
Alder betyder noget
Og alder betyder noget for unge. Det er nemlig hver anden ung, som mener, at det er vigtigt, at det er vigtigt at en politisk kandidat også er ung. Men til kommunal- og regionsvalget kan det være svært at finde nogen i den kategori. Ifølge Danmarks Statistik var gennemsnitsalderen til seneste kommunalvalg nemlig oppe på 52,4 år, mens gennemsnitsalderen på de valgte kandidater var 51,3 år.
”Alder er ikke alt, men erfaring kommer i mange former. Kun unge ved, hvordan det er at være ung i dag. Og når unge systematisk er underrepræsenterede i demokratiet, må vi give dem ekstra plads og synlighed. Valgtesten er et skridt på vejen mod et mere mangfoldigt og repræsentativt demokrati”, siger Christine Ravn Lund, der er forkvinde for DUF.
Tæt på hver anden følger valgtestenes resultater
I 2022 blev valgtestenes effekt undersøgt, og det blev estimeret, at omkring 110.000 danskere skiftede parti på grund af en valgtest til folketingetsvalget samme år, ligesom at 45 % endte med at stemme det samme, om testen anbefalede dem.
”Det vigtigste er at stemme på en, man er enig med. Men der er en stor sandsynlighed for, at der findes en ung kandidat med samme synspunkter som en selv. Og derfor vil vi gerne fremme unge kandidater, så flere får øje på dem”, fastslår Christine Ravn Lund.
Bagom testen:
- Valgtesten tager udgangspunkt i de mange unge kandidater, som er stillet op til kommunal- og regionsrådsvalget 2025.
- Kandidaterne er mellem 18 år og 30 år på valgdagen.
- Det er muligt at tage valgtesten helt frem til valgdagen.
- Kandidatsvarene er indhentet i september og oktober 2025.
Fakta:
- For en betydelig andel af unge vælgere er det vigtigt, at en kandidat selv er under 30 år. 16% mener, at det i høj eller meget høj grad er en prioritet, mens yderligere 34% vægter det i nogen grad. Samlet set tillægger halvdelen af unge dermed alder en vis betydning, når de vælger, hvem de vil stemme på. Tallene viser, at mange unge gerne vil have yngre repræsentanter, når de stemmer til fx kommunal- og regionalvalget. (DUFs Demokratianalyse 2025)
- Gennemsnitsalderen for de opstillede og valgte var henholdsvis 52,4 år og 51,3 år til kommunalvalget i 2021 (Danmarks Statistik)
- Ud af 2436 kandidater blev der valgt 143 i alderen 18-30 år (Danmarks Statistik)
- 60,6 % af de opstillede kandidater til kommunalbestyrelserne i 2021 lå i aldersgruppen 40-64 år (Danmarks Statistik)
Nøgleord
Kontakter
DUFs pressetelefon
Henvendelser pr. SMS læses ikke. Send en mail til presse@duf.dk
Links
DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
DUF - Dansk Ungdoms Fælleråd er paraplyorganisation for 78 landsdækkende, demokratiske børne- og ungdomsorganisationer, der i alt repræsenterer over 600.000 danske børn og unge.

Følg pressemeddelelser fra DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
Dansk Ungdoms Fællesråd vælger ny forperson6.12.2025 13:46:06 CET | Pressemeddelelse
Delegerede fra DUF – Dansk Ungdoms Fællesråds medlemsorganisationer vælger ny forperson, og valget er faldet på Anneline Larsen, der afløser afgående forkvinde, Christine Ravn Lund. Samtidig bliver Erik Korup Pedersen ny næstforperson for paraplyorganisationen.
Holbæk- og Regstrupspejderne kåret som Årets Ungdomsforening 20256.12.2025 11:33:47 CET | Pressemeddelelse
Et inkluderende skovprojekt, lokalt samarbejde og udvidelse af fællesskabet er afgørende for, at en lokal spejdergruppe på Sjælland er kåret til at være Årets Ungdomsforening 2025. Prisen er overrakt af kulturministeren.
Danmark får fire nye ungdomsdelegater til FN26.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
DUF har udpeget Danmarks fire nye ungdomsdelegater, der skal repræsentere danske unge i FN. De fire nye ungdomsdelegater skal blandt forhandle inden for demokrati, klima, jobskabelse og ligestilling til FN-topmøder de kommende to år.
DUF åbner for indstillinger til Årets Ungdomskommune 202615.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd åbner nu for indstillinger til prisen som Årets Ungdomskommune 2026. Med prisen hylder DUF de kommuner, der gør en særlig indsats for ungeinddragelse og et stærkt ungdomsliv i kommunen. Vinderen offentliggøres i starten af 2026.
Ny analyse: Unges trivsel afhænger af indflydelse på hverdagen og samfundet30.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd viser, at unge, som oplever at have indflydelse på hverdagen og samfundet, trives markant bedre end andre unge. Desværre føler mange sig uden for. ”Løsningen findes i foreningslivet”, siger forkvinde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum