Presseinvitation: I et nybrud med dansk forskningspolitik vil regeringen investere over 19 mia. kr. i forskning og innovation
21.10.2025 08:45:00 CEST | Uddannelses- og Forskningsministeriet | Pressemeddelelse
Pressen er inviteret, når regeringen onsdag den 22. oktober præsenterer sit udspil ”Regeringens strategiske prioriteter for forskning og innovation 2026-2029”
Verden er i hastig forandring, og problemer inden for sikkerhed, sundhed, klima og konkurrenceevne står i kø. Det kalder mere end nogensinde på stærk forskning og innovation, og nu ønsker regeringen en ny tilgang til forsknings- og innovationspolitikken, der i højere grad afspejler den situation, som Danmark og Europa befinder sig i.
Der er brug for at styrke Danmarks evne til at adressere de mest presserende problemer. Samtidig skal der være endnu bedre betingelser for den risikovillige topforskning, der ikke nødvendigvis giver konkrete løsninger her og nu, men som kan føre til nye, store forskningsgennembrud på længere sigt.
Derfor ønsker regeringen som noget nyt en flerårig politisk aftale om forskning og innovation fra 2026-2029, som fordeler en investering på over 19 mia. kr. Der er indkaldt til forhandlinger med Folketingets partier, herunder forhandlinger om fordelingen af forskningsreserven, som i år er på 6,3 mia. kr.
Pressen er inviteret til lancering af ”Regeringens strategiske prioriteter for forskning og innovation 2026-2029”. Til stede vil være uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund og repræsentanter fra forskningssektoren.
Tid: onsdag den 22. oktober kl. 12.00. Adgang fra klokken 11.30.
Program:
- Kl. 12.00 Velkomst og oplæg fra uddannelses- og forskningsministeren
- Kl. 12.20-13.00 Paneldebatter med kerneinteressenter fra forsknings- og innovationssektoren
- Kl. 13.00-13.30 Mulighed for bilaterale interviews med uddannelses- og forskningsministeren
Sted: KU Lighthouse, Københavns Universitets innovationscenter Tagensvej 16A, 2200 København.
Adgang for pressen kun med gyldigt pressekort. Tilmelding skal ske senest tirsdag den 21. oktober til presse@ufm.dk.
For yderligere oplysninger:
Pressehenvendelser kan rettes til Uddannelses- og Forskningsministeriets pressetelefon: 7231 8181 eller mail: presse@ufm.dk
Følg pressemeddelelser fra Uddannelses- og Forskningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Uddannelses- og Forskningsministeriet
Uddannelses- og forskningsministeren rejser til München for at styrke samarbejdet om innovation og rumforskning3.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund rejser til München for at besøge en af Europas førende regioner, når det kommer til koblingen af viden, industri, startups og kapital. Besøget skal være med til at styrke dansk-tysk samarbejde.
Opdateret kodeks skal styrke troværdigheden af dansk forskning og beskytte mod pres på forskere29.1.2026 06:40:26 CET | Pressemeddelelse
Det danske kodeks for integritet i forskning er blevet opdateret med fokus på blandt andet forskningsfrihed. Det skal være med til at værne om forskningsfriheden mod indre pres fra bl.a. ledelser eller kolleger samt ydre pres fra politikere, fonde, interesseorganisationer eller lignende.
Ny aftale baner vejen for, at mere forskning kan omsættes til innovation og iværksætteri26.1.2026 11:37:12 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og DD, SF, LA, KF, DF, RV og ALT er enige om, at universiteterne skal være en central drivkraft bag innovation og iværksætteri, så langt mere forskning kan omsættes til innovative løsninger og nye højteknologiske vækstvirksomheder.
Uddannelses- og forskningsministeren godkender universitetsreformens første 18 nye uddannelser19.12.2025 09:02:31 CET | Pressemeddelelse
Kommende kandidatstuderende får nye og fleksible muligheder for at blive kandidat i alt fra sundhedsøkonomi til softwareingeniør. Der kommer nye muligheder for at kombinere studie og arbejde, og det bliver muligt at gennemføre en kandidat på 75 ECTS.
Uddannelses- og forskningsministeren er rejst til Bruxelles for at give grønt lys til AI-gigafabrikker9.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund er rejst til Bruxelles for at deltage i møde i Konkurrenceevnerådet. Her skal hun blandt andet behandle et forslag, som baner vejen for at oprette nye AI-gigafabrikker i Europa.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum