Flot resultat: Knæk Cancer indsamler 137 millioner
I en tid med usikkerhed og konflikt stod Danmark sammen om Knæk Cancer og rejste 137.606.333 kroner til kræftsagen.

Kræft rammer næsten alle familier på et tidspunkt. Men når børn og voksne, ildsjæle, lokalsamfund og virksomheder står sammen om Knæk Cancer, omsættes håb til handling - og i år blev resultatet 137.606.333 kroner til forskning i bedre opsporing, nye behandlinger og støtte til mennesker, der lever med og efter kræft.
Hos Kræftens Bekæmpelse glæder administrerende direktør Jesper Fisker sig over den folkelige opbakning:
- Jeg er blæst bagover af det fællesskab, vi ser under Knæk Cancer. Midt i en tid præget af kriser og konflikter er det stærkt at opleve, hvordan Danmark står sammen om kræftsagen. Tak til alle, der har været med til at gøre Knæk Cancer muligt, siger han.
Vi er mange, der deler den samme historie
Hver tredje får kræft i løbet af livet, og ingen går gennem tilværelsen uden at kende nogen, der er berørt. Igen i år kunne man i otte danske byer skrive hilsner til forældre, familie, venner og kolleger på blade fra den ikoniske Knæk Cancer-blomst.
Lørdag blev blomstens blade - fyldt med rørende ord, håb og kærlighed - samlet i Hillerød foran Royal Stage, hvor det store indsamlingsshow 'Knæk Cancer - et show for sagen', blev afholdt og samtidig vist på TV 2.

- I en tid med alt for meget usikkerhed føles det enormt vigtigt, at vi står tæt sammen om både de svære og gode ting i livet for at bevare et fælles håb. På TV 2 er vi glade for - både i særudgaven af 'Vild med dans' og i 'Knæk Cancer - et show for sagen' - at være med til at starte samtaler om kræft, sætte fokus på fællesskabet og åbne op for de svære samtaler - alt sammen for at ingen skal føle sig alene med sygdommen. Det hele er gjort med respekt for en alvorlig sag, med håb for fremtiden og som en hyldest til sammenhængskraften i vores samfund, siger TV 2-redaktør Peter Toldberg Gamborg.
Fredag aften fik seerne et særligt gensyn med 'Vild med dans - Knæk Cancer', hvor alle danse blev dedikeret til Knæk Cancer-sagen, og to tidligere kræftpatienter gik på dansegulvet med professionelle partnere og var med til at samle penge ind.
Lørdag aften har seerne ringet donationer ind, mens vidt forskellige kunstnere - gennem blandt andet sang, musik, dans, tankelæsning og akrobatik - har underholdt i 'Knæk Cancer - et show for sagen'.

Knæk Cancer har gennem tiden støttet over 540 projekter. Med årets resultat kan 48 nye projekter gå i gang - projekter, der gør en konkret forskel for mennesker berørt af kræft.
Læs om projekterne, og hvad pengene går til:
https://www.cancer.dk/forskning/forskning-vi-stoetter/det-gaar-pengene-til/?take=20&140843=140844
Nøgleord
Kontakter
Charlotte Amtrup KjærPR-konsulent
Underholdning
Billeder




TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Ulf Lund bliver ny kommerciel direktør i TV 2 Danmark12.12.2025 12:00:15 CET | Pressemeddelelse
Ulf Lund bliver kommerciel direktør i TV 2 Danmark og tiltræder som en del af direktionen 1. januar 2026, hvor hans opgave bliver at videreudvikle TV 2s vigtige distributionsmarked, styrke reklameforretningen og TV 2s position i værdikæden.
TV 2 køber stjernespækket dansk dramaserie12.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den danske dramaserie 'Den gode stemning' med Iben Hjejle og Pilou Asbæk får dansk premiere på TV 2 Play og TV 2 mandag 15. december. Købet af serien sker i forlængelse af TV 2s strategilancering, hvor dansk kvalitetsindhold er et centralt fokus.
Stig Møller Christensen giver den kommercielle stafet videre på TV 2 Danmark1.12.2025 12:15:12 CET | Pressemeddelelse
Efter knap 15 år har kommerciel direktør Stig Møller Christensen besluttet at give stafetten videre. Det sker i kølvandet på lanceringen af koncernens 2030-strategi ’Nummer 1 i danskernes hverdag’ og drøftelser om den fremtidige fordeling af roller og ansvar i direktionen.
Rasmus Tantholdt bliver vært på 'De største øjeblikke'26.11.2025 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Rasmus Tantholdt kaster sig ud i en helt ny rolle, når han står i spidsen for 'De største øjeblikke'. Sammen med toneangivende danskere ser han tilbage på et begivenhedsrigt 2025. Showet flytter til Dansehallerne i København, og musikken bliver i år leveret af blandt andre APHACA, Christopher og HUGORM feat. Peter Sommer.
TV 2 styrker primetime: Nyhederne rykker frem til 20.5025.11.2025 11:09:07 CET | Pressemeddelelse
De sene nyheder på TV 2, '21.30 News' og TV 2-regionernes sene udsendelse rykker frem til klokken 20.50. TV 2 har samtidig en ambition om at samle danskerne i weekenden med ny underholdning i primetime og en ny søndagssatsning på nyheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum