Demokraterne indgår valgforbund med centrum-venstre partier i Østdanmark og København
Det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve" indgår valgforbund med centrum-venstre partier både i Østdanmark og i København. Det giver flere fordele, som kan gøre at flere vælgere stemmer på Demokraterne når der skal sættes kryds den 18. november til både regionen og kommunen. Det kan også føre til, at Demokraterne har større mulighed for at få indflydelse efter valget.

Til valget den 18. november stiller "Demokraterne - hele Danmark skal leve" op for første gang.
Demokraterne - der har liste J i valget i Region Østdanmark og liste N i Københavns Kommune - har nu indgået valgforbund med andre centrum-venstre partier både i valget til regionen og til borgerrepræsentationen i Københavns kommune.
I Region Østdanmark er Demokraterne (liste J) gået i valgforbund med Socialdemokratiet (A), Radikale Venstre (B), SF (F), Moderaterne (M), Enhedslisten (Ø) og Alternativet (Å).
I Københavns Kommunne er Demokraterne (liste N) gået i valgforbund med SF (F), Enhedslisten (Ø) og Alternativet (Å).
Lave K. Broch, der er spidskandidat for Demokraterne (liste J) i Region Østdanmark glæder sig over det brede samarbejde i regionen og udtaler:
"Det er helt fantastisk, at vi er med i et så bredt valgforbund og desuden har valgforbundet et godt fælles grundlag. Med valgforbundet, så står vi meget stærkere i valgkampen, men også når vi efter valget skal kæmpe for vores mærkesager bl.a. mere demokrati, billgere eller gratis offentlig trafik, et stærkere beredskab, en bedre psykiatri, offentlig betalt tandpleje, rent drikkevand til os alle samt at Bornholm og andre tyndt befolkede områder ikke bliver glemt i den nye Region Østdanmark".
Michaell Ravn, der er spidskandidat for Demokraterne i Københavns Kommune (liste N) er rigtig glad for, at der er indgået et valgforbund forud for valget til Københavns Borgerrepræsentation den 18. november og udtaler:
"Det er så sejt, at det lykkedes at få et valgforbund på plads med partier, som vi deler væsentlige værdier med. Dette giver os flere fordele og det giver også fordele til vælgerne. Nu kan vælgere trygt stemme på Demokraterne den 18. november i København - og vælgerne vil vide, at stemmen kommer til at give mandater, der vil arbejde for et bedre København. Et kryds på liste N i København er en stemme for flere boliger, et bedre beredskab og mere bæredygtighed i Københavns Kommune. Derudover kæmper vi i Demokraterne for respekt og tolerance på tværs af forskelle og en bedre velfærd til alle."
Kontakter
Lave K. Broch
Tlf:+45 28 92 21 27lave@demokraterne.nuMichaell Ravn
Tlf:+45 61 28 90 19michaellsvendsen@gmail.comOm "Demokraterne - hele Danmark skal leve"
Danmark har fået et nyt parti: "Demokraterne - hele Danmark skal leve".
Vi er et parti mellem fløjene, der bl.a. arbejder for mere demokrati, et nordisk forbund, grøn omstilling, at intet område i Danmark skal være et såkaldt udkantsområde - og at vores forsvarspolitik skal inkludere en indsats for fredsmægling. Vi vil også, at Danmark skal anerkende Palæstina og arbejde for fred og sikkerhed til både israelere og palæstinensere. Derudover vil vi genindføre Store Bededag og indføre skattefinansieret tandpleje - og selv om vi elsker Europa og verden, så vender vi os imod EU´s udemokratiske opbygning og centralisering af magt.
Demokraterne er også begyndt at samle vælgererklæringer for opstilling til Folketinget. Her kan du læse mere om partiet: www.demokraterne.nu
Følg pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve
Demokraterne kommer på stemmesedlen i Region Østdanmark og Københavns Kommune!6.10.2025 18:20:05 CEST | Pressemeddelelse
Alle med stemmeret - der bor øst for Storebælt - kan stemme på det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve" i regionsrådsvalget den 18. november - og københavnerne kan også stemme på Demokraterne i det kommunale valg. Partiet har fem kandidater i regionsrådsvalget med Lave Knud Broch, som nummer et på listen og to kandidater til det kommunale valg i København med Michaell Ravn, som nummer et på listen. Partiet vil i nær fremtid informere om listebogstav og valgforbund.
I dag kommer folk fra hele Norden til Hasle på Bornholm26.9.2025 08:16:46 CEST | Pressemeddelelse
I dag fredag den 26. september starter Nordisk Folkerigsdag i Hasle på Bornholm. Dette års tema er "Norden i en usikker verden". Folkerigsdagen varer fra i dag fredag til søndag. Der vil være mange forskellige oplæg og debatter. Bl.a. deltager den tidligere finske arbejdsminister Tarja Crohnberg fra Gröna Förbundet. Åbningen af Nordisk Folkerigsdag sker i Hasles gamle rådhus, hvor Bornhoms viceborgmester Morten Riis åbner folkerigsdagen. Derefter vil Lave K. Broch (tidligere museumsleder og medstifter af Demokraterne - hele Danmark skal leve) holde et oplæg om Bornhoms historie. Efterfølgende holder Edvard Mogstad (norsk 6,historiker) et oplæg om historiske forsøg på nordisk samling.
Mød partiet Demokraterne på Store Torv i Rønne torsdag d. 25/9 kl. 15-1724.9.2025 10:22:27 CEST | Pressemeddelelse
I morgen torsdag den 25. september kl. 15 til 17 afholder partiet "Demokraterne - hele Danmark skal leve" et lille gademøde på Store Torv i Rønne. Partiet arbejder bl.a. for højere løn til offentligt ansatte på Bornholm ud fra princippet - lige løn for lige arbejde - og en anden mærkesag er offentllig betalt tandlpleje. Tre af partiets kandidater til valget den 18. november deltager i gademødet i Rønne. Partiet samler stadig underskrifter for at være helt sikker på, at kunne opstille i Region Østdanmark herunder på Bornholm.
Nordisk Folkerigsdag kommer til Bornholm på fredag og årets tema er "Norden i en usikker verden"22.9.2025 10:29:19 CEST | Pressemeddelelse
Fra fredag den 26. september til søndag den 28. september afholdes Nordisk Folkerigsdag i Hasle på Bornholm. Dette års tema er "Norden i en usikker verden". Der vil være oplæg om mange forskellige emner bl.a. Bornholms historie, historiske forsøg på nordisk samling, miljøet i Østersøen, sund kost, Trumps ønske om at overtage Grønland, forslag til en nordisk forsvarsunion og Norden som atomvåbenfrizone. Det er gratis for bornholmere at deltage, men alle deltagere må betale for mad og drikke, hvis de ønsker at spise med. Partiet "Demokraterne - hele Danmark skal leve" og Frit Norden i Danmark, Norge og Sverige er arrangører.
Partiet "Demokraterne - hele Danmark skal leve" går efter opstilling i flere regioner og et par kommuner21.8.2025 16:21:26 CEST | Pressemeddelelse
Det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve" har besluttet, at partiet vil indsamle underskrifter for opstilling i Region Nordjylland, Region Midtjylland og den nye Region Østdanmark. Målet er således, at det skal blive muligt at stemme på Demokraterne fra Skagen til Nexø i det kommende regionsrådsvalg. Partiet vil i regionsrådsvalget bl.a. kæmpe for bedre velfærd og mere sundhed til danskerne - og partiet vil f.eks. bruge valget til at kæmpe for offentlig betalt tandpleje til alle borgere i hele landet. Demokraterne tager i nær fremtid stilling til om partiet også skal opstille i Region Syddanmark. Demokraterne vil om få dage informere nærmere om partiets planer i forhold til opstilling kommunalt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum