Stygge Krumpen var ikke Guds bedste barn
Årene frem mod reformationen i 1536 er blandt de mest dramatiske i dansk historie. Inden for en kort årrække var der en intens kamp om den politiske magt, borgerkrigen Grevens Fejde og den katolske kirkes fald i Danmark. Børglumbispen Stygge Krumpen var en af de toneangivende og magtfulde katolikker i den sidste katolske storhedstid i Danmark, og nu fortælles hans historie i en biografi af Hans Gregersen.

Stygge Krumpen var en omdiskuteret skikkelse, der ikke kun var Nordjyllands mægtigste mand, men også personificerede den katolske kirkes dekadente livsførelse. I sit stift levede Stygge Krumpen nemlig mere som en herremand end som en ydmyg Guds tjener. Han gik på jagt, havde selskabelighed med adelige venner, var glad for jordisk guld og blæste endda på buddet om cølibat. Det skete gennem et længerevarende samliv med den unge, smukke adelskvinde Elsebe Gyldenstierne. Dette forhold har sammen med Stygge Krumpens ageren som bisp været med til at til at skabe en række myter om ham, der har holdt sig i live frem til nutiden, hvor Stygge Krumpen blandt andet har været en karakter i julekalenderen Ludvig og julemanden.
Stygge Krumpen nåede at være bisp i 17 år, inden han ved reformationen blev fængslet og sat i arresten på Sønderborg Slot, hvor han sad i seks år, før han blev taget til nåde og fik tildelt posten som lensmand på Asmild Kloster ved Viborg.
Forfatter Hans Gregersen er kigget nærmere på de historiske kilder og de mange myter og er nu aktuel med biografien Stygge Krumpen og den sidste katolske tid.
Stygge Krumpen og den sidste katolske tid fortæller både historien om et magtmenneske, der repræsenterede kirken, og om det senmiddelalderlige samfund i Danmark, hvor politiske og religiøse konflikter og store sociale forskelle prægede tilværelsen for langt de fleste danskere. Og hvor kirkens folk ikke altid hørte til blandt Guds bedste børn.
Hans Gregersen er en erfaren historiefortæller, der siden 1975 her udfoldet et større forfatterskab bygget på hans brede viden om og interesse for historie og kulturhistorie. Hans seneste udgivelser er Underdanmark (2023), en alternativ danmarkshistorie om livet på samfundets bund, og Christian 4. og kvinderne (2024), der fortæller om kongen og hans forhold til det modsatte køn.
Fakta om bogen:
Titel: Stygge Krumpen og den sidste katolske tid
Forfatter: Hans Gregersen
Forlag: Turbine
ISBN: 9788743611585
Sidetal: 336
Vejl. pris: 349,95 kr.
Udgivelsesdato: 17. oktober 2025
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder

Links
Om Turbine Forlaget
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Minoritetskvinder tager del i samfundet20.11.2025 09:17:00 CET | Pressemeddelelse
I bogen Globale kvindefortællinger i Danmark tegner Hanne Fabricius 21 portrætter af stærke kvinder, der alle har minoritetsbaggrund og bidrager positivt til det danske samfund. De har hver især kæmpet for deres plads, og blandt kvinderne findes akademikere, iværksættere og en folketingspolitiker.
Raquel Rastenni hyldes i en ny biografi13.11.2025 13:13:02 CET | Pressemeddelelse
Journalist og forfatter Torben Kitaj har som den første skrevet en biografi om Raquel Rastenni, hvis stemme fyldte de danske hjem i 1950’erne og 60’erne, når radioprogrammet Giro 413 blev sendt. Her var det ofte Raquel Rastennis popsange, der blev ønsket af lytterne.
Fredericianernes historie dokumenteres i ny fotobog13.11.2025 12:12:24 CET | Pressemeddelelse
Fredericia 1950’erne og 1960’erne – Fredericianernes historie fortalt i billeder af Lisbeth Aagaard Lykke og Emil Tellerup er første bind i serien ”Fredericia i årtier”, der årti for årti dokumenterer byens liv og udvikling med et udvalg af fotografier fra arkiverne.
Alle kan lære at sy21.10.2025 09:13:00 CEST | Pressemeddelelse
Stine Højland – også kendt under navnet ATTER på Instagram – er klar med en ny sybog, hvor upcycling af tøj og simple syprojekter er omdrejningspunktet. Og præcis som bestselleren ATTER, så er ATTER 2 også til de utålmodige typer.
Strikkelegenden Vivian Høxbro er klar med Dominostrik fra A til Z20.10.2025 09:19:00 CEST | Pressemeddelelse
For 25 år siden udgav Vivian Høxbro sin første bog om dominostrik og var dermed med til at gøre den særlige strikketeknik udbredt. Her 25 år efter – og endda på sin 80-års fødselsdag – udgiver hun bogen Dominostrik fra A til Z, der indeholder 25 forskellige firkanter, der kan strikkes sammen i uanede variationer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum