Social Drive Out ruller nu ud i Hedensted Kommune
Hedensted Kommune er blevet en del af de landsdækkende indsats Social Drive Out, som drives af KFUM’s Sociale Arbejde. Det betyder, at borgere i kommunen kan få en anderledes - og for nogle lettere - adgang til rådgivning og støtte, hvis de oplever fx sociale, økonomiske eller personlige udfordringer.

Med Social Drive Out kommer hjælpen bogstaveligt talt ud på vejene. For med Social Drive Out kan borgerne i den kommende tid møde Tinna Schütz forskellige steder i Hedensted Kommune. Hun er uddannet socialrådgiver og kan agere bindeled og hjælper i mange forskellige situationer.
I første omgang kan Tinna træffes i Tørring, Juelsminde og Hedensted, hvor hun stiller op ved fx Juvelen i Tørring og på Bytorvet i Hedensted – og på sigt også på andre steder rundt omkring i kommunen.
Det betyder, at man kan lægge vejen forbi til en uforpligtende, anonym og gratis snak eller rådgivning, forklarer Tinna Schütz:
- Nogle gange kan det være svært og grænseoverskridende at bede om hjælp – især hvis man ikke ved, hvor man skal gå hen. Der kan vi være et godt sted at starte, fordi vi tilbyder en fuldstændig anonym samtale i trygge rammer.
- Vi kan hjælpe med mange forskellige typer af problemer. Intet er for stort eller småt. Nogle ting kan vi selv hurtigt løse og i andre tilfælde ved vi, hvor mennesker kan få hjælp, og guide dem det rigtige sted hen.
Initiativet er en del af Hedensted Kommunes indsats for at styrke den tidlige og helhedsorienterede hjælp til borgere i sårbare situationer – og dermed et supplement til det kommunale arbejde – men et uafhængigt supplement.
Det forklarer formand for kommunens §17, stk. 4-udvalg vedrørende socialpolitik, Birgit Jakobsen (K), der er glad for det nye samarbejde:
- Vi tror på, at Social Drive Out vil blive et rigtig godt supplement til den indsats, vi allerede gør i Hedensted Kommune, fordi vi på den måde kan hjælpe borgere, som vi måske ikke i forvejen er i kontakt med, eller som måske ikke har lyst til at henvende sig direkte til kommunen, hvis de har en udfordring.
- Med Social Drive Out får man mulighed for at få en fortrolig dialog med en person, som ved, hvor man kan få hjælp, det kan både være hos kommunen eller i civilsamfundet og næsten uanset, hvad udfordringen er.
Ordningen med Social Drive Out er så småt gået i gang. I øjeblikket eksperimenteres der med at være til stede forskellige steder i byerne, så ordningen bliver synlig og lettilgængelig.
Fakta om Social Drive Out
- Social Drive Out er en indsats under KFUM’s Sociale Arbejde, som tilbyder anonym og gratis rådgivning fra forskellige fysiske steder i Hedensted Kommune.
- Ordningen findes i en række kommuner landet over og bemandes af socialrådgivere og frivillige.
- I Hedensted Kommune er indsatsen etableret i samarbejde mellem KFUM’s Sociale Arbejde og kommunens §17, stk. 4-udvalg for gentænkning af socialområdet
- Indsatsen har dokumenteret effekt og blev i 2023 belønnet med Kronprinseparrets Sociale Pris.
- Tinna Schütz som driver indsatsen i Hedensted Kommune vil kunne træffes forskellige steder i kommunen – fx ved biblioteker, aktivitetscentre, torve eller lokale events.
- Alle borgere er velkomne til at kigge forbi til en fortrolig snak – helt uforpligtende og uden tidsbestilling.
- Læs mere om Social Drive Out her
Kontakter
Tinna SchützSocialrådgiverSocial Drive Out, KFUM's Sociale Arbejde
Tlf:21 13 87 23tsl@kfumsoc.dkBirgit Jakobsen (K)Kommunalbestyrelsesmedlem, Hedensted Kommune
Tlf:21 54 68 12birgit.jakobsen@hedensted.dkFølg pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Stabilitet i vækst og velfærd: En samlet kommunalbestyrelse holder fast i to-årigt budgetforlig i Hedensted Kommune24.9.2025 15:32:55 CEST | Pressemeddelelse
En samlet kommunalbestyrelse i Hedensted Kommune bestående af Danmarksdemokraterne, Dansk Folkeparti, Konservative Folkeparti, Kristendemokraterne, Moderaterne, Socialdemokratiet, Socialistisk Folkeparti og Venstre har i dag vedtaget at fastholde det to-årige budgetforlig, der blev indgået sidste år.
Frugtboom i Hedensted Kommune: Otte nye frugtlunde plantes i september12.9.2025 08:12:03 CEST | Pressemeddelelse
Til næste år vil det – forhåbentlig – bugne med frugt og bær ved en række institutioner og skoler i Hedensted Kommune. I løbet af den kommende tid bliver der nemlig plantet hele otte nye frugtlunde rundt omkring i kommunen. Det sker blandt andet i Rask Mølle, hvor ca. 100 lokale børn vil plante med, når to nye frugtlunde ser dagens lys den 19. september. Det sker som en del af kommunens samarbejde med organisationen Plant et Træ, der sidste år har været med til at etablere ny skov i kommunen.
Hedensted Kommune blandt de bedste i landet til hjemmehjælp8.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny landsdækkende evaluering af tilfredsheden med hjemmehjælpen placerer Hedensted Kommune på en 15. plads ud af landets 98 kommuner. Allligevel har kun to kommuner en højere score end Hedensted Kommune, når man ser på den samlede tilfredshedsscore. Dermed er tilfredsheden med hjemmehjælpen i Hedensted Kommune blandt de højeste i landet.
Hedensted Kommune i top 10 blandt Danmarks mest erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 09:03:59 CEST | Pressemeddelelse
Hedensted Kommune tager et stort spring frem og er nu igen at finde blandt de 10 bedste kommuner i målingen, som Dansk Industri netop har offentliggjort. Kommunen rykker frem på flere områder, særligt inden for arbejdskraft og effektiv sagsbehandling og indtager nu en plads som landets nr. 10.
Lokaldysten kommer til Hedensted Kommune: Hvilket lokalsamfund bliver det mest aktive?28.8.2025 10:51:10 CEST | Pressemeddelelse
De skal gå, løbe og cykle. Borgerne i Stenderup, Ølsted og Korning kæmper om sejren, når motionseventet "Lokaldysten" kommer til Hedensted Kommune.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum