Efter ni år: Variabel rente tilbage i førertrøjen
20.10.2025 07:00:00 CEST | Finans Danmark | Pressemeddelelse
Flere danske boligkøbere vælger nu lån med variabel rente. I tredje kvartal 2025 valgte 52 pct. et lån med variabel rente – det er første gang siden 2016, at denne type lån overgår fastforrentede lån. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Realkreditlån med fast rente har længe været boligkøbernes foretrukne måde at finansiere boligdrømmen på, men det billede ændrede sig i årets tredje kvartal. Boligkøberne optog realkreditlån for godt 39 mia. kr. - en stigning på knap 25 pct. sammenlignet med samme periode sidste år.
Af dem, der finansierede boligkøbet med et realkreditlån, valgte knap 52 pct. et lån med variabel rente. Det er første gang i lidt over ni år, at denne tendens gør sig gældende. Siden årtusindskiftet er det kun sket i 22 ud af 103 kvartaler, at variabelt forrentede lån har været boligkøbernes foretrukne valg.
”Fastforrentede lån har i langt de fleste perioder været boligkøbernes favorit. Men i de seneste to år har en stigende andel valgt lån med variabel rente. Det er første gang siden 2016, at variabelt forrentede lån har overhalet de fastforrentede i popularitet. Udviklingen kan blandt andet hænge sammen med renteudviklingen, hvor den korte rente er faldet, mens den lange har ligget på et mere stabilt niveau. Det kan have været med til at gøre variabelt forrentede lån til et mere attraktivt valg for en større andel af boligkøberne – måske især blandt dem, der forventer, at renterne vil falde yderligere eller forblive på det nuværende niveau,” siger Peter Jayaswal, underdirektør for Realkredit, ejendomsfinansiering og samfundsomstilling i Finans Danmark.
Han understreger dog, at et lån med variabel rente har sine fordele og ulemper:
”Som boligejer skal man være opmærksom på, at et lån med variabel rente kan føre til højere udgifter, hvis renten stiger. Vælger man derimod et fastforrentet lån, er renten låst i hele lånets løbetid, hvilket for mange giver en større tryghed. Derfor er det vigtigt at overveje både sin risikovillighed og økonomiske situation, når man skal vælge låntype. Når banken foretager en kreditvurdering i forbindelse med et lån med variabel rente, sker det ud fra en forudsætning om, at økonomien også skal kunne bære et fastforrentet lån. Det giver noget luft til at kunne klare en vis rentestigning og betyder, at man ikke kan låne mere ved at vælge variabelt forrentet lån i stedet for fastforrentet lån. Jeg vil altid anbefale at tage en snak med sit penge- eller realkreditinstitut for at finde frem til det lån, der passer bedst til ens situation.”
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Løfte skal fjerne tvivl om boliglån i landdistrikter28.5.2026 07:09:09 CEST | Pressemeddelelse
Boligkøbere i landdistrikterne skal ikke være i tvivl om deres muligheder for at få et boliglån. Derfor giver Finans Danmark nu på vegne af banker og realkreditinstitutter et klart løfte om et lånetilbud, der skal skabe større klarhed og tryghed for boligkøberne: Hvis økonomien er til det, vil man blive tilbudt et lån til en bolig i landdistrikterne efter gældende regler og instituttets kreditpolitik.
Finans Danmarks bemærkninger til vismandsrapporten26.5.2026 12:11:35 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmarks bemærkninger til vismandsrapporten, forår 2026
Skoleklasse fra Kerteminde dyster med de bedste elever i Europa19.5.2026 12:16:20 CEST | Pressemeddelelse
Grækenland har vundet årets Europæiske Pengequiz (European Money Quiz) og kan nu kalde sig europamestre i finansiel forståelse. Quizzen er Europas største konkurrence i finansiel forståelse for 13-15årige, hvor de nationale vindere fra 30 lande netop har været samlet i Bruxelles for at konkurrere om titlen som europamestre. Holdet fra Letland tog andenpladsen, mens Italien sikrede sig tredjepladsen.
Afkast-fest i danske investeringsfonde i april19.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På trods af den anspændte geopolitiske situation var der positive afkast for stort set alle kategorier af danske investeringsfonde i april måned, og for flere fondskategorier har udviklingen i april sikret positive afkast år-til-dato. De flotte afkast har samtidig bragt den samlede formue i danske investeringsfonde på rekordniveau.
Antallet af lånetilbud falder - boligejere indhenter færre tilbud på låneomlægninger13.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort statistikken for lånetilbud for april 2026
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum