Nye vinterdækregler: 16 pct. skifter ikke til vinterdæk – og det kan koste dig dyrt
14.10.2025 08:00:00 CEST | Alm. Brand Forsikring A/S | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra forsikringsselskabet Alm. Brand viser, at 16 pct. af danskerne ikke skifter til vinterdæk. Fremover kan det resultere i bøder på 1.000 kr. per dæk.

Efteråret og vinteren er lige om hjørnet. Men når dagene bliver mørkere og temperaturerne falder, havner mange bilister hvert år i glatføreulykker, fordi de ikke har skiftet til vinterdæk.
En ændring i færdselsloven trådte i kraft den 1. juli i år. Den betyder, at det fremover bliver ulovligt at køre med sommerdæk om vinteren, hvis vejene er dækket af sne, is, sjap eller frost. I sådanne tilfælde betragtes sommerdæk som "åbenbart uegnede dæk" og kan ikke længere benyttes lovligt. Overtrædelse kan medføre en bøde på 1.000 kr. per dæk.
Det er dog ikke alle bilister, der er klar over de nye regler.
Ifølge en ny undersøgelse fra Alm Brand blandt 1388 af deres kunder, så ved 51 pct. ikke, at der trådte nye regler for vinterdæk i kraft i sommeren 2025. Derudover tror hele 63 pct. af de adspurgte, at det stadig er lovligt at køre med sommerdæk om vinteren.
”Vores undersøgelse viser, at over halvdelen af vores kunder ikke er bekendt med de nye regler for kørsel med sommerdæk om vinteren. Det kan både blive dyrt i bøder og have alvorlige konsekvenser for trafiksikkerheden, hvis der ikke skiftes til vinterdæk,” siger Christian Johansen, direktør for Motor hos Alm. Brand.
Undersøgelsen afslører også, at 11 pct. af bilisterne har prøvet at køre med sommerdæk om vinteren, mens 16 pct. svarer, at de slet ikke skifter til vinterdæk.
”Vi ser desværre hvert år, at mange bilister havner i glatføreulykker, fordi de ikke har skiftet til vinterdæk. Sommerdæk mister deres greb, når temperaturen falder under 7 grader, hvilket øger risikoen for ulykker markant. Vinterdæk giver derimod væsentligt bedre vejgreb, og det er ikke kun en fordel for dig, men også for dine medtrafikanter,” tilføjer Christian Johansen.
Sådan gør du bilen vinterklar
- Skift til vinterdæk. Alm. Brand anbefaler at skifte, når temperaturen kommer under 7 grader.
- Sørg for, at bremser, sprinklersystem, viskerblade og lygter er i orden.
- Sørg for at have det rigtige dæktryk. Så bremser du bedre og kører mere sikkert i svingene.
- Smør olie i låse og på dørlister af olie, så de ikke fryser fast.
- Tjek, at kølervæsken er frostsikker.
- Hav altid en isskraber liggende i bilen.
- Medbring et tæppe eller en plaid, så du kan holde varmen, hvis bilen svigter.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er gennemført af Alm. Brand Group i Alm. Brands eget kundepanel, som repræsenterer et udsnit af Alm. Brands kunder. Der er i alt gennemført 1388 CAWI-interview med danskere i alderen 18+ år, i perioden 18.-25. september 2025.
Hvor vigtig er din bilforsikring for din tryghed i efterårs- og vinterperioden?
- Meget vigtig: 58 %
- Vigtig: 29 %
- Mindre vigtig: 5 %
- Ikke vigtig: 8 %
Har du kørt med sommerdæk om vinteren?
- Ja: 11 %
- Nej: 89 %
Hvornår plejer du at skifte til vinterdæk?
- September: 2 %
- Oktober: 43 %
- November: 37 %
- December: 2 %
- Jeg skifter ikke til vinterdæk: 16 %
Hvad får dig til at skifte til vinterdæk?
- Vejrudsigten: 25 %
- Påmindelse fra værkstedet: 14 %
- Kalender (årstiden): 54 %
- Andet: 17 %
Må man ifølge færdselsloven køre med sommerdæk om vinteren?
- Ja: 63 %
- Nej: 37 %
Ved du, at der er trådt nye regler for vinterdæk i kraft i sommeren 2025?
- Ja: 49 %
- Nej: 51 %
Hvad er vigtigst for dig ved valg af vinterdæk?
- Pris: 16 %
- Sikkerhed/vejgreb: 83 %
- Komfort/støj: 21 %
- Miljøvenlighed: 4 %
- Andet: 8 %
Hvad kunne gøre dig mere tryg i forhold til bilkørsel i efterårs- og vinterperioden?
- Gode råd til sikker vinterkørsel: 19 %
- Vejledning fx fra forsikringsselskab: 9 %
- Jeg føler mig allerede tryg: 71 %
- Andet: 8 %
Kontakter
Mikkel Luplau SchmidtPressechefAlm. Brand Group
Tlf:35473501abmilp@almbrand.dkAlm. Brand Forsikring
Alm. Brand Forsikring er en dansk finansiel koncern grundlagt i 1792. I dag driver vi virksomhed inden for forsikring som en del af Alm. Brand Group og dækker sammen med vores samarbejdspartnere alle finansielle behov hos vores kunder.
Se Alm. Brand Groups nyhedsrum
Følg pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
121 alvorligt kvæstet i ulykker med el-løbehjul på seks år10.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden 2020 har el-løbehjul været involveret i 692 registrerede ulykker i Danmark. 121 personer er blevet alvorligt kvæstet, og én person har mistet livet. Det viser nye tal, som forsikringsselskabet Alm. Brand har fået fra Vejdirektoratet.
Alm. Brand: Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner5.9.2026 12:27:08 CEST | Pressemeddelelse
Ekstreme vejrhændelser og rekordstore nedbørsmængder får stadig flere danskere til at sikre deres ejendele mod vand. Nye tal fra Alm. Brand viser, at antallet af kunder med en udvidet vandskadedækning er steget med 78 pct. fra 2023 til første halvår af 2026.
Alm. Brand: Voldsom regn rammer flere kommuner end tidligere23.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Voldsom regn rammer i dag flere kommuner end tidligere. Det viser en analyse fra Alm. Brand baseret på data fra Forsikringsvejret. Selvom antallet af dage med mindst 40 mm regn kun er steget fra 171 til 181 mellem perioderne 2014-2019 og 2020-2025, er antallet af registreringer af voldsom regn på tværs af kommuner steget med 27 pct. fra 957 til 1.212.
Alm. Brand advarer: Høsten sender arbejdsulykker i vejret11.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
August er årets mest risikofyldte måned for ansatte i landbruget. Alm. Brands skadestatistik viser, at selskabets landbrugskunder anmelder omkring 10 pct. flere arbejdsulykker i august end i årets øvrige måneder. Derfor opfordrer forsikringsselskabet landmænd og medarbejdere til at have ekstra fokus på sikkerheden, når høsten går ind i sin travleste fase.
Alm. Brand gør festivaloplevelsen tryggere på Smukfest5.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De fleste festivalgæster kommer hjem med gode minder. Med et nyt pilotinitiativ vil forsikringsselskabet Alm. Brand gøre det endnu lettere at undgå de få oplevelser, der kan overskygge festivalen. Derfor uddeler selskabet 2.500 hængelåse til gæster på Smukfest og deler samtidig her en række enkle råd om, hvordan man passer bedst på sine ejendele.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum