Region Sjælland

Sjællands Universitetshospital får nyt hus til forskning og innovation

Del

På få år er antallet af forskningsmedarbejdere på Sjællands Universitetshospital firedoblet, og nu får de et helt nyt hus på over 1.300 m2 til deres rådighed.

Luftfoto af det færdige universitetshospital i Køge.
Det nye forskningshus kommer til at ligge lige over for sygehuset i Køge. Foto: Grafik over det færdige universitetshospital.

Sjællands Universitetshospital har købt en bygning med to etager helt tæt på sygehuset i Køge.

Bygningen skal fremover være forsknings- og innovationshus og skabe en endnu tættere forbindelse mellem forskning, uddannelse og den kliniske hverdag på sygehusets afdelinger.

– Med det nye hus for forskning og innovation investerer vi i fremtidens sundhedsvæsen. Forskning og innovation er en forudsætning for at udvikle nye løsninger og sikre større sammenhæng og mere nærhed og lighed for alle borgere i Region Sjælland, hvilket er et stort fokuspunkt i sundhedsreformen, siger regionrådsformand Trine Birk Andersen, der sammen med resten af Regionsrådet har godkendt købet af ejendommen på Lykkebækvej 4.

450 forskningsansatte

Sjællands Universitetshospital har de senere år oplevet en markant vækst på forskningsområdet, hvilket blandt andet betyder, at universitetshospitalet i dag har 450 forsknings- og innovationsansatte.

Den positive udvikling har skabt behov for flere faciliteter. I den nye bygning kommer der blandt andet til at være foredragssal, mødelokaler og kontorer – alt sammen lige på den anden side af vejen i forhold til universitetshospitalet i Køge.

– Vi forsker som aldrig før på hele SUH, og det nye hus giver os de rammer, vi har brug for til at fortsætte den positive udvikling. Vi er et ungt og innovativt universitetshospital, og med det nye hus styrker vi samarbejdet mellem forskning og klinikken på sygehuset. Det kommer til at gavne både patienter og medarbejdere, siger sygehusdirektør på Sjællands Universitetshospital Ricco Dyhr.

Det nye forsknings- og innovationshus vil også være positivt for Lægeuddannelsen i Køge, da mange af forskerne er vigtige undervisere på uddannelsen.

Sjællands Universitetshospital forventer at overtage bygningen ved årsskiftet.

Efter en mindre klargøring vil huset stå klar til indflytning i april 2026, hvor både sygehusets forskningsenheder og Sundhedsinnovation Region Sjælland får til huse.

Nøgleord

Kontakter

Regionrådsformand Trine Birk Andersen, tlf. 93 57 77 26.

Sygehusdirektør på Sjællands Universitetshospital Ricco Dyhr, tlf. 20 78 02 38.

Billeder

Luftfoto af det færdige universitetshospital i Køge.
Det nye forskningshus kommer til at ligge lige over for sygehuset i Køge. Foto: Grafik over det færdige universitetshospital.
Download
Fremover er bygningen på Lykkebækvej 4 en del af Sjællands Universitetshospital.
Fremover er bygningen på Lykkebækvej 4 en del af Sjællands Universitetshospital.
Region Sjælland
Download

Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye