Naturstyrelsen

Kom med til plantedag: Hele Danmark inviteres til at plante træer

Del

Den 2. november kan børn, unge og voksne være med til at plante træer i hele Danmark. ’Danmark planter – med Grøn Trepart’ sætter fokus på de mange millioner træer, der skal plantes og som kommer til at skabe meget mere natur og styrke biodiversiteten. Naturstyrelsen inviterer alle til at være med til at sætte træer i jorden ved arrangementer rundt om i landet.

Den Grønne Trepart skal plante 250.000 hektar ny skov inden 2045. De mange nye træer skaber en historisk omlægning af det danske landskab. Der skal bindes CO2, være mere plads til naturen, bedre vilkår for biodiversiteten og en styrket beskyttelse af drikkevandet.

Danskerne skal være med til at plante

En del af de nye træer skal plantes på statslige arealer, mens hovedparten skal plantes på privat jord.  Men det er en opgave, som får betydning for hele landet – og derfor inviteres danskerne til at deltage.

Minister for Grøn Trepart, Jeppe Bruus, mener, det er vigtigt, at danskerne bliver involveret:

- Jeg håber, at rigtig mange både børn og voksne vil tage imod tilbuddet om at komme ud i naturen, få jord under neglene og være med til at plante. Med aftalen om Den Grønne Trepart får vi meget mere natur i Danmark. En natur, vi skal kende og passe på. Jeg glæder mig til at mødes med folk rundt i landet og sætte en masse træer i jorden og få en god naturoplevelse. Og jeg håber, at hele Danmark også fremover vil være med til at plante træer og gøre en forskel for os alle.

Derfor inviterer Naturstyrelsen sammen med Klimaskovfonden til plantedag den 2. november, hvor danskerne kan komme ud og plante træer. Initiativet bliver kaldt ”Danmark Planter – med Grøn Trepart.

www.nst.dk/danmarkplanter fremgår det, hvor der er åbent for plantearrangementer.

Skoler planter også

Som en del af indsatsen med at engagere alle, afprøver Naturstyrelsen i samarbejde med Skoven i Skolen og Roskilde Kommune i år et undervisningsforløb målrettet 1-6. klasse. Projektet bygger bl.a. på udeskole-pædagogik, hvor undervisningen i klasseværelset suppleres med udeundervisning i naturen.

Forløbet afsluttes med to plantedage den 30. og 31. oktober i Himmelev Skov ved Roskilde, hvor ministeren for Grøn Trepart deltager den første dag.

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Naturstyrelsen

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Naturstyrelsen

Unik naturalliance: Offentlige og private parter skal skabe Danmarks største sammenhængende naturareal i Nordvestjylland2.6.2025 13:35:34 CEST | Pressemeddelelse

Naturen i Thy og Han Herred skal have de bedst mulige vilkår til gavn for dyr, planter, mennesker samt klimaet og miljøet. Derfor går Danmarks største naturfonde sammen med Naturstyrelsen, Thisted og Jammerbugt Kommuner samt Nationalpark Thy for at skabe Danmarks største sammenhængende naturområde indenfor et område på 150.000 hektar.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye