Danske Spil om Vild med dans: ”De er STORfavoritter til at ryge i omdans”
Danske Spils oddssættere føler sig ret sikre på, hvem der skal i omdans i Vild med dans på fredag – og hvem der, trods en pauver indsats, klarer frisag.

Der er ni deltagere tilbage i Vild med Dans – og to af dem har god grund til være særligt nervøse før fredagens program: Sangeren Skinz og skuespilleren Pusle Helmuth.
Det vurderer Danske Spils oddssætter og Vild med dans-ekspert, Mathias Reimer Larsen.
”Jeg har Skinz og Pusle som store favoritter til at ryge i omdans på fredag. I den duel tæller det til Pusles fordel, at hun faktisk fik ganske flotte karakterer fra dommerne i fredags, men til gengæld mærker vi fortsat ikke opbakningen til hende hos vores kunder, og det er nok så væsentligt i denne konkurrence,” siger Danske Spils ekspert.
”Hvis det kun gjaldt karaktererne fra dommerne, ville det være en anden historie, for det er godt nok et tæt felt, vi har i år. Danserne ligger generelt meget lige, og derfor er det i endnu højere grad vigtigt, hvem der rammer dagen, og selvfølgelig også, hvem Danmark holder med. Intet er dog givet på forhånd, så jeg er ikke helt så skråsikker, som jeg før har været,” indrømmer Mathias Reimer Larsen.
Salinas stadig i spil
Han fortæller også om det faktum, at Gustav Salinas faktisk stod med næstfærrest point af alle i sidste uge. Det vælger Danske Spils oddssætter dog at se stort på: Han tror nemlig fortsat på, at den kendte realitydeltager bare lige mangler helt at få styr på nerverne:
”Det er rigtigt, at Gustav langt fra har imponeret os indtil videre, og mere kyniske oddssættere burde måske have ham som en af favoritterne til en plads i omdans på fredag – men jeg må indrømme, at vi har et blødt punkt for Gustav. Vi tror stadig på ham: Han har rytmen i benene og han har publikum i ryggen – han mangler bare at få styr på de nerver. Så ja, man kan godt sige, at Danske Spil sender en masse love i Gustavs retning ved at sætte vores odds, så de indikerer, at han også er med i programmet i næste uge,” siger Mathias Reimer Larsen.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Fire heldige vindere deler 10 millioner i Lotto11.1.2026 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Fire heldige danskere blev millionærer lørdag aften - tre af dem ved det måske ikke endnu. Så det kan være en rigtigt god idé at tjek sin kupon en ekstra gang, hvis man har spillet Lotto i weekenden.
Vinder 10.000 om måneden de næste 10 år: ”Pengene rækker helt ind i pensionen”11.1.2026 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Mand fra Sydsjælland skraber Quick lod og vinder 1.200.000 kroner fordelt over de næste 10 år - lagde ud med at tage regningen til julefrokosten.
Dansker vinder ny kæmpegevinst fra Eurojackpot – her er kuponen købt10.1.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
En heldig dansker vandt fredag aften en andenpræmie på 6.433.146 kr. i Eurojackpot. Gevinsten blev vundet på en kupon købt i Føtex i Odense SØ, og Danske Spil opfordrer alle til at tjekke deres kuponer.
Vinder million i Lotto: ”De skal pjattes væk!”9.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ældre mand fra Svendborg Kommune vandt 1.000.000 kroner i Det Store Jule Lotto. Han vil bruge gevinsten på at gøre det ’meget sjovere’ at gå på pension.
Jokeren er løs igen: Gigantpræmie på vej til dansker8.1.2026 08:45:00 CET | Pressemeddelelse
Onsdag aften udløste en trækning hos Danske Spil en præmie i Joker på over 22 millioner skattefri kroner til en heldig dansker bosiddende i Kastrup.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum