Succes-projekt: Fra landbrugsjord til natur og drikkevandsbeskyttelse
14.10.2025 08:00:00 CEST | HOFOR A/S | Pressemeddelelse
Nyt, stort naturprojekt i Solrød Kommune er nu på plads. Det viser, at det er muligt at samtænke mange interesser i ét område, der både beskytter drikkevandet, styrker naturen, hjælper klimaet og giver borgerne rekreative friluftsmuligheder. Altså et godt eksempel, som de lokale grønne treparter meget gerne må skele til i deres omlægning af store dele af Danmark til skov og natur.

Meget mere natur, oplevelser i det grønne og beskyttelse af drikkevandet. Det er blot nogle af de mange fordele ved det store projekt Solrød Bæk i Solrød Kommune, som for nylig faldt på plads og nu er klar til at blive gjort til virkelighed.
Det cirka 140 hektar store projekt ligger ved landsbyen Havdrup og er et stærkt eksempel på, at det er muligt at få plads til mange vigtige interesser på ét område og samtidig beskytte drikkevandet. Det fortæller områdechef og ekspert i drikkevand Anne Scherfig fra HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, der henter drikkevand til hovedstadsområdet i blandt andre Solrød Kommune:
“Det er lykkes parterne at skabe et projekt, der både giver mere natur, rekreative muligheder for borgerne i det grønne, som optager CO2, og som samtidig beskytter det grundvand, vi omdanner til drikkevand. Vi har nemlig Havdrup Kildeplads i området, hvor vi kan hente hele 2,5 millioner kubikmeter vand hvert år, så vi er meget taknemmelige for, at det er lykkes,” siger hun.
Kommunikation og velvilje er nøglen til succes
Borgmester i Solrød Emil Blücher kalder projektet en stor succes og roser alle samarbejdspartnerne, der blandt andre tæller Naturstyrelsen, HOFOR, KLAR Forsyning og ikke mindst en række lokale lodsejerne, der har solgt eller byttet deres jord - eller indgået aftale om sprøjteforbud:
”Det her projekt kan kun lykkedes, fordi alle parter har vist velvilje, trolig er troppet op til alle møder og hele tiden har troet på, at projektet kommer til at styrke Solrød Kommune. Når vi står sammen, kan vi komme langt, og Solrød Bæk er et virkelig et godt eksempel på et projekt, der samtænker behovet for klimasikring og beskyttelse mod oversvømmelser med styrkelse af naturen og beskyttelse af vores drikkevand,” siger den tilfredse borgmester.
Rundt om i landet sidder de lokale grønne treparter og lægger sidste hånd på den store arealomlægning af Danmark. Og forhåbentlig kan de planer lykkes med det samme tætte samarbejde og fælles mål.
Borgerne officielt præsenteret for projektet
Fredag eftermiddag blev de lokale Solrød-borgere og andre interesserede for første gang officielt præsenteret for detaljerne projektet, da der var informationsmøde ved Havdrup Pumpestation.
De mange fremmødte viste stor interesse for projektet, og blev blandt andet vist rundt i det store område. Her fik de mulighed for at give forslag til, hvor de synes, der skal være for eksempel vandrestier, shelters og udendørs fitness-faciliteter.
Næste skridt for det store naturprojekt er at udarbejde skitseprojektet for området på baggrund af input fra borgerne og de igangværende forundersøgelser. Det går i gang allerede denne måned, og hele projektet står efter planen færdigt med begyndende beplantning og de besluttede rekreative elementer i løbet af 2028.
Læs mere om projektet her: Vand- og naturprojekt Solrød Bæk | Solrød Kommune
Faktaboks: Klimasikrer også byområder og skaber bedre vandmiljø
Som en del af projektet anlægger KLAR Forsyning et nyt regnvandsbassin og moseområde ved den tidligere Tykmose. Det kan opsamle mere regnvand fra byen, rense og forsinke vandet, inden det løber videre i Solrød Bæk. Dermed mindsker projektet risikoen for oversvømmelser i boligområder, og vandet der ledes ud i Køge Bugt i sidste ende er renere, og det bidrager til en forbedring af vandmiljøet.
Kontakter
Stig SøndersøHOFOR Kommunikation
Tlf:27952077stilin@hofor.dkBilleder






Om HOFOR
HOFOR A/S er Danmarks største lokale forsyner, der sørger for vand, varme, bygas, fjernkøling og afledning af spildevand for flere end 1 million mennesker i hovedstadsområdet. Vi opfører vindmøller og solcelleparker, der leverer energi til et grønnere Danmark. Sammen med vores otte ejerkommuner skaber vi bæredygtige byer med fokus på skybrudsprojekter, energioptimering og udvikling af fremtidens forsyningsløsninger. Vi tager ansvar og arbejder tæt sammen med vores kunder, universiteter, erhvervsliv og myndigheder. Vi har over 150 års erfaring, 1.600 ansatte og en årlig omsætning på over 7 milliarder kroner.
Følg pressemeddelelser fra HOFOR A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HOFOR A/S
Skybrud kan være på vej mod hovedstadsområdet26.7.2026 12:04:58 CEST | Pressemeddelelse
DMI har varslet lokale skybrud i hovedstadsområdet fra sidst på eftermiddagen søndag 26. juli til mandag morgen. HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, opfordrer til ekstra opmærksomhed, da veje kan blive oversvømmet og kloakdæksler kan løsne sig. Undgå desuden kontakt med spildevand og undgå at bade i havnebade og ved bynære strande.
Skybrud kan være på vej mod hovedstadsområdet17.7.2026 14:15:11 CEST | Pressemeddelelse
DMI har varslet lokale skybrud fredag den 17. juli mellem kl. 12.00 og 20.00 i hovedstadsområdet. HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, opfordrer til ekstra opmærksomhed, da veje kan blive oversvømmet og kloakdæksler kan løsne sig. Undgå desuden kontakt med spildevand og undgå at bade i havnebade og ved bynære strande.
Skybrud kan være på vej mod hovedstadsområdet12.7.2026 09:49:20 CEST | Pressemeddelelse
DMI har varslet lokale skybrud søndag den 12. juli fra ca. kl. 15.00 til omkring kl. 24.00 mandag aften i hovedstadsområdet. HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, opfordrer til ekstra opmærksomhed, da veje kan blive oversvømmet og kloakdæksler kan løsne sig. Undgå desuden kontakt med spildevand og undgå at bade i havnebade og ved bynære strande.
Skybrud kan være på vej mod hovedstadsområdet28.6.2026 06:19:39 CEST | Pressemeddelelse
DMI har varslet lokale skybrud søndag den 28. juni fra ca. kl. 1.40 til omkring kl. 12 i hovedstadsområdet. HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, opfordrer til ekstra opmærksomhed, da veje kan blive oversvømmet og kloakdæksler kan løsne sig. Undgå desuden kontakt med spildevand og undgå at bade i havnebade og ved bynære strande.
Tørke: Vi bruger meget mere vand end normalt - hjælp os med at spare, så der er nok til alle25.6.2026 16:20:06 CEST | Pressemeddelelse
Det er knastørt, og temperaturerne er høje. Derfor bruger vi ekstra meget vand i øjeblikket. Hvis vi ikke sænker forbruget nu, kan der opstå vandmangel. HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, opfordrer derfor nu alle sine kunder til at spare på vandet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum