
En klassiker vender tilbage: 'Elefanternes hemmelighed' genudgives
I mere end 30 år har børn og voksne drømt sig ud på savannen med ELEFANTERNES HEMMELIGHED - en af 1990’ernes højt elskede børnebøger. Nu genudgives historien om Fanny og Kamau, hvis eventyr kombinerer spænding, venskab og en dyb respekt for naturen.

Elefanternes Hemmelighed begynder i mormors hemmelige afrikanske værelse, hvor børnebørnene Thomas og Nanna hører fortællingen om, hvordan Fanny og hendes kikuyu-ven Kamau drager ud på en farefuld rejse over savannen for at redde Kamaus landsby. Undervejs møder de både løver, krokodiller og krybskytter - men også mod, venskab og naturens uendelige skønhed.
“Der er en duft af Karen Blixen og gode gamle dage over denne børnebog… Hér er en lyslevende
dyrefortælling med varme og godhed og kun en lille bitte smule dårligdom.” - Politiken
“Det er en bog i børnehøjde, men med et budskab, vi alle kan nyde god af. Det er historien om to børns vandring gennem den afrikanske savanne, en sort og en hvid, og de genvordigheder, de undervejs må lægge ryg til. Det i sig selv er ikke noget nyt, men det er måden, den er skrevet på. Man lever sig helt ind i bogen, følger børnenes oplevelser med spænding, og undervejs får man en meget smuk og samtidig lærerig hyldest til savannen. Rikke, der selv er dyrlæge, har med denne børnebog åbnet for nogle naturværdier, så både børn og voksne kan suge dem til sig. En fantastisk bog, jeg har læst for mine børn op til flere gange.” - Bengt Holst, tidligere videnskabelig direktør i ZOO København
Natur, venskab og tidsånd
Selvom bogen blev skrevet for mere end 30 år siden, føles dens temaer – naturbevarelse, artsdiversitet, fællesskab og empati – højaktuelle i dag. Elefanternes Hemmelighed rammer ind i en tid, hvor børn og voksne i stigende grad søger historier, der både underholder og giver stof til eftertanke.
Fakta
• Titel: Elefanternes Hemmelighed
• Forfatter: Rikke Langebæk
• Illustrator: Mette Langebæk
• Først udgivet: 1992 (Gyldendal)
• Genudgivelse: 1. oktober 2025 (Skriveforlaget)
• Pris: 199 kr.
• Kan købes online: egolibris.com/skriveforlaget/bogbutik/bog/elefanternes-hemmelighed
• Tilgængelig i boghandlere fra 2. oktober
Kontakter
Signe Borup
Tlf:+45 86 51 19 00signe@skriveforlaget.dkBilleder

Vedhæftede filer
Om Skriveforlaget:
Skriveforlaget er Danmarks mest erfarne medudgiverforlag. Skriveforlaget blev stiftet i 2008 og er nu ejet af det traditionelle forlag Egolibris.
Følg pressemeddelelser fra Skriveforlaget
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.