Første del af Vestkystforbindelsen sættes i drift
6.10.2025 09:00:00 CEST | Energinet | Pressemeddelelse
Energinet når vigtig milepæl. 400 kV-forbindelsen mellem de to højspændingsstationer Endrup ved Esbjerg og Stovstrup tæt på Skjern er klar. Det er Vestkystforbindelsens første idriftsættelse ud af tre.

Vestkystforbindelsen – en vigtig forudsætning for fremtidens grønne, danske elforsyning – når nu en af de helt store milepæle:
Der bliver sat spænding på den første delstrækning af de i alt 172 kilometer mellem Holstebro og Sæd ved den dansk-tyske landegrænse.
Det er den midterste del mellem Esbjerg og Tarm/Skjern – også kaldet ”Endrup-Stovstrup”, der nu kan gå i drift.
Vigtig første milepæl
”Efter mange års arbejde og planlægning og indhentelse af de nødvendige tilladelser har vi de seneste to år kunnet rejse master og trække ledninger og kabler, og første del står nu helt færdigt. Takket være godt samarbejde med leverandører og entreprenører er det lykkedes at få afsluttet den første delstrækning. Det er selvfølgelig en stor milepæl for os. Vi har over de seneste uger og måneder brugt tid på at teste dele af anlægget af. Der er mange komponenter og systemer, der indgår i et sådant anlæg – og det hele skal spille sammen”, siger chefprojektleder Christian Jensen, der har været med på projektet gennem alle årene.
Vestkystforbindelsen er en vigtig del af den forstærkning af elnettet, som Energinet i disse år er i gang med. Den er en forudsætning for, at meget mere el fra vindmøller og solceller kan komme ind i elnettet og transporteres rundt i landet og ud i forbrugernes stikkontakter. Den er også vigtig for, at vi herhjemme kan mangedoble vores elforbrug i takt med, at vi udfaser fossile brændsler og bruger grøn el, fx i elbiler, i varmesektoren, får flere datacentre mm.
Den første strækning sættes i drift efter denne plan:
• Mandag den 6. oktober sætter Energinet spænding på det østlige system (de ledninger, der hænger på den østlige side af masterne). Det skal, indtil 150 kilovolt-nettet i området er kabellagt, drives ved 150 kilovolt. Derefter bliver det omlagt til 400 kilovolt, som anlægget er bygget til.
• Tirsdag den 7. oktober sættes spænding på det vestlige system, som fra begyndelsen skal drives ved 400 kilovolt.
Idriftsættelsen har betydning for transport af strøm til og fra området omkring højspændingsstation Stovstrup, men det er først, når hele Vestkystforbindelsen er i drift, at handelskapaciteten over grænserne kan sættes op.
De berørte lodsejere har fået besked om, hvad idriftsættelsen betyder for dem i forhold til sikkerhedsmæssig afstand og arbejde tæt på ledningerne. Energinet gør desuden opmærksom på, at 400 kilovolt luftledninger vil støje i fugtigt vejr. Det er især, mens lederne er nye, at de udsender støj.
Tre strækninger – tre idriftsættelser
Forbindelsen er delt op i tre strækninger, og planen er at idriftsætte dem enkeltvis ad tre omgange, så snart de enkelte dele står færdig.
Den første midterste luftledningsdel har faktisk stået færdig nogle måneder, men projektet løb i efteråret 2024 ind i nogle udfordringer på dele af forbindelsen, der skulle graves ned som kabler i jorden. Jordbunden nord for Varde Å betød, at Energinet måtte udføre lange underboringer i stedet for at grave kablerne i jorden, hvilket medførte en forsinkelse på flere måneder.
Projektet har generelt haft udfordringer med vand, som især rammer kabellægningen.
Færdig i foråret 2026
Energinet har været i gang med planlægningen af Vestkystforbindelsen siden 2015. Af mange forskellige årsager er projektet flere gange blevet udsat og forsinket. Protester over udsigten til luftledninger, miljøkrav der undervejs blev skærpet, ekspropriationer, klager, arkæologiske fund, våde områder og beskyttede dyr har forsinket den 172 km lange højspændingsforbindelse med flere år.
Nu ser forbindelsen ud til at blive færdig indenfor det næste halve års tid: De næste idriftsættelser mellem Endrup og grænsen og mellem Stovstrup og Idomlund ved Holstebro finder efter planen sted i foråret 2026.
Herefter står hele Vestkystforbindelsen færdig.
Efterfølgende fjerner Energinet den 81 km lange 150 kilovolt luftledning, der går fra Karlsgårde via Stovstrup og Videbæk til Idomlund.

FAKTA
Vestkystforbindelsen er vigtig for sikring af elforsyningen i hele Danmark. Da der skal overføres meget energi i Vest- og Sønderjylland, er det nødvendigt at anlægge en forbindelse med spændingen 400 kilovolt (kV), det højeste niveau i højspændingsnettet.
Langt størstedelen af strækningen (146 km) etableres med luftledninger på en ny type master, Thor-masten, men på i alt 26 km af strækningen er Energinet i stand til at etablere forbindelsen som kabler i jorden. Grunden til, at man ikke kan etablere hele strækningen med kabler i jorden, er kort fortalt, at kabler i jorden øger risikoen for, at den elektriske støj i nettet bliver forstærket. Der rejses 438 master i alt.
Derudover skal flere højspændingsstationer i området udvides.

Kontakter
Christian JensenProjektlederEnerginet Eltransmission
Tlf:2333 8636chj@energinet.dkOm Energinet
Vi varetager samfundets interesser og ejer energiens "motorveje". Vi har ansvaret for at forsyne Danmark med el og gas, skabe fair konkurrence og fremme klimavenlige energiløsninger. Læs mere på www.energinet.dk
Følg pressemeddelelser fra Energinet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energinet
Efter 11 år: Vestkystforbindelsen sættes i drift9.3.2026 09:32:36 CET | Pressemeddelelse
400 kV-højspændingsforbindelsen, der strækker sig fra Holstebro i nord til den dansk-tyske grænse, står snart klar. Energinet når hermed en stor og vigtig milepæl. Anlægsarbejdet er udført på kun to et halvt år. De resterende 8 år er brugt på tilladelser, godkendelser og ekspropriationer.
Energinet indfører midlertidig pause i nye nettilslutninger og sætter turbo på akutpakke2.3.2026 13:17:52 CET | Pressemeddelelse
Efterspørgslen efter tilslutning til elnettet er vokset markant det seneste år. I dag ligger der samlet omkring 60 gigawatt nyt forbrug i kø på tværs af transmissions- og distributionsnettet. Til sammenligning er Danmarks maksimale elforbrug cirka 7 gigawatt.
Ændret startdato: Kabelarbejde på Artillerivej fra 16. marts - vejen spærres for gennemkørsel frem til sommer26.2.2026 07:08:00 CET | Pressemeddelelse
Energinets kabelarbejde på Artillerivej forventes at gå i gang 16. marts og vil vare frem til sommer. I perioden vil Artillerivej være spærret for gennemkørende trafik, og der vil være skiltet omkørsel. Adgang for beboere og brugere af området sikres så vidt muligt i hele perioden.
Nu begynder arbejdet med at lægge højspændingskabler i jorden mellem Hørsholm og Helsingør9.2.2026 08:09:00 CET | Pressemeddelelse
Energinet går snart i gang med de første anlægsaktiviteter på den nye 132 kV kabelforbindelse mellem Teglstrupgård ved Helsingør og Stasevang ved Hørsholm. Projektet skal forny og forstærke den eksisterende elforbindelse med nye, kraftigere kabler. Samtidig forskønnes området til gavn for natur og naboer, når de nuværende luftledninger og elmaster fjernes.
Energinet klar til ekstern undersøgelse: Rammer skal afspejle den nye virkelighed6.2.2026 14:45:30 CET | Pressemeddelelse
"Det vigtigste for mig er fremdrift. Uanset hvilke ændringer, der måtte blive besluttet fra ejers side, må vi ikke tabe momentum", siger Energinets administrerende direktør Thomas Egebo om den analyse, Klima-, energi- og forsyningsministeren ønsker igangsat. Samtidig peger han på, at ansøgningerne om tilslutninger om nyt elforbrug på eltansmissionsnettet er eksploderet til aktuelt 33,5 GW - næsten to tredjedele er kommet ind alene i 2025. Den mængde og den opgave kan man ikke bygge sig ud af.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum