Sunclass Airlines kåret til Danmarks bedste charterflyselskab – for andet år i træk
Anerkendelsen fra de danske rejsende sætter en tyk streg under Sunclass Airlines’ fokus på kvalitet, service og trygge rejseoplevelser.

For andet år i træk kan Sunclass Airlines løfte trofæet som Danmarks bedste charterflyselskab ved Danish Travel Awards 2025. Prisen er en stor anerkendelse – ikke kun af flyselskabet, men også af hele Nordic Leisure Travel Group (NLTG), der også består af Spies i Danmark samt Ving i Norge og Sverige og Tjæreborg i Finland.
Sunclass Airlines står for næsten alle Spies’ flyvninger, og derfor er udmærkelsen også en blåstempling af den rejseoplevelse, gæsterne møder, allerede fra de går ombord på flyet.
Vinderen findes gennem en analyse, som Epinion foretager blandt mere end 3.100 danske rejsende.
Valdemar Warburg, administrerende direktør i Sunclass Airlines, glæder sig over sejren:
"At vinde denne pris to år i træk er et kæmpe skulderklap. Det viser, at vi ikke blot har leveret en god indsats ét år, men at vi har formået at fastholde og udvikle kvaliteten. Det er resultatet af et stærkt samarbejde mellem alle kolleger i Sunclass og i hele NLTG-familien – fra piloter og kabinebesætninger til planlæggere, teknikere og samarbejdspartnere på tværs af koncernen. Jeg er stolt over det, vi har opnået sammen."
Spies var også nomineret ved Danish Travel Awards. Landets største rejsearrangør endte i top 3 sammen med Dansk Folkeferie og Primo Tours.
Danish Travel Awards er en årligt tilbagevendende begivenhed i den danske rejse-, turisme- og luftfartsbranche, hvor de bedste aktører i branchen bliver hyldet. Prisen er uddelt siden 1996 og regnes blandt de mest prestigefyldte i branchen.
Nøgleord
Kontakter
Sofie Folden LundKommunikationschefSpies Rejser
Tlf:+45 26362377sofie.lund@spies.dkSpies - Danmarks førende rejsearrangør
Spies er Danmarks førende rejsearrangør med rejser til næsten 400 rejsemål i over 60 lande. Spies arrangerer charterrejser samt krydstogter og fleksible pakkerejser med rutefly. Vi tilbyder også flybilletter og hotelovernatninger til dem, der vil rejse på egen hånd. Rejserne sælges via internet og telefon. Spies har ca. 285.000 rejsende om året og indgår i den nordiske rejsekoncern, Nordic Leisure Travel Group, sammen med Ving i Sverige og Norge samt Tjäreborg og Globetrotter.
Spies er for andet år i træk kåret som Danmarks bedste arrangør af charterrejser ved Danish Travel Awards 2023.
Følg pressemeddelelser fra Spies
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Spies
Kalendergave til danskerne: Arbejdstagerjul skaber efterspørgsel på ferierejser25.11.2025 10:25:00 CET | Pressemeddelelse
Juleaften på en onsdag. Det giver danskerne en unik mulighed for at få en lang ferie for få feriedage. Og det kan mærkes hos Danmarks største rejsebureau, Spies, hvor efterspørgslen på jule- og nytårsrejser er den højeste i flere år.
Spies fortsætter rekordsæsonen – ny rekord i november og høj efterspørgsel på Thailand11.11.2025 08:15:00 CET | Pressemeddelelse
Efter en historisk oktober uden tomme sæder fortsætter Spies, Danmarks største rejsearrangør, med at sætte rekorder. November bliver endnu en rekordmåned for selskabet – både målt på omsætning og antal gæster – samtidig med at interessen for Thailand og klassiske vinterdestinationer som De Kanariske Øer når nye højder.
Direkte Spies-rute fra Aalborg til Kap Verde for første gang nogensinde7.11.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
I dag sætter Spies én eksklusiv afgang fra Aalborg Lufthavn til salg. Den 14. april afgår rejsearrangørens største fly, Airbus 330, til Kap Verde, og nordjyderne kan dermed nyde en uge med kilometerlange sandstrande, tropisk klima og no stress ud for Vestafrikas kyst.
Spies sætter historisk rekord: Ingen tomme sæder i oktober3.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
100% belægning. Det er virkeligheden for Danmarks største rejsebureau, Spies, der har sat ny rekord med fyldte charterfly gennem hele måneden. Resultatet afspejler en stærk rejselyst blandt danskerne – også i ydersæsonen, hvor temperaturerne er behagelige, og hvor aktive ferier er oplagte.
Efter ferien strømmer feriebillederne ind – og får danskerne til at drømme om den næste rejse22.10.2025 08:59:00 CEST | Pressemeddelelse
Solnedgangsbilleder, strand-selfies og videoer ved poolen – ferieminderne fylder i kamerarullen. Og når ferien er forbi, er det ikke kun vores egne billeder, der vækker noget i os. Mange af os nyder også at se andres feriebilleder, og det vækker rejselysten til live.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum