Pårørende til personer med demens betaler den højeste pris for at holde facaden
En ph.d.-afhandling fra Aalborg Universitet viser, hvordan pårørende til personer med demens ofte maskerer sygdommens alvor for at bevare værdighed og normalitet – men strategien har en høj menneskelig pris, når hjælpen udebliver.

Hvordan passer man på et menneske, der langsomt forsvinder – uden selv at gå i stykker? Det spørgsmål stiller en ny ph.d.-afhandling fra Aalborg Universitet, som sætter fokus på de vilkår, pårørende til mennesker med demens lever med.
Undersøgelsen er lavet af Barbara Egilstrøð fra Institut for Medicin og Sundhedsteknologi og bygger på fire års feltarbejde i danske hjem mærket af demens. Her har hun fulgt 21 pårørende, 14 personer med demens og syv demenskoordinatorer.
Hendes forskning viser, at pårørende i høj grad benytter en såkaldt maskeringsstrategi som deres primære måde at yde omsorg på. Her forsøger de at få familiens hverdag til at fungere og ligne normalen så godt som muligt. Men bagsiden er, at de pårørende kommer til at nedtone eller skjule symptomerne og sygdommens fremskreden for omverdenen. Og det betaler de pårørende selv den højeste pris for:
”Det er vigtigt at fastslå, at maskering er en kærlig og omsorgsfuld strategi, og den er rigtig god til at bevare den kendte hverdag i familien. Alle ønsker jo at beskytte og bevare personens værdighed. Men det bliver enormt krævende for de pårørende, når sygdommen bliver fremskreden,” siger Barbara Egilstrøð.
En byrde, der ikke kan ses
Når de pårørende forsøger at få hverdagen til at fungere som tidligere, og fjerne fokus væk fra demens, ender de ifølge Barbara Egilstrøð i praksis med at stå alene med en stadig tungere omsorgsopgave. Det bliver svært for omverdenen at se, hvor slemt det står til.
Derfor får pårørende ofte skudt i skoen af venner og familie, at de sygeliggør personen med demens, hvis de forsøger at påpege, hvor galt det egentlig står til. Deres belastning bliver ofte først synlig, når de selv bryder sammen.
”Vi ved, at pårørende til mennesker med demens er i høj risiko for at få stress, angst og depression. Det er en overbelastningsreaktion, fordi det er ekstremt krævende at skulle opretholde et normalt hverdagsliv, samtidig med at man dækker over symptomerne. Men det er stadig ikke lykkedes os at tage ordentlig hånd om problemet,” siger Barbara Egilstrøð.
Ikke rum for svære samtaler
Det er imidlertid ikke kun de pårørende, der holder facaden. Ifølge forskningen kommer sundhedsprofessionelle også til at medvirke til maskeringen. Når hjemmeplejen eller demenskoordinatoren kommer forbi, foregår samtalen som regel i samme rum som personen med demens. Det gør det svært for de pårørende at sætte ord på de reelle udfordringer.
”Man taler i generelle vendinger og undgår det svære for ikke at såre den, det hele handler om. Men det betyder også, at de pårørendes behov og oplevelser bliver overset. Eventuelle snakke uden personen med demens kommer til at foregå i tilfældige ”lommer” – f.eks. i
entréen,” siger Barbara Egilstrøð og peger på, at der er behov for at gentænke hele måden, vi støtter familier på.
I dag bliver mange pårørende sendt i selvhjælpsgrupper. Det er et godt initiativ, men det løser ikke problemet med manglende kommunikation med dem, de egentlig skal samarbejde med – nemlig de professionelle.
”Der skal simpelthen skabes plads til ærlige samtaler med sundhedsprofessionelle – også uden at personen med demens er til stede. Det handler ikke om at tale bag nogens ryg, men om at få lov at sige sandheden højt. Ligesom en forælder, der taler med en lærer uden barnet,« siger Barbara Egilstrøð.
Undersøgelsen er gennemført som led i Barbara Egilstrøðs ph.d. ved Aalbog Universitet. Efter sine studier har Barbara Egilstrøð fået ansættelse som Postdoc ved Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA). Derfor henvises nedenstående kontaktoplysninger hertil.
Nøgleord
Kontakter
Barbara EgilstrøðPostdoc
Efter sine studier har Barbara Egilstrøð fået ansættelse som Postdoc ved Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA).
Nina HermansenJournalist, AAU Kommunikation og Public Affairs
Tlf:22940459ninah@adm.aau.dkBilleder

Links
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Ny analyse: Europa risikerer at forblive tech-afhængigt af USA9.10.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vi står foran de største beslutninger i en hel generation: Lænker vi os yderligere fast til eksterne teknologi, eller bygger vi vores egne suveræne tech-aktører? Gør vi det alene eller sammen med USA? Overdreven selvforsyning har også sine begrænsninger, ligesom øgede spændinger over Atlanten heller ikke er til Europas fordel, skriver to tech-eksperter i en ny analyse udgivet af Nationalt Forsvarsteknologisk Center.
Frivilligt arbejde mindsker brugen af antidepressiv medicin hos ældre8.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Frivilligt arbejder er godt for det mentale helbred. Et nyt studie fra Aalborg Universitet viser, at et par timer om ugen i en genbrugsbutik eller en forening kan mindske ældres brug af antidepressiv medicin.
Milliardbevilling til grøn omstilling af det byggede miljø7.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en rekordstor forskningsbevilling fra Villum Fonden styrker Aalborg Universitet, Aarhus Universitet, Danmarks Tekniske Universitet og Syddansk Universitet indsatsen for en mere bæredygtig byggesektor. De fire universiteter skal i en historisk forskningsindsats skabe ny viden, der kan gøre en afgørende forskel for vores klima, miljø og biodiversitet.
Danmark tager til EM i Cybersikkerhed, mens hybridkrigen raser6.10.2025 09:57:47 CEST | Pressemeddelelse
Det bliver intenst, når det danske cyberlandshold indtager Polen d. 6.-10. oktober til en nervepirrende dyst om EM i Cybersikkerhed. Her skal ti af Danmarks bedste unge hackere konkurrere om at kunne kalde sig toppen af cyber-poppen i Europa.
Gaming får udsatte unge tilbage på sporet2.10.2025 10:36:38 CEST | Pressemeddelelse
Esport Danmark og forskere fra Aalborg Universitet lancerer Good Gaming Ligaen. Forskerne bag peger på, at gaming kan være en vej ud af isolation for udsatte unge – i modsætning til den ofte negative debat om unges skærmbrug.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum