Behov for lovgivning om beredskab af vandforsyning i krisetider
3.10.2025 07:00:00 CEST | Danva | Pressemeddelelse
Verden står i en alvorlig situation med krig i Europa og angreb med droner. Det understreger behovet for at beskytte Danmarks kritiske infrastruktur – herunder vandforsyningen.

Lovgivning og planer spiller en helt central rolle i Danmarks beredskab, når det gælder at sikre danskerne rent drikkevand – også i krisesituationer.
“Vi venter med spænding på en lovgivning, som kan give vandselskaberne de rette rammer til at sikre, at vi ikke skal bekymre os om forsyningssikkerheden af drikkevand i krisetider. En lovgivning vil være grundlaget for den tryghed for både borgere og samfundskritiske funktioner, som vandselskaberne har ansvaret for at skabe,” siger administrerende direktør i DANVA, Carl-Emil Larsen.
Hvis danskere, institutioner og virksomheder skal være helt trygge ved, at der er nok drikkevand til alle under kriser, så er der brug for bedre rammevilkår for vandselskaberne.
”Vi skal blandt andet vide, hvor længe vandselskaberne skal kunne levere vand til borgere, hospitaler, plejehjem og virksomheder i en krisesituation. En sådan lovgivning findes ikke i dag – og derfor ved vi heller ikke, hvor store nødgeneratorer eller hvor meget backupkapacitet selskaberne skal investere i,” siger Carl-Emil Larsen.
Miljø- og Ligestillingsministeriet har netop henvendt sig til DANVA med en opfordring til vandselskaberne om, at de skal udvise ekstra opmærksomhed i den aktuelle situation.
”DANVA har kvitteret for ministeriets opfordring til øget opmærksomhed i vandselskaberne og meddelt, at vandsektoren står klar til at bidrage aktivt til at være med til at udforme en lovgivning, der kan understøtte forsyningssikkerheden af drikkevand i Danmark,” siger Carl-Emil Larsen.
Den kommende CERD-forordning (Critical Entities Resilience Directive) og NIS2-direktivet om net- og informationssystemer skærper kravene til, hvordan kritisk infrastruktur som vandforsyningen skal beskyttes mod både fysiske og digitale trusler.
”Det betyder, at vandselskaberne i de kommende år også med implementeringen af direktiverne skal leve op til en række nye standarder for robusthed, risikostyring og cybersikkerhed. DANVA bakker op om ambitionerne i EU-reguleringen, men rammevilkårene i Danmark skal følge med – så selskaberne får de nødvendige ressourcer og klare retningslinjer til at sikre drikkevand under kriser,” siger Carl-Emil Larsen.
Cybersikkerhed er også et af de store fokusområder for vandselskaberne. Gennem nonprofit-organisationen SektorCERT har DANVAs medlemmer adgang til døgnbemandet overvågning af deres it-infrastruktur i realtid. SektorCERT styrker dermed vandselskaberne mod cyberangreb og understøtter forsyningssikkerheden.
Nøgleord
Kontakter
Karsten BjørnoKommunikationschef
Tlf:+45 20 14 35 42kbj@danva.dkBilleder

DANVA - Dansk Vand- og Spildevandsforening
DANVA er brancheorganisation for danske vandselskaber. DANVA:
Forener alle vandkredsløbets aktører i samarbejde om bæredygtige løsninger.
Forstærker alle, der sikrer forbrugernes tillid til vand, effektiv drift og en høj forsyningssikkerhed.
Fortæller alle om værdien og effekten af danske vandløsninger, der skaber liv og sundhed.
Følg pressemeddelelser fra Danva
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danva
Gør drikkevand til valgets hovedtema: Massivt flertal kræver handling26.2.2026 16:30:00 CET | Pressemeddelelse
En helt ny undersøgelse fra denne uge op til statsministerens valgudskrivelse viser, at 95 pct. af danskerne kræver vores drikkevand beskyttet. DANVA opfordrer politikere og vælgere til at gøre drikkevandet til et hovedtema ved det kommende folketingsvalg.
DANVA: Nyt totalberedskab er nødvendig anerkendelse af vandforsyningen som kritisk infrastruktur20.2.2026 12:06:07 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har i dag præsenteret et markant taktskifte for Danmarks beredskab. Med oprettelsen af et nationalt vandkatastrofeberedskab og en økonomisk indsprøjtning anerkendes vandforsyningen nu endelig som den kritiske infrastruktur, den er. DANVA roser initiativet og kalder det et nødvendigt og længe ventet kursskifte.
Vandeksperter fra Odense på mission i Ukraine6.2.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Krigen i Ukraine har lagt store dele af den kritiske infrastruktur i ruiner og afskåret millioner af mennesker fra adgang til sikkert drikkevand. Med dansk statsstøtte og ekspertise fra VandCenter Syd i Odense står byen Mykolaiv nu overfor omfattende genopbygning og introduktion til nye og mere moderne måder at drive og fremtidssikre vandforsyningen.
Vandforkæmper vinder stor pris14.1.2026 14:24:43 CET | Pressemeddelelse
Bo Lindhardt hædres for vedholdende indsats for robust drikkevand og for at samle vandforsyninger og forskning i InSa-Drikkevand.
Forbyd forurening af drikkevand og spar milliarder12.1.2026 17:30:00 CET | Pressemeddelelse
DANVA roser Miljøministeriets nye analyse af regulering af drikkevand. Den gør det klart, at Danmark står over for et grundlæggende økonomisk valg: Enten handler vi nu og indfører et nationalt forbud mod forurening af vores drikkevand – eller også accepterer vi en milliardregning for en fremtid, hvor drikkevand skal renses, industriens konkurrenceevne svækkes, sundhedsudgifterne stiger, og forsyningssikkerheden udfordres.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum