Professor Hanne Warming modtager 7 millioner til at forske i rådgivningstilbud til børn og unge
Flere børn og unge i Danmark rækker ud efter hjælp gennem anonyme og lettilgængelige rådgivningstilbud såsom Børnetelefonen og Headspace. RUC-forskningsteam skal i samarbejde med RådgivningsDanmark i nyt projekt støttet af Danmarks Frie Forskningsfond undersøge, hvilke potentialer og virkninger denne type rådgivning har.

Flere børn og unge i Danmark mistrives. Det kommer blandt andet til udtryk gennem et stigende antal henvendelser til rådgivningstilbud, hvor man kan få rådgivning gennem chat, sms, telefon, brevkasse og fremmøde. Rådgivningerne er ofte anonyme, og tilbuddene beskrives som lavtærskeltilbud – altså tilbud, hvor børn og unge ikke skal visiteres, men kan møde op eller tage kontakt uden aftale eller henvisning.
”Rådgivningstilbud til børn og unge, som fx Girltalk, Joannahuset, Cyperhus, og Børnetelefonen, hvor det er børnene og de unge selv, der henvender sig, har et kæmpe potentiale i forhold til at forebygge og modvirke mistrivsel,” siger Hanne Warming, der står bag forskningsprojektet sammen med bl.a. Professor (MSO) Anders Ejrnæs.
Hun forklarer, at det særlige ved denne rådgivning er, at børnene/de unge selv rækker ud efter hjælp. Desværre ved man meget lidt om, hvilke potentialer og virkninger, denne type rådgivning har. Derfor vil Roskilde Universitet i samarbejde med RådgivningsDanmark (som er brancheorganisation for 80 rådgivningsorganisationer) nu undersøge netop det.
”Det er jo en meget tidlig indsats, fordi den ligger, før andre får øje på problemet eller tager det alvorligt. Det, at børn og unge selv rækker ud, er et særligt vindue for at hjælpe dem, fordi de er motiverede for, at der skal ske noget. Forskning kan medvirke til, at dette potentiale indfries ved at undersøge de dynamikker, der gør rådgivning mere eller mindre hjælpsom,” siger Hanne Warming.
Forskeren forventer, at man via projektet får mere dybdegående indsigt i de dynamikker, der fungerer og ikke fungerer i rådgivningstilbuddene. Blandt andet vil man undersøge, hvordan forskellige tilgange i rådgivningen spiller sammen med børn og unges forskelligheder.
”At se på samspillet mellem rådgiveren og den problemstilling, den unge søger rådgivning til, kan give organisationerne praksisrelevant viden, som de kan bruge i deres løbende arbejde med at udvikle kvaliteten af rådgivningen. Jeg håber, at vi herved vil opnå, at endnu flere børn og unge vil opleve, at rådgivningen er hjælpsom, og at den medvirker til forebyggelse og afhjælpning af mistrivsel,” siger Hanne Warming.
Projektet består af en kvantitativ og kvalitativ undersøgelse. Den kvantitative del vil gennem spørgeskemaer undersøge, hvordan rådgiveradfærd, alder, køn og problemets sværhedsgrad har indflydelse på brugernes trivsel, handlekapacitet og livskvalitet. Den kvalitative del består af analyse af udskrifter fra chat-rådgivning, som giver dybdegående indsigt i samspillet mellem barn/ung og rådgiver, samt interviews med 20 børn og unge for at undersøge, hvad deres oplevelse var af rådgivningen, hvorfor de søgte råd, og hvad de gjorde bagefter.
Samlet set skal forskningsprojektet skabe ny viden om rådgivningens virkning og bidrage til, at rådgivningsfeltet bliver klædt bedre på til at gøre en positiv forskel på alle de børn og unge, der rækker ud.
Forskningsprojektet støttes med cirka 7,1 millioner kroner af Danmarks Frie Forskningsfond. Som en del af projektet vil forskerne samarbejde med rådgivningstilbuddene hos Ung til Ung (udbydes af Ung Trivsel), Girltalk, Foreningen Spiseforstyrrelser og Selvskade, Stoplinjen og Center for Digital Pædagogik (som har fire forskellige rådgivninger).
Nøgleord
Kontakter
Hanne Warming, sociolog og professor ved Roskilde Universitet.
4640 9559 eller 4674 2794, E-mail: hannew@ruc.dk.
Følg pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Hvilken betydning har brugerinddragelse i psykiatrien? Nyt projekt undersøger udviklingen3.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et nyt forskningsprojekt fra Roskilde Universitet, støttet af Velux Fonden, undersøger hvordan idealet om brugerinddragelse i psykiatrien kan føre til nye former for ulighed.
Fysiker fra RUC får bevilling til at undersøge materialers ’indre ur’2.11.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Professor i fysik Jeppe Dyre fra Roskilde Universitet modtager midler fra Danmarks Frie Forskningsfond til et nyt projekt, der vil udvikle en matematisk teori for materialers 'indre tid'.
RUC-forsker skal undersøge ny alvorlig resistenstype30.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Lektor Lotte Jelsbak modtager millionbevilling til at undersøge en ny resistenstype, der truer effektiv behandling af infektioner.
Samfundsvidenskabelige forskere på RUC får bevillinger fra Danmarks Frie Forskningsfond23.10.2025 09:51:39 CEST | Pressemeddelelse
To forskere fra Roskilde Universitet modtager tilsammen ca. 6 mio. kr. til nye projekter om henholdsvis arbejdsmigration og oprindelige folks rettigheder i den grønne omstilling.
Roskilde Universitet tager yderligere skridt for at sikre kvalitet og relevans15.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Roskilde Universitet har udfordringer med optag af et større antal studerende uden for Europa, som ikke har kunnet leve op til gængse krav til studieaktivitet og fagligt niveau, hvilket har haft en betydning for kvaliteten af visse uddannelser. Derfor indfører universitetet nu yderligere tiltag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum