Stor købelyst gør indhug i boligkøbernes valgmuligheder
Fart på boligsalget har resulteret i et faldende udbud af boliger i de seneste måneder. Det viser Boligsidens nye udbudstal for primo oktober.

Boligkøbernes valgmuligheder er blevet færre ved indgangen til oktober. Det viser Boligsidens nye udbudstal.
For villaer og rækkehuse er der på landsplan sket et fald i antallet af huse til salg på 2,1 procent den seneste måned, og udbuddet ligger knap 9 procent lavere end på samme tidspunkt sidste år.
Det svarer til, at der er knap 3.300 færre huse til salg end for et år siden.
”Tendensen har været nedadgående for udbuddet af huse i de seneste måneder, og det årlige fald på 9 procent er i den høje ende sammenlignet med de årlige ændringer, vi tidligere har set på denne tid af året,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør og boligøkonom hos Boligsiden.
Billedet er det samme og mere udtalt for ejerlejlighederne.
Her er købernes valgmuligheder på landsplan blevet 5 procent mindre i løbet af den seneste måned, og samtidig er der 21 procent færre lejligheder til salg end på samme tidspunkt sidste år. Et fald svarende til 1.650 færre ejerlejligheder til salg i Danmark.
”Den seneste måneds fald i udbuddet af lejligheder er blandt de største, som vi har set på netop denne tid af året. I København er tendensen endnu mere tydelig. Her er der aktuelt blot 1.067 lejligheder til salg, hvilket er det laveste niveau for kommunen i hele Boligsidens statistik,” siger Birgit Daetz.
For sommerhuse er der også sket et fald i udbuddet den seneste måned, men det er mere typisk for netop denne boligtype ved månedsskiftet til oktober.
Køberne gør indhug i udbuddet
En af de primære forklaringer bag det faldende udbud er en stigende købelyst. Sælgerne kan ganske enkelt ikke følge med i det tempo, som boligerne bliver handlet i netop nu.
”Vi kan se på de foreløbige handelstal, at efterspørgslen på især huse og lejligheder er stor. Samtidig forbliver antallet af boligejere, der sætter boligen til salg, nogenlunde på niveau med tidligere år. Derfor ser vi et skifte i balancen, hvor køberne fylder mere end sælgerne, og det presser udbuddet ned for alle boligtyper,” forklarer Birgit Daetz.
Samtidig er den faldende tendens for udbuddet noget, som gør sig gældende i størstedelen af landet.
”Aktuelt er der blot 17 kommuner, der har flere huse til salg end på samme tidspunkt sidste år. Det gælder dog stadig, at det især er i kommunerne omkring hovedstaden, vi ser de største fald i udbuddet af huse,” konstaterer Birgit Daetz og tilføjer:
”Markedet for ejerlejligheder er primært koncentreret om landets storbyer, og særligt i København, på Frederiksberg og i Aarhus er der sket et markant fald i udbuddet siden samme tidspunkt sidste år. Men tendensen gælder også i flere af omegnskommunerne til København, hvilket tyder på, at lejlighedssalget også rykker uden for hovedstaden i takt med det stadigt stigende prisniveau.”
Overordnet gælder det, at udbuddet af både huse og sommerhuse er faldet i alle landets regioner både den seneste måned og siden samme tidspunkt sidste år. Og i fire ud af fem regioner er der også sket et fald i udbuddet af lejligheder. Kun i Region Nordjylland er der flere lejligheder til salg i forhold til sidste år.
Udvikling i udbud af villaer og rækkehuse primo oktober 2025
|
Region |
Antal til salg primo oktober 2025 |
Ændring seneste måned |
Ændring seneste år |
|
Hele landet |
33.874 |
-2,1 % |
-8,8 % |
|
Region Hovedstaden |
4.477 |
-1,9 % |
-15,4 % |
|
Region Midtjylland |
9.951 |
-1,7 % |
-7,6 % |
|
Region Nordjylland |
6.032 |
-1,2 % |
-0,7 % |
|
Region Sjælland |
4.707 |
-4,6 % |
-18,2 % |
|
Region Syddanmark |
8.707 |
-1,7 % |
-6,0 % |
Kilde: Boligsiden
Udvikling i udbud af ejerlejligheder primo oktober 2025
|
Region |
Antal til salg primo oktober 2025 |
Ændring seneste måned |
Ændring seneste år |
|
Hele landet |
6.185 |
-4,7 % |
-21,1 % |
|
Region Hovedstaden |
2.340 |
-6,9 % |
-33,1 % |
|
Region Midtjylland |
1.382 |
-6,6 % |
-23,4 % |
|
Region Nordjylland |
970 |
-1,5 % |
5,8 % |
|
Region Sjælland |
443 |
-4,7 % |
-19,0 % |
|
Region Syddanmark |
1.050 |
-0,1 % |
-1,9 % |
Kilde: Boligsiden
Udvikling i udbud af sommerhuse primo oktober 2025
|
Region |
Antal til salg primo oktober 2025 |
Ændring seneste måned |
Ændring seneste år |
|
Hele landet |
6.301 |
-6,2 % |
-7,2 % |
|
Region Hovedstaden |
1.126 |
-6,8 % |
-5,9 % |
|
Region Midtjylland |
1.401 |
-6,2 % |
-7,6 % |
|
Region Nordjylland |
1.397 |
-5,0 % |
-2,4 % |
|
Region Sjælland |
1.372 |
-6,7 % |
-10,6 % |
|
Region Syddanmark |
1.005 |
-6,7 % |
-9,3 % |
Kilde: Boligsiden
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Hvem er Boligsiden.dk?
På Boligsiden.dk gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden.dk udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
Salget af huse og lejligheder topper i oktober13.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for oktober viser igen høj aktivitet på boligmarkedet. Oktober er indtil videre måneden med flest solgte huse og ejerlejligheder i 2025, og salget af de to boligtyper når samtidig næsthøjeste niveau for oktober i hele Boligsidens statistik.
Lejlighedspriserne i København er steget 20 procent på et år7.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nye oktober-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at den gennemsnitlige salgspris for ejerlejligheder i Københavns Kommune er steget 20 procent det seneste år. Huspriserne stiger også - mest i hovedstadsområdet og det øvrige Sjælland.
Færre boliger til salg: Udbuddet falder på tværs af alle boligtyper4.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsidens nye udbudstal viser relativt store fald i antal huse, lejligheder og sommerhuse til salg både i løbet af den seneste måned og i forhold til samme tidspunkt sidste år.
Vi har handlet boliger for 230 milliarder i år21.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I årets første tre kvartaler har vi købt boliger for 230 milliarder kroner, og ser vi på september måned alene, er der sat ny rekord for omsætning på boligmarkedet. Det viser nye tal fra Boligsiden.
Hussalget når højeste niveau i september16.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal viser, at der er solgt 5.715 villaer og rækkehuse i september. Det er det højeste månedsresultat i år, og med få handler topper det også det hidtil højeste niveau for september i Boligsidens statistik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum