Synets Dag: Flere end 350 udsatte danskere får gratis synstest og briller
32 Louis Nielsen-butikker åbner for første gang landet over efter normal åbningstid for at give gratis synstest med sundhedstjek og briller til udsatte danskere tilknyttet Blå Kors Danmark.

For tredje gang går Blå Kors Danmark sammen med optikerkæden Louis Nielsen om at sikre gratis synstest med sundhedstjek og gratis briller til udsatte børn, unge og voksne. Det er første gang, at det er landsdækkende.
Det sker på Synets Dag torsdag den 9. oktober, hvor 32 Louis Nielsen-butikker åbner efter lukketid kl. 18-20.
Initiativet kommer til at hjælpe mere end 350 udsatte danskere, der er tilknyttet udvalgte Blå Kors-tilbud, og erfaringer fra tidligere år viser et massivt behov for hjælpen.
"Vi kan se på data fra de tidligere gange, vi har åbnet butikkerne for udsatte danskere, at 93 procent af alle, der kom ind, havde brug for briller. Mange af dem fik briller for første gang. Der er altså virkelig et behov," forklarer Mads Nygaard, direktør i Louis Nielsen.
Øjensundhed er en luksus for mange
"I Blå Kors møder vi hver dag mennesker, som står i svære og sårbare livssituationer, hvor det kan være en udfordring at få overskud til at tage vare på sin øjensundhed," siger Morten Skov Mogensen, generalsekretær i Blå Kors Danmark.
"Det handler både om økonomi – der er ikke råd til synstest og briller – men også om, at man måske ikke har det mentale overskud til at booke tid, selvom man godt kan mærke, at der er noget, der ikke er, som det skal være," fortsætter han.
Blå Kors Danmark hjælper mennesker, som kæmper med hjemløshed, ensomhed, psykisk sårbarhed, fattigdom, alkohol- og stofmisbrug og deres pårørende gennem bl.a. bo- og behandlingstilbud, væresteder, familienetværk og Barnets Blå Hus, som er et støttetilbud til børn, der vokser op i familier med alkohol- og stofmisbrug.
Avanceret teknologi kan redde synet
Foruden den almindelige synstest får de udsatte danskere også en avanceret 3D-scanning med en OCT-maskine, som kan opdage tegn på øjensygdomme i et tidligt stadium.
"Mange øjensygdomme kan behandles effektivt, hvis de fanges i tide. Med OCT-teknologien kan endnu tidligere opdage tegn på synstab og bidrage til at redde syn”, forklarer Mads Nygaard fra Louis Nielsen.
"Opdager vi tegn på øjensygdomme hos Blå Kors' brugere, har vi et etableret netværk af øjenlæger, vi henviser til for videre udredning og behandling," tilføjer han.
Et partnerskab med stor social værdi
Manglende briller eller forkert styrke kan resultere i hovedpine, træthed og generelt forringet livskvalitet, hvilket kan være særligt belastende for mennesker, der i forvejen befinder sig i udsatte livspositioner.
"Vi ønsker aktivt at bidrage til at forbedre danskernes øjensundhed. Gennem samarbejdet med Blå Kors kan vi hjælpe mennesker, der har det svært og derfor ikke får passet på synet, selvom det ville kunne øge deres livskvalitet markant," siger Mads Nygaard.
For Blå Kors er samarbejdet et naturligt led i organisationens holistiske tilgang til at hjælpe mennesker i udsatte livspositioner.
"I Blå Kors møder vi mennesker i udsatte livspositioner med behov for at blive mødt som hele mennesker. Uanset om det er gennem vores familienetværk, botilbud eller andre fællesskaber, handler det om at skabe håb og nye muligheder for den enkelte. Nogle gange er det blot at få adgang til de basale hjælpemidler, som mange af os tager for givet," siger Morten Skov Mogensen.
"Derfor giver samarbejdet med Louis Nielsen rigtig god mening. Det er en helt konkret håndsrækning, som gør en forskel i hverdagen for dem, der kommer hos os," tilføjer generalsekretæren.
Initiativet er en del af markeringen af Synets Dag, som hvert år internationalt sætter fokus på mennesker, der lever med synsbegrænsninger og dårlig øjensundhed.
Følgende Louis Nielsen-butikker åbner: Aabenraa, Amagerbrogade (København), Frederiksberg, Helsingør, Taastrup, Østerbrogade, Holbæk, Slagelse, Rønne, Odense (Bilka og Kongensgade), Aalborg (Østerågade og Aalborg Storcenter), Brønderslev, Frederikshavn, Hjørring, Hobro, Thisted, Holstebro, Herning, Horsens, Odder, Randers, Silkeborg, Skanderborg, Skive, Viby (Aarhus), City Vest (Aarhus), Aarhus (Ryesgade), Tilst (Aarhus), Esbjerg og Fredericia.
Værd at vide
- 32 Louis Nielsen-butikker åbner landet over torsdag den 9. oktober kl. 18-20 for at give gratis synstest med sundhedstjek til udsatte danskere tilknyttet udvalgte tilbud i Blå Kors Danmark. Det sker i forbindelse med den internationale mærkedag Synets Dag.
- Mere end 350 udsatte danskere får gratis hjælp til øjensundhed og gratis briller denne dag.
- Det er tredje gang initiativet gennemføres, men denne gang med flere butikker end nogensinde før, hvilket udvider hjælpen til endnu flere udsatte borgere.
- 93 procent af alle udsatte borgere havde brug for briller, da initiativet blev gennemført sidste år.
Nøgleord
Kontakter
Thomas Røddik Korneliussen, kommunikationschef i Blå Kors Danmark, tlf.: 26202046, trk@blaakors.dk
Rune Steiness, senior PR-manager i Louis Nielsen, tlf.: 30389652, rune.steiness@louisnielsen.dk
Billeder


Links
Om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper socialt udsatte mennesker i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
30 år med værested for byens udsatte29.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den Blå Sociale Café i Hjørring har i 30 år været et mødested for mennesker i svære livssituationer. Det markerer caféen den 1. oktober med en jubilæumsreception.
Hobro IK giver gratis fodboldoplevelser til Blå Kors-beboere24.9.2025 08:23:29 CEST | Pressemeddelelse
Ny aftale med Hobro IK sikrer beboerne på botilbuddet Blå Kors Rold Skov i Arden gratis adgang til stadion og fællesskab omkring fodbold.
Den Blå Sociale Café i Hjørring får ny leder18.9.2025 07:37:35 CEST | Pressemeddelelse
Lenette Schultz Nielsen bliver ny leder af Den Blå Sociale Café i Hjørring, som er et værested for byens udsatte og ensomme borgere.
Blå Kors Center Sydjylland fejrer 25-års jubilæum med åbent hus12.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 18. september fejrer Blå Kors Center Sydjylland 25-års jubilæum med åbent hus, hvor alle er velkomne til en let forfriskning, rundvisning og et indblik i det daglige arbejde.
For første gang udgiver Blå Kors sang om håb og fællesskab9.9.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
I 130 år har Blå Kors Danmark hjulpet mennesker, der har det svært, og det markerer den sociale og diakonale hjælpeorganisation med en ny fællessang om håb og fællesskab skrevet af salmedigter og forfatter Iben Krogsdal og pianist og komponist Mads Granum.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum